Párharc a hétvégi Athletic Bilbao - FC Barcelona meccsen. EPA/LUIS TEJIDO |
Továbbra is a Premier League-ben játszó focisták fizetése a legmagasabb Európában, derül ki a brit Sporting Intelligence felméréséből.
Angliában keresnek a legtöbbet...
Az e heti Spiegel által idézett tanulmány szerint az angol élvonalban 3,4 millió euró, azaz több mint egymilliárd forint az átlagfizetés az idei szezonban. Ez 13 százalékos növekedést jelent a 2016/17-es szezonhoz képest, amikor kereken hárommillió eurót vihettek haza a focisták.
Habár a spanyol bajnokságban ennél jóval nagyobb mértékben, 66 százalékkal emelkedtek a jövedelmek két év alatt, azok még így is jelentősen elmaradnak az angol bérektől. A La Ligában az átlagfizetés az idei szezonban 2,5 millió euró, azaz mintegy 800 millió forint.
... de a spanyolok a legjobbak
A Premier League kiemelkedő bérei abból a szempontból meglepőek, hogy az európai focit az elmúlt évtizedben egyértelműen a spanyol klubok uralták. 2009 óta a Bajnokok Ligájában hét, az Európa Ligában pedig hat alkalommal diadalmaskodtak spanyol csapatok (Real Madrid és Barcelona, illetve Sevilla és Atletico Madrid), míg az angol kluboknak mindössze egy BL- (Chelsea) és két EL-győzelem (Chelsea, Manchester United) jutott. A legrangosabb európai tornákon szerzett trófeák számát tekintve tehát a La Liga 13:3-ra veri a Premier League-t.
A végső sikerhez a jelek szerint nem elég, ha összevásárolják a világ legdrágább játékosait és edzőit – az angol sztárcsapatok kezdőiben sokszor már csak mutatóban van egy-két hazai focista, a spanyol élkluboknál viszont magasabb a spanyolok aránya –, az áttöréshez valami pluszra is szükség van. Aligha véletlen, hogy Spanyolország válogatott szinten is jobban áll: míg 2008 óta egy világbajnoki és két Európa-bajnoki címet sepert be, addig az angol nemzeti tizenegy mindössze egy vb-elődöntőig jutott.
Lemaradt a Bundesliga
Ami a többi ligát illeti, a képzeletbeli dobogóra az olasz bajnokság fért még fel: a Serie A-ban 1,7 millió euró az átlagfizetés a 2018/19-es szezonban. Csak utána következik a német Bundesliga (1,6 millió euró), majd a francia Ligue 1 (1,1 millió euró).
Érdekesség, hogy ezekben a ligákban is 20-30 százalékkal nőttek az átlagfizetések az elmúlt két évben, ami azt jelzi, hogy egyre több pénz van az európai futballban.
És mi van itthon?
A Magyarországon játszó labdarúgóknak nem csak a teljesítménye, hanem a bére is nagyságrendekkel kisebb a Dél- vagy Nyugat-Európában játszó társaikénál. A Qubit számításai szerint, amelyek az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) adatain alapszanak, egy NB1-es focista évente bruttó mintegy 30 millió forintot keresett 2016-ban.
A hazai klubok összesen 44 millió eurót, azaz átlagosan 3,7 millió eurót költöttek bérre – ezzel a magyar bajnokság a 24. helyen áll Európában. Hogy ez az összeg végeredményben sok vagy kevés, annak eldöntését Olvasóinkra bízzuk.