A Magyar Földgáztároló Zrt. zsanai földalatti tárolótelepe. MTI Fotó: Rosta Tibor |
A szervezett piacokon kötött ügyletekre és megbízásokra október 7-től visszamenőleges hatállyal lép életbe az év elejétől érvényes uniós adatközlési kötelezettség, amely előírja valamennyi nagykereskedelmi energiapiacon kötött ügylet jelentését az európai hatóságoknak. A kötelezettség 2016 áprilisától valamennyi ügyletre kiterjed.
A KELER csoport szerint elsősorban a tőkepiaci szereplők szabályozását célzó uniós rendelet mellett a kifejezetten az energiapiaci szereplők szabályozását szolgáló jogszabályt is elfogadta az uniós hatóság.
Minden ügyletet jelenteni kell
Az idén januártól életbe lépett rendelkezés számos elvárást fogalmaz meg a nagykereskedelmi energiapiacok átláthatósága érdekében. A jelentési kötelezettség valamennyi, a nagykereskedelmi energiapiacon kötött ügyletre kiterjed, ideértve az azonnali és a határidős ügyleteket is. A megkötött ügyletek jelentésén túl a tőzsdei vagy brókerplatformon megadott ajánlatokat is jelenteni kell.
A tranzakciók adatait az erre a feladatra feljogosított piaci szereplőkhöz kell az érintett vállalatoknak eljuttatniuk.
Az új szabályoknak megfelelően jelenteni kell minden nagykereskedelmi földgáz- és villamosenergia-termékkel kapcsolatos ügyletet, így egyebek mellett az ellátási és szállítási szerződéseket, valamint az ezekkel kapcsolatos származtatott ügyleteket és a kereskedési megbízásokat.
Kikre vonatkozik?
Azokra a végfelhasználókra is érvényes a villamos energia- vagy földgázellátást biztosító szerződésekre vonatkozó jelentési kötelezettség, amelyek műszakilag képesek legalább évi 600 gigawattóra (GWh) fogyasztására, ebbe a körbe tartozik a Dunaferr vagy az Ózdi Acélmű - áll a közleményben.
Itthon csak egy maradt: az állam Az E.On, a Magyar Telekom és a Gdf Suez már elhagyta a hajót, most pedig végleg magára hagyják az állami Főgázt a versenytársak: a Tigáz is visszaadja egyetemes gázszolgáltatói engedélyét. Részletek >>> |