A felszámolások aránya a tavaly mérthez képest felére (19,3 százalék), a kényszertörlések száma pedig 34 százalékra csökkent, közölte a Bisnode Magyarország Kft. a Privátbankár.hu-val. A csődeljárások továbbra sem számítanak gyakorinak Magyarországon, tavaly egész évben mindössze 63 ilyen eljárás indult. Idén az első félévben 24 új csődeljárást regisztráltak. A végelszámolások száma azonban ötödével növekedett a múlt év azonos időszakához képest, így számuk június végére megközelítette az 5500-at.
Évek óta nem szűnt meg ilyen kevés cég
Bár a működő cégek száma még mindig csökkenést mutat, a nemfizetési eljárások számában megfigyelhető visszaesésnek köszönhetően a Bisnode Bedőlési Index értéke közel egy százalékkal mérséklődött az elmúlt évben. A legnagyobb bedőlési arányt egyébként 2014 végén mérték, akkor a mostani szint nagyjából kétszeresét, 3,24 százalékot mértek. A legkockázatosabb térségnek továbbra is kelet minősül, a legtöbb cég Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében szűnt meg.
Szinte minden szektorban kisebb-nagyobb mértékben csökkent a kockázatosság, a legalacsonyabb 0,1 százalékpontos csökkenés a humán-egészségügyet jellemezte, ám ezen a területen már korábban is olyan alacsony volt a bedőlési arány, hogy még így is nagy fölénnyel őrizte meg első helyét a legmegbízhatóbb ágazatok sorában.
Ezekben az ágazatokban dőlt be a legtöbb cég az idei első félévben. Forrás: Bisnode |
A második legmegbízhatóbb ágazat továbbra is az oktatás. Tavalyhoz képest a legjobb tíz ágazat közé került a gépipar, illetve a művészet, szórakoztatás és szabadidő is. A legkockázatosabbnak továbbra is a vendéglátás, az építőipar és a fafeldolgozás számít, tudta meg a Privátbankár.hu.