A vállalat ezzel a világ harmadik legnagyobb autópiacán próbál szerencsét, annak ellenére, hogy Elon Musk korábban élesen bírálta az ország magas importvámjait – írja a Reuters.
A Tesla már mintegy egymillió dollár értékben vitt be járműveket, töltőket és tartozékokat a nyitásra – főként az Egyesült Államokból és Kínából. A behozatal hat darab Model Y-ból, köztük hosszabb hatótávú változatokból és több Supercharger töltőállomásból állt. Az autókat körülbelül 70 százalékos importvám és különböző egyéb illetékek sújtják.
Csak export, semmi helyi termelés
A bemutatóterem megnyitása része annak az új stratégiának, amely szerint a Tesla helyi gyártás helyett egyelőre importált autók értékesítésével próbálja megvetni a lábát Indiában. Ez részben annak is betudható, hogy a vállalat globálisan túlkapacitással és lanyhuló kereslettel küzd.
Fotó: MTI/EPA/PIB
Narendra Modi kormánya hosszú ideje próbálja Indiába csábítani a Teslát, külön politikai ösztönzőkkel igyekezve meggyőzni Muskot arról, hogy az országban építsen gyárat. A vezérigazgató tavaly még azt tervezte, hogy 2–3 milliárd dolláros beruházást jelent be – beleértve egy gyártóüzemet is –, de a látogatást végül az utolsó pillanatban lemondta.
A Tesla most közölte: jelenleg nem tervezi a helyi termelést.
Trump figyelmeztet
Közben Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke figyelmeztette Muskot, hogy ha a Tesla gyárat építene Indiában pusztán a vámok megkerülésére, az „tisztességtelen” lépés lenne Amerikával szemben.
Mindeközben a Tesla aktívan toboroz Indiában: több tucat pozíciót hirdetett meg, köztük üzletvezetőket, értékesítési és szervizvezetőket, valamint járműkezelő és ellátási lánc mérnököket is, különösen az Autopilot fejlesztési ambícióihoz.