Akárcsak tavaly, továbbra is exponenciális növekedés jellemzi majd a zsarolóprogram-járványt, a kiberbűnözők 2017-ben legalább 5 milliárd dollárt söpörhetnek be áldozataiktól, miközben a zsarolóprogram-fajták száma robbanásszerűen nőhet, az új változatok pedig szédítő ütemben terjedhetnek majd el, véli James Slaby, az Acronis globális kampányokat vezető főigazgatója. A terjesztési technikák ugyanis egyre kifinomultabbá válnak, az egyszerű, képzetlen „stróman” hackerek mellett a továbbfertőzésre biztató technika is egyre népszerűbb lett, tudta meg a Privátbankár.hu.
Sok esetben ugyanis már fizetnünk sem kell a zárolt adatokért, a bűnöző önként felajánlja, hogy visszaadja az adatainkat, már amennyiben cserébe hajlandóak vagyunk egy megadott számú számítógépet tovább fertőzni. Ehhez sokszor nem kell komoly informatikai szakértelem, ez állhat egy fertőzött link továbbküldéséből, vagy egy szoftver megosztásából. Ráadásul már a felhő sem jelent biztos menedéket az adataink számára, a legújabb zsarolóvírus-fajták ugyanis már képesek ezeket is elhalászni.
Bekeményít az alvilág
Ne reménykedjünk azért, a fizetést így sem úszhatjuk meg, sőt: a szakember szerint egyre komolyabb nyomást gyakorolnak az emberekre a bűnözők. Sok esetben úgy próbálnak nagy összeget kicsikarni az illetőből, hogy határidőhöz kötik a fizetést, és minden egyes órával törölnek valamit a zárolt adataink közül.
Ennél egy fokkal kellemetlenebb, amikor valamilyen kényes információval próbálnak zsarolni bennünket, például fotók, esetleg egészség- vagy pénzügyi iratok nyilvánosságra hozatalával. Ha pedig eleget teszünk, akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy az illető nem ver át – könnyen lehet, hogy a fizetés ellenére sem kapjuk vissza az adatokat.
Verseny lesz az idővel
A kapott pénzt a bűnözők a zsarolóprogramok továbbfejlesztésére használják, de ez a vírusirtók gyártóira is jellemző: ahogy megjelenik egy új fertőzés, máris készül hozzá a titkosítást feloldó kód, vagy épp a szűrő, ami ideig-óráig megvédi az adatainkat. Ráadásul a viselkedést tanulmányozó, magától tanuló kódok kiengedésével ez a harc egyre nehezebb lesz a védők számára.
Az Acronis szerint az idei év hírességek, kormányzati intézmények, nagyvállalatok és felhasználók milliói ellen elkövetett, rendkívül sikeres és nagy média-visszhangot kiváltó zsarolóprogram-támadásoktól lesz hangos. Egy év múlva ilyenkor már a te anyád is tudni fogja, mi fán terem a zsarolóprogram – de ebben nem lesz sok köszönet.
Sokszor nem is pont a megfelelő védelem hiányával van a gond - rengeteg munkatárs kattint ész nélkül, vagy szivárogtat ki kényes információkat egy vállalatról, erről korábban itt írtunk bővebben. >>> |