A hivatal közleménye szerint a 2009-2014-es időszakban lezárt versenykorlátozó megállapodások és erőfölényes visszaélések felderítése, valamint a fúziókontroll több mint négyszer annyi társadalmi hasznot hozott, mint a GVH költségvetése (azonos időszakra vonatkozóan azonos módon számolva).
A számítás a verseny árleszorító hatásán alapul: a GVH közbelépése megkíméli a fogyasztókat azoktól a többletkiadásoktól, amelyekkel a GVH által megakadályozott versenyellenes magatartások és fúziók miatt egyébként szembesülnének.
A GVH eljárásai nélkül a kartellekkel, illetve az egyéb versenykorlátozó magatartásokkal, és a verseny jelentős csökkenéséhez vezető összefonódásokkal a termékek és szolgáltatások 5-10 százalékkal, két éven át lettek volna drágábbak, mint egyébként.
A 100 milliárd többszöröse is lehet a haszon
A számszerűsítés megfelel az élenjáró versenyhatóságok gyakorlatának, és figyelemmel van az OECD útmutatójára, valamint a módszertant értékelő független szakértők javaslataira - jegyzi meg a közlemény. Ugyanakkor a becslés módszertani korlátok miatt nem terjed ki a GVH teljes tevékenységére – így a fogyasztóvédelmi eljárásokból, vagy az elrettentésből származó haszonra –, ezért a tényleges haszon meghaladja a kimutatottat, akár annak többszöröse is lehet.
A GVH fogásai Az elmúlt évek legnagyobb bírságai között számos kartellügy szerepelt, például: |