Mint arról beszámoltunk, szombat este leállt az amerikai felhasználók számára a kínai tulajdonban lévő alkalmazás, ugyanis hatályba lépett a betiltását nemzetbiztonsági okokból elrendelő törvény. A 170 millió egyesült államokbeli felhasználóval rendelkező alkalmazás csak azután folytatta szolgáltatásait, hogy Trump elnök kedden aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely 75 nappal meghosszabbítja azt a határidőt a TikTok számára, hogy megfeleljen a platform eladását vagy betiltását előíró törvénynek. Hétfőn azonban még mindig nem lehetett letölteni az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból – számolt be a BBC.
Trump friss rendelete miatt az Egyesült Államok nem fogja végrehajtani a Kongresszus által tavaly elfogadott és Joe Biden volt elnök által aláírt törvényt, amely megköveteli a kínai platform eladását.
Az Ovális Irodában Trump újságíróknak elmondta: „Elárulok önöknek valamit: az összes gazdag ember hívott már a TikTok miatt.”
Egy újságíró kérdésére válaszolva, hogy miért változott meg a véleménye 2020 óta, amikor a TikTok betiltását kérte, Trump röviden így válaszolt:
„Mert nekem is használnom kell.”
A régi-új elnök felvetette, hogy egy vegyesvállalat vehetné át az amerikai leánycég irányítását, amelyben fele-fele arányban venne részt „az Egyesült Államok” és a kínai cég tulajdonosa, a ByteDance. Arról azonban nem árult el további részleteket, hogy ez hogyan működhetne.
Trump megerősítette, hogy kész új kereskedelmi vámokat kivetni Kínára, ha nem akarnak megállapodást kötni a TikTokról. Ha Peking elutasítaná a megállapodás lehetőségét, „az eléggé ellenséges cselekedet lenne” – minősítette az elnök.
Visszatekintő: a TikTok az amerikai politikában
A kínai közösségi média-platform, miután népszerűvé vált az Egyesült államokban, elérte a Kína erősödő befolyásától tartó politika ingerküszöbét is. A betiltását vagy eladását célzó hatályos törvénnyel egy több éve folyó harc érkezett el újabb állomásához – írja az Axios.
2020: Trump megpróbálja kikényszeríteni az eladását
Trump első ciklusában rendeletet adott ki, amely nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva kilátásba helyzete a platform betiltását. Szorgalmazta, hogy a Microsoft legyen a vásárló, ez azonban meghiúsult.
Ezután az Oracle szoftveróriás tett ajánlatot, hogy a TikTok „megbízható technológiai partnerévé” váljon az Egyesült Államokban. Nagy nyomás után a TikTok beleegyezett, hogy az Oracle-lel kötött szövetség révén az Egyesült Államokban maradjanak helyi adatai.
2022: Texas projekt
2022 júniusában, az Egyesült Államok kormányának hosszan tartó nyomása után a TikTok megkezdte az összes egyesült államokbeli felhasználói adatának az Oracle felhő infrastruktúrájába történő átirányítását. Az Oracle ezután ellenőrzése alá vonta a TikTok algoritmusait és tartalommoderálási modelljeit, hogy megbizonyosodjon arról, azokat nem manipulálják a kínai hatóságok.
Az Oracle texasi központjára utalva, az 1,5 milliárd dolláros áthelyezési terv a Texas projekt nevet kapta. A lépés célja az volt, hogy az amerikaiaknak biztosítsa a TikTok adataik biztonságát, és azt, hogy „a platform mentes legyen a külső befolyástól”.
2023. február: Biden kitiltja a szövetségi adminisztrációból
A Biden-adminisztráció a TikTok szabályozására törekedett, és 2023 februárjában kitiltotta az alkalmazást a szövetségi eszközökről.
2023. május: tagállami TikTok tilalom
Montana volt az első amerikai állam, amely jóváhagyta a TikTokot tiltó jogszabályt, azután, hogy több, republikánusok által vezetett állam már betiltotta a TikTok-ot a helyi adminisztráció eszközein. Egy szövetségi bíró azonban novemberben blokkolta a tilalmat, mielőtt az hatályba lépett volna.
2024. április: Biden aláírja a TikTok betiltását célzó törvényt
Biden röviddel azután aláírta a mindkét párt által támogatott törvényt, hogy azt a képviselőház márciusban elfogadta.
2024. május: A TikTok és a ByteDance bepereli az Egyesült Államokat
A TikTok és a ByteDance beperelte az Egyesült Államok szövetségi kormányát, megtámadva a betiltásra vonatkozó törvényt, azzal érvelve, hogy az alkotmányellenes.
2024. augusztus: a minisztérium bepereli a TikTokot és a ByteDance-t
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság és az Igazságügyi Minisztérium közös pert indított a TikTok és a ByteDance ellen, azt állítva, hogy a közösségi média alkalmazás sérti a gyermekek online adatvédelmi törvényét.
