A MET International, a MET csoport svájci leányvállalata a piac gyors változásaiból adódó kereskedelmi lehetőségekre épít. Az új terület a középtávú gázimport-igények kiszolgálására összpontosít - közölték, hozzátéve, hogy a MET csoport ugyanakkor a nemzetközi azonnali és határidős LNG-piacon is aktív kíván lenni.
A MET-ről A cégcsoport 19 ország gázpiacán kereskedik, 2014-es bevétele megközelítette a négymilliárd eurót. Közép-Európa legnagyobb gáztőzsdéjén, az osztrák VTP-n dobogós a forgalmi listákon, a kontinentális Európa legnagyobb tőzsdéjén, a holland TTF-en pedig a top 15-ben van. A MET csoport 400 munkavállalót foglalkoztat Európában. |
Az LNG-importból származó nagykereskedelmi hatás elsősorban a spanyol, a francia, a belga, az olasz és a holland piacokon érvényesül. Az LNG-import egyre nagyobb mértékben befolyásol egyes helyi piacokat, ami közvetetten a MET egész európai gázkereskedelmi tevékenysége szempontjából fontos - hangsúlyozták.
A MET csoportot 2007-ben Magyarországon alapították, ma leányvállalatai révén 10 országban van jelen, Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Horvátországban, Magyarországon, Oroszországban, Romániában, Svájcban, Szerbiában, Szlovákiában és Törökországban. Fő tevékenysége a földgáz-kereskedelem, emellett áram- és kőolaj-kereskedelemmel, illetve áramtermeléssel is foglalkozik.
Csökkenteni az orosz függőséget
Magyarországgal ellentétben Európa nagy része azon dolgozik, hogy ne függjön olyan nagyon az orosz gáztól, mint eddig. Az európai tervek szerint 2019-re kellene elkészülnie a régen tervezett adriai cseppfolyósgáz-terminálnak, amely 630 millió eurós beruházással, évi 6 milliárd köbméteres kapacitással épülne meg. A krki terminál biztosítaná a lengyel, a cseh, a szlovák és a magyar piac számára is a földgázellátást, továbbá Ukrajna is érdekelődik a horvát földgáz iránt.
Lengyelországba pedig tavaly decemberben érkezett meg az első, amerikai cseppfolyós földgázszállítmány, miután az ősszel elkészült a termináljuk. Már Ukrajna is inkább az EU-tól szerzi be a gázt, erről itt írtunk.
Az úszó terminál jobb lenne?
A folyékony földgáz ára a következő években a folyó beruházások, a kiépülő új kínálat miatt tovább csökkenhet. A terminálnak alternatívája lehetne a Nyugat-Európa felé irányuló vezetékek további kiépítése is, valamint egy úszó, tankhajóból átalakított cseppfolyósgáz-terminál, amelyet, ha nem gazdaságos, máshová lehetne vontatni. A témában írt teljes cikkünket itt olvashatja >>>>>
Végül a palagáz menti meg majd a világot? Becslések szerint palagázzal legalább száz évig kihúznánk, ha elfogy a hagyományos gáz. Sokan ebben látják a gyógyírt az energiafüggőségre. De mi is az a palagáz? Vannak-e Magyarországnak készletei? Mikor lehet kitermelni? Mit ér a Makón talált mező? Korábbi összeállításunk a palagázról >>> |