A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.
Gattyán György Magyarország második leggazdagabb embere a legfrissebb 100-as toplista szerint – mely a lapcsoportunkhoz tartozó Piac&Profit november-decemberi nyomtatott számával együtt jelent meg. A nagyvállalkozó 280 milliárd forintosra taksált vagyona alig 30 milliárddal maradt el a listavezető Csányi Sándorétól, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójáétól.
A Gattyán érdekeltségébe tartozó, luxemburgi bejegyzésű Docler Group 2018-as forgalma 351,4 millió eurót tett ki (ez a 2018-as átlagos MNB-középárfolyamon 112 milliárd forinttal ért fel), az eredmény pedig meghaladta a 7 milliárd forintot. A Forbes 100 legértékesebb, teljesen magyar kézben lévő cég listája szerint a Docler Holding bevétele 2019-ben 389,8 millió euróra ugrott, a cég eredménye viszont veszteségbe fordult, az -65 millió lett.
A legtöbb bevételt és eredményt az online, független, erotikus tartalmat is szolgáltató jasmin.com termeli, amelyek napi forgalma az elmúlt évben elérte a 40-45 millió látogatót, ezzel a világ 36. leglátogatottabb oldala volt.
A Docler-csoport már az elmúlt két évben is jelentős profiltisztítást hajtott végre, így a cégei száma 20 körülire csökkent. Ennek a 100 leggazdagabb magyar kiadvány szerint „az volt a célja, hogy a szerteágazó cégcsoport visszatérhessen az alaptevékenységéhez, azaz újra főként a streaming technológia fejlesztésére, illetve a világhódító útra indult sporteszközre és sportágra, a teqballra koncentrálhasson”.
2020. november 30-án aztán a Gattyán-vállalatbirodalom további cégösszevonásokat határozott el. A legfrissebb cégközlönyben megjelent hivatalos tájékoztatás szerint nem kevesebb, mint 17 társaság olvad be egy tizennyolcadikba, a Prior Systems Kft.-be.
A beolvadó társaságok:
- Digital Reality Publishing Kft.
- Digital Reality Software Kft.
- Docler Entertainment Kft.
- Docler Investments Kft.
- Docler Számítástechnikai és Szolgáltató Kft.
- Docler Video Productions Kft.
- DoclerHolding Kft.
- DuoDecad IT Services Hungary Kft.
- Exhibition Zrt.
- Futuration Hungary Kft.
- HotelTahitiProject Kft.
- il Bacio Kft.
- il Bacio Security Kft.
- JASMIN MEDIA GROUP Számítástechnikai és Szolgáltató Zrt.
- KirzeN Kft.
- Palynset Over Kft.
A beolvadó társaságok között felfedezhető két Il Bacio-érdekeltség is. „Az Il Bacio di Stile áruház éveken át a Docler-csoport ékköve volt, ám a budapesti Andrássy úton lévő, pompásan felújított épület, illetve a benne kialakított luxusáruház és étterem évek óta zárva van” – szól a 100-as toplista jellemzése. A kiadványban még az olvasható, hogy a menedzsment még nem döntött a cég sorsáról, noha tavaly több érdeklődő is megvette volna. A nagyszabású cégösszevonások kapcsán elkészített vagyonmérleg-tervezet szerint azonban mindkét Il Bacio-érdekeltség saját tőkéje negatív lett: az Il Bacio Kft.-é jelentősen, közel -10,4 milliárd forinttal, míg az Il Bacio Security Kft. mínusza 63,6 millióra rúgott.
Az Il Bacio Kft-vel összehasonlítva még viszonylag jól megúszta a Docler Investments Kft. a maga -3,4 milliárdos saját tőkéjével. Ezek a számok már jelzik, hogy az összeolvadásokat a veszteség miatt jelentősen megromlott tőkehelyzet rendezése ihlette. Összességében ugyanis a 17 beolvadó társaságból 14 saját tőkéje negatív, azaz mindössze három cégé pozitív.
Az a fent említettek alapján már nem is tekinthető meglepőnek, hogy a Gattyán-mundér becsületét a Jasmin Media Group Zrt. próbálta megmenteni, amely saját tőkéje 110,4 millió forintot ért el. De még ennél is nagyobbat „tompított” a fő profiljaként a sporttevékenységet megjelölt Futuration Hungary Kft. a maga 195 milliós pluszával. (Akkor a jegyzőkönyv kedvéért még említsük meg a harmadik pozitív saját tőkéjű társaságot: ez a Docler Video Productions Kft., 17,8 millióval.)
Összességében azonban a 17 beolvadó társaság negatív saját tőkéje megközelítette a 22,8 milliárdot, miközben a jegyzett tőkéjük együttesen mindössze 141 milliót tett ki. Tőketartalékukban 5,4 milliárd szunnyadt, emellett még volt 655 milliós lekötött tartalékuk. Az általuk felhalmozott veszteségek nagyságrendjére utal viszont, hogy a 17-ek eredménytartalékának a mínusza meghaladta a 29 milliárdot.
A tőkehiányra magyarázat lehet, hogy a Docler-csoportra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 80,3 millió eurós bírságot szabott ki – lehet következtetni a Forbes már említett listájához fűzött értékelésből.
Mindent összevetve, a tőkerendezést követően a 17 céget befogadó tizennyolcadik, a Prior Systems Kft. 71,35 millió forintos jegyzett és 2,45 milliárdos saját tőkével vég neki a jövőnek. Saját tőkéjének messze legvaskosabb eleme a 2 milliárd 365 milliós lekötött tartaléka. Amellyel szemben azonban 10 milliárd forintot meghaladó kötelezettség áll, ebből 4 milliárd rövid lejáratú, azaz egy éven belül esedékes – igaz, az szinte az utolsó fillérig kapcsolt vállalkozással, azaz a Docler-csoport megmaradt darabjaival szemben.
A befogadó Prior Systems Kft. 2014 áprilisában jött létre, fő tevékenysége egyéb információ-technológiai szolgáltatás. Kizárólagos tulajdonosaként 2019 szeptemberéig a Gattyan Group Societe á responsabilité limitéé volt bejegyezve, akkor került át a Docler Holding S.á r.l.-hez. A 2019-es évet 42,3 millió forintos veszteséggel zárta, aminek következtében az ő saját tőkéje is mínuszba (-25,3 millió) ment át.
A fentiek alapján tehát arra lehet következtetni, hogy 2020-ban akár meginoghat Gattyán Györgynek a 100 leggazdagabb magyar rangsorában 2019-ben elfoglalt „ezüstérmes” helyezése. Hiszen mögötte alig 10 milliárd forinttal volt lemaradva Mészáros Lőrinc, igaz, az ő pozícióját meg idegenforgalmi érdekeltségeinek járvány miatti nagyfokú hátraarca ronthatja.