A kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) választók szigorúbb ellenőrzésének fókuszba kerülése onnan indult, hogy a Pénzügyminisztériumhoz több olyan jogszabály-változtatási kérelem érkezett, amelyben azt jelezték, hogy sok cég a katát a munkaviszony alternatívájaként használja.
„Sokan munkavállalói, alkalmazotti körökben választják ezt, egyetlen céllal, a jövedelem bővítése érdekében. Eddig az MKIK-tól és a VOSZ-tól kaptunk jelzés, ezeket vizsgáljuk. Szeretnénk ezt a témát márciusban az adótanácskozás központi témájává tenni.”
Ezt Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozta alig egy hónappal ezelőtt lapunknak. A koronavírus-járvány miatt ugyanakkor nagyot fordult a világ az elmúlt hetekben.
Célzott ellenőrzések vannak
Megkerestük a NAV-ot, hogy árulják el, jelenleg milyen iránymutatás van az adóellenőrzésekkel kapcsolatban, hogyan zajlanak az ellenőrzések, valamint arra is kíváncsiak voltunk, miként ellenőrzik a katásokat.
Az adóhatóság annyit közölt, hogy az online adatokon alapuló „adatvagyonuk” felhasználásával olyan kiválasztási folyamatot alakítottak ki, amely alapján célzottan, azokat az adózókat ellenőrzik, akiknél felmerül az adózási kockázat.
Elmondták továbbá, hogy a járványhelyzetben igyekeznek minimalizálni az ügyfelekre és a munkatársakra ható kockázatokat. Amennyiben pedig a körülmények megkövetelik, az ügyfelek és az adóhivatal munkatársainak biztonsága érdekében védőeszközt használva végzik a feladatukat.
További részleteket nem árultak el, de válaszuk egybecseng azzal, amit Varga Mihály is mondott lapunknak a februári interjúban, miszerint arra kérte a NAV vezetőjét, hogy a hatóság folytasson le célzott vizsgálatokat a katás vállalkozások körében. A NAV válasza arra enged következtetni, hogy bár a miniszteri utasítás még érvényben lehet, de annak érvényt szerezni nehéz lesz, ha közben minimálisra igyekeznek szorítani az ügyfél-adóhivatali munkatárs közti személyes kapcsolatokat. Márpedig egy vizsgálat során szükség lehet arra, hogy a megállapított adóhiányról szóló határozat miatt az ügyfél eljárjon, bizonyítékokat (számlákat, szerződéseket) mutasson be. Például egyik olvasónk esetében az eljárás része volt a személyes megjelenés. Mindez netes alapon nem fog menni teljes körűen.
Milyen segítségeket kaptak most a vállalkozások?
A járvány hatásainak enyhítésére többpontos gazdaságvédelmi csomagot hirdetett a kormány, benne több adózási könnyítéssel. Június 30-ig adómentességet kap a kata alól 81 ezer kis- és középvállalkozás, továbbá haladékot adtak a március 1. előtti kata-tartozásokra is.
A gazdálkodó szervezetek és az egyéni vállalkozók a járvány miatt jelentkező adófizetési nehézségek áthidalására fizetési kedvezményeket (halasztást, részletekben történő megfizetést, mérséklést, illetve elengedést) is igénybe vehetnek. Ehhez egy kérelmet kell benyújtani az adóhatósághoz. (Az űrlapok innen érhetők el.)
Csak engedéllyel hagyhatják el az országot
A március 12-én megjelent kormányrendelet szerint csak miniszteri engedéllyel hagyhatják el az országot az ágazati törvények alá tartozó egészségügyi dolgozók, honvédek, rendészeti alkalmazottak, kormánytisztviselők, valamint a NAV-alkalmazottak. Bővebben az Mfor.hu-n >>>>