Azt nem tudni, hogy mi lesz a már összeszerelt és a gyártósorokon lévő további repülőgépekkel, hol és valójában meddig raktározzák el ezeket. A cég egy szóvivője ugyanakkor azt leszögezte, hogy nem csökkentik a gyártás ütemét, és nem zárnak be üzemeket sem. Mint mondta, a Boeing havonta 52 darab 737-es gépet gyárt.
Megkérdeztük Madas László igazságügyi légiközlekedési szakértőt (Aeroexpert.hu) azzal kapcsolatban, hogy miért dönthetett a kiszállítás leállítása mellett a Boeing.
A szakértő elmondta, hogy a Boeing, az FAA, az EASA és a többi Légialkalmassági Direktívát (AD) kiadó nemzeti polgári légiközlekedési hatóság is csak az éppen levegőben lévő kereskedelmi járatok első leszállásáig, majd azt követően, utasok (ill. kereskedelmi terhelés) nélkül kizárólag a legközelebbi célszerű javítóhelyre történő egyszeri átrepülés keretében engedélyezte a típus további repülését a tiltást elrendelő Légialkalmassági Direktívában (AD), tehát, ha most leszállítanának egy gépet, akkor utána repülhetnék máris a javítóhelyre. Ennek sok értelme nem lenne, és akár felesleges túlzott kockázatot is jelenthetne harmadik személyekkel szemben.
A javítás/modifikáció gyári körülmények között a legegyszerűbb és legolcsóbb. Továbbá feltételezhető, hogy a várható kötbér is kisebb lehet a megfelelő, folyamatos légialkalmasságú termék késedelmes leszállításért, mint a nem megfelelő, éppen felfüggesztett légialkalmasságú termék határidőre leszállítása esetén lenne a várhatóan még hosszabb, és további költségekkel is terhelt késedelemért, nem figyelmen kívül hagyva azt a koránt sem mellékes körülményt, hogy a Légialkalmassági Direktíva (AD) tiltása már ezekre a leszállítási célú, kereskedelmi terhelés nélküli átrepülésekre (ún. "ferry flight") is vonatkozik.
Aggódik az amerikai légierő is
A Wall Street Journal című lap információi szerint csütörtökön az amerikai légierő tisztségviselői is aggodalmaikat fogalmazták meg a repülőgépgyár egyik katonai programjának biztonságosságát illetően. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a Pentagon (védelmi minisztérium) a légierő számára megrendelt tankergépek minőségellenőrzését kifogásolja.
Már dolgoznak a fekete dobozon
Közben az Ethiopian Airlines szerencsétlenül járt gépének két feketedoboza csütörtökön megérkezett Franciaországba, ahol ma megkezdődött a dobozok adatainak feldolgozása, majd kiértékelése. A vizsgálat és az elemzés nagy mértékben befolyásolhatja, hogy milyen hosszú ideig tarthat a Boeing 737 MAX-típusok kivonása a forgalomból.