Mi az a kivetítő fal vagy videófal?
Mielőtt videófalat és videófal vezérlőt rendelnénk tisztázzuk, hogy pontosan milyen funkcióknak kell megfelelniük, hogy ne okozzanak csalódást és ár-érték arányban elégedettek legyünk az installálással. Lényeges, hogy olyan cégtől rendeljük meg a videófalat, amelyik már a felmérés során gondos, alapos munkát végez és a karbantartás vagy az esetleges javítás esetén is megbízhatóan a rendelkezésünkre áll.
A kivetítő fal vagy videófal egy olyan felület, ami több monitorból áll, amelyek együttesen egy összefüggő képernyőt alkotnak. A beépített monitoroknak vagy TFT / LCD képernyőket vékony kerettel látják el, hogy minél kisebb legyen az aktív kijelőzterületek között található hézag vagy keret. Azzal, hogy nem egyetlen óriási képernyőt használunk, hanem több monitorból álló kivetítőfelületet, egyszerre tudunk több információt futtatni egymás mellett. A kivetítő falak legfontosabb szerepe, hogy a mozgóképeket vagy grafikus információkat kifejezetten nagy méretben és valós időben tudják megjeleníteni. Legkiemeltebben a megejelenített kép minősége kap fontos szerepet. Az információ átadása mellett fontos szerepe van a kivetítő falaknak a látványvilág megteremtésében, hogy hatásosan tudjuk kiemelni és kommunikálni például egy cég márkajellegét az irodaház halljában, várakozójában, tárgyalótermében kialakított kivetítőfalon megjelenített arculati elemekkel.
Milyen szempontok alapján döntsünk a kivetítő fal méretéről, elosztásáról vagy a vezérlő egységről?
Érdemes néhány szakmai szempontot figyelembe venni, és egy audió-vizuális szakemberrel egyeztetni mielőtt belevágnánk egy videófal megrendelésébe, telepítésébe. Pár egyszerű irányelv segítségével pontosabban meg tudjuk határozni, hogy milyen eszközökre van szükségünk.
1. lépés: A funkció és a terem mérete alapján döntsük el, hogy hány képernyőből álljon a kivetítő fal!
Ahhoz, hogy megfelelő falat alakítsunk ki, tisztában kell lennünk azzal, hogy pontosan milyen feladatokat kell ellátnia majd, mi a célja ennek az alkalmazásnak. Másfajta rendszert kell kiépítenünk akkor, ha alapvetően vizuális, művészi vagy marketing céllal használnák, más lesz a rendszer, ha egy kommunikációs felületet alakítanánk ki például egy váróteremben és megint másfajta elvárásoknak kell megfelelnie egy vezérlőteremben telepített kivetítő falnak. A funkció, a nézők, felhasználók száma és a terem mérete is megszabhatja a kivetítő fal kiterjedését és a monitorok számát.
Ha filmeket, filmrészleteket, fotókat szeretnénk megjeleníteni úgy, hogy az eredeti arányokat megtartjuk, akkor érdemes a négyzetes elrendezésben gondolkozni. Vagyis kialakíthatunk egy 2x2-es, 4x4-es vagy akár egy 10x10 monitorból álló falat. Amennyiben művészi jellegű képeket szeretnénk megjeleníteni, vagy a céges márka arculati elemeivel győznénk meg a vendégeinket, gondolkodhatunk másfajta, egyedi elrendezésben, például 3x6-os, 9x2-es leosztásban.
A kivetítő fal sikeres telepítése és a tökéletes befogadói élmény (no meg a megrendelő elégedettsége) nagyban függ az alapos előzetes tervezéstől.
2. lépés: Válasszuk ki a megfelelő vezérlőegységet a kivetítő falhoz!
A kivetítő fal vezérlő egysége lesz a rendszerünk lelke, központja, nem mindegy, hogy milyen terméket választunk. Rengeteg a gyártó, sok a kiváló termék, nekünk már csak azt kell eldönteni, hogy melyik kivetítő vezérlőt vásároljuk meg. Mire érdemes figyelnünk a beszerzés során?
Az első és talán legfontosabb lépés: meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a célnak megfelelő vezérlőt választjuk. Vizsgáljuk meg, hogy minden számunkra szükséges funkciót ki tud-e elégíteni az eszköz? Valóban képes lesz kezelni azt a kivetítő fal méretet, amire szükségünk van?
Mivel ez egy igen komoly, hosszú távú beruházás, a döntésünket érdemes alaposan megfontolni. Kérjünk mindenképp referenciát, nézzünk utána a vásárlói tapasztalatoknak, mielőtt ráklikkelnénk a “megrendelem” gombra! Emellett, természetesen sosem szégyen szakértők segítségét kérni. A piacon jellemző, hogy a gyártók rendszer integrátorokkal esetleg viszonteladókkal dolgoznak, akik sok éves tapasztalatukkal segíthetnek kiválasztani a számunkra legmeglelőbb megoldást. Így bátran fel lehet keresni ilyen cégeket, ha nem vagyunk elég magabiztosak a döntésünkben.
Összeállítottunk egy listát, ami sokat segíthet abban, hogy a megfelelő vezérlő egységet válasszuk ki:
- Meg kell vizsgálni, hogy a vezérlőnek meg kell-e jelenítenie Windowson futó képeket, háttérképeket!
- Szükség van-e arra, hogy a processzor valós idejű videót futtasson?
- Milyen operátorkezelő eszközökkel kompatibilis a processzor?
- Mekkora a távolság a bemeneti források és a processzor között?
- Hány bemeneti jel van? Milyen a jeltípusuk és felbontásuk?
- Mi a helyzet a kimeneti jelekkel, jeltípusokkal és felbontással?
- A processzornak egyetlen kivetítő falat vagy többet kell-e vezérelnie?
Ha ezekre a kérdésekre kielégítő választ kapunk a vezérlő egységünkkel kapcsolatban és ár-érték arányban is megtetszett a termék, akkor nincs más hátra, rendeljük meg az eszközöket!
3. lépés: Telepítsük a rendszert és élvezzük a bámulatos vizuális eredményt!
Egy jól kiválasztott, sikeresen telepített rendszer elképesztően alapos, részleteiben gazdag vizuális élményt nyújt. A szükséges információk párhuzamosan, jól kivehetően, érthetően jelennek meg rajta, a megálmodott (akár művészi) látvány pedig lenyűgözi a felhasználókat. Ha komplikáltabb installációról lenne szó, mint korábban említettük, érdemes lehet rendszer integrátor segítségét kérni, hogy kihozhassuk a maximumot a vásárolt processzorból és a kivetőt falunkból.
A AV technológia folyamatosan fejlődő, adaptív iparág, az elmúlt évtizedekben megmutatta, hogy a fejlesztések, innovációk segítségével mindig megtalálja az adott szakterület számára leginkább megfelelő megoldásokat. A vállalati kultúra kialakítása vagy az oktatás mellett most, a COVID-helyzetben és az előttünk álló időszakban különösen fontos szerep hárulhat a kivetítőfalakra, hogy érintésmentesen naprakész egészségügyi, utazási, biztonságtechnikai információkkal lássuk el a közösségi terekben mozgó embereket.