2024. december 6.: A szövetségi fellebbviteli bíróság fenntartja a tilalmat
A szövetségi fellebbviteli bíróság kimondja, hogy a TikTok-törvény alkotmányos.
2024. december 27.: Trump a betiltás elhalasztását kéri
Trump arra kérte a Legfelsőbb Bíróságot, hogy halassza el a TikTok betiltását. nem a nemzetbiztonsági aggályait vonta kétségbe, inkább azzal érvelt, hogy a legfelsőbb bíróságnak időt kell hagynia neki, hogy ő „politikai eszközökkel megoldja a vitát” .
„Egyedül Trump rendelkezik a megfelelő üzleti szakértelemmel, az elnökválasztáson megszerzett mandátummal és a politikai akarattal, hogy tárgyalásokat folytasson a platform megmentéséért, miközben kezeli tudja a kormány által megfogalmazott nemzetbiztonsági aggályokat is” – érvelt Trump közleménye.
2025. január 10.: Legfelsőbb Bírósági meghallgatás
A Legfelsőbb Bíróság január 10-én meghallgatta a törvénnyel kapcsolatos érveléseket. Az Axios beszámolója szerint a legtöbb bíró egy központi kérdésben egyetértett: A törvény lehetővé tenné, hogy a TikTok továbbra is működjön, ha a ByteDance által létrehozott algoritmustól eltérő algoritmust használnának, és a ByteDance, mint kínai vállalat, nem rendelkezne módosítási jogokkal.
„A törvény nem mondja ki, hogy a TikToknak le kell állnia. Azt mondja ki, hogy a ByteDance-tól el kell válnia” – mondta Amy Coney Barrett bíró.
A TikTok és a nemzetbiztonság
Most pedig azt idézzük fel, hogy a TikTok betiltásának két fő oka volt. Először is, a TikTok amerikai állampolgárokról gyűjt adatokat, amelyekről az alkalmazás ellenzői azt állítják, hogy könnyen eljuttatják a kínai kormányhoz. Másodszor, aggodalomra ad okot, hogy a kínai kormány az alkalmazást propaganda terjesztésére is felhasználhatja az amerikai közönség körében – írja a Pro Market elemzésében.
A 2017-es kínai nemzetbiztonsági törvény kötelezi a kínai egyéneket, intézményeket és szervezeteket, hogy segítsék az állami hírszerzési munkát. Továbbá a 2014-es kémelhárítási törvény, és annak 2021-es frissítése kötelezi a kínai egyéneket a nemzetbiztonsági szervekkel való együttműködésre.
Ez az oka annak, hogy az alkalmazást működtető cég, a ByteDance kínai tulajdona a vita középpontjában áll.
A TikTok és a szólásszabadság
A TikTok betiltásával szemben az a legfőbb érv, hogy a tiltás sértené a szólásszabadságot, és csökkentené a versenyt a híreket és információkat szolgáltató kritikus jelentőségű piacon.
A TikTok ügyvédje, Noel Francisco azzal érvelt, hogy a TikTok, Inc. egy leányvállalat, amely az Egyesült Államokban működik, és a szólásszabadság védelme rá is vonatkozik.
Pontosabban a leányvállalat ügyvédje azzal érvelt, hogy a tiltás nem a tulajdonjogról szól, hanem a TikTok platformokon megjelenő tartalomról, mivel a külföldiekkel szembeni ilyen fellépés csak a felhasználók által generált tartalommal rendelkező közösségi médiára vonatkozik.
Megjegyezte, hogy a német tulajdonú Politico és az Al-Dzsazíra, amely részben a katari kormány tulajdonában van, olyan médiavállalatok, amelyek működését engedélyezték az Egyesült Államokban.
A TikTok és az üzlet
A Pew Research Center 2024 nyarán végzett felmérésében a felnőttek 32 százaléka nyilatkozott úgy, hogy támogatná a TikTok betiltását, ami jelentősen kisebb a 2023. márciusi 50 százalékos aránynál. Tavaly nyáron további 28 százalékuk ellenezte a betiltást, míg 39 százalék bizonytalan volt e kérdésben.
A TikTok hosszú utat tett meg a kezdeti időktől kezdve, amikor leginkább zenés videókat közvetített. Az alkalmazás használata óriásit nőtt, és nem csak a fiatalok körében: 2021 és 2023 között a TikTok-ot használó amerikai felnőttek aránya 21 százalékról 33 százalékra nőtt.
Ma már jelentős hírforrás, különösen a fiatalabb közönség számára. A TikTok a politikai tájékoztatás kulcsfontosságú platformja is. Jelentős gazdasági lehetőséget is teremt használói számára is.
A ZipRecruiter adatai szerint 2025 januárjában a menő TikTok tartalomkészítők átlagos éves fizetése az Egyesült Államokban 131 874 dollár volt.