A kezdetek
Az 1970-es években még csak az írógépek, stencilgépek és az indigók könnyítették a munkavégzést, ám két zseniális elme már ekkor felismerte, hogy a jövő a számítógépekben rejlik. Ők nem mások voltak, mint az ismert Bill Gates és a kevésbé ismert Paul Allen, akik 1975-ben megalapították a Microsoft céget, amely egy életre átformálta a számítástechnika világát.
A piacra kerülés
1985. november 20-án pedig bekerült a boltokba a Windows 1.0, mely a nevét a rendszerben használt panelekről, azaz ablakokról kapta. Már ennél a verziónál is egérrel navigálhattunk a képernyőn. A program része volt a ma is közkedvelt Paint és az Office Word őse a Windows Writer.
Amikor már nem csak munkára használjuk
1992-ben jelent meg a Windows 3.1, amelynek ereje már szórakozásra is használható volt. Ebben a programban mutatkozott be a Fájlkezelő, a Programkezelő és a Nyomtatáskezelő. A verzió mégis a játékaival ért el nagy áttörést. Az azóta is közkedvelt alapjátékokat, mint a Pasziánszt, a Fekete Macskát és az Aknakeresőt itt ismerhette meg először a felhasználó.
A PC nagykorúsága
'95-ben megérkezett a Windows 95, amelyben először jelent meg a Start menü és a tálca. Ekkor mutatkozott be az Internet Explorer is.
Megérkezik az XP
2001. októberében robbant be a Windows XP, amely sok gépen még azóta is telepítve maradt, pedig már a támogatását is megszüntette a Microsoft. Legfontosabb újdonságai a Windows Media Player, a Windows Movie Maker és '90-es generáció legkedveltebb kamaszkori időtöltése, az azonnali üzenetküldésre alkalmas Messenger, azaz MSN voltak.
Egy kevésbé népszerű verzió
A 2006-os Vista messze nem okozott akkora áttörést, mint elődei. Egy letisztultabb, modernebb formát próbáltak adni a Windowsnak, de az előd XP olyan jól sikerült, hogy kár volt hozzányúlni. Nem csak a hétköznapi felhasználók nem szerették, de az informatikusok, rendszergazdák életét is megkeserítette.
Mélypont után újbóli áttörés
A Vista által okozott csorbát aztán a Windows 7-tel jórészt sikerült kiköszörülni. Igazából ez volt az az oprendszer, amire már valóban érdemes volt lecserélni a jó öreg XP-t. A 7-tel együtt jelent meg a Windows Touch is, ami az érintőképernyős vezérlést tette lehetővé az arra alkalmas eszközökön.
A forradalmian új rendszer
2012-ben az egyébként jól sikerült Windows 7 leváltására bemutatták a 8-as verziót. Ebben minden új köntöst kapott, és a jól megszokott Start menü helyett egy központosított alkalmazás-gyűjtemény lett a kezdőoldal. Ez világszerte komoly elégedetlenséget váltott ki, a cég ezért a Windows 8.1-ben vissza is hozta a Start gombot, igaz, megújított formában.
Az utolsó Windows
Az idén megjelent és (a korábbi Windows-verzióval már rendelkezőknek) ingyenesen telepíthető 10-es verzió a társaság tervei szerint 2018-ig 1 milliárd gépen kerülhet használatba. Ebben mutatkozik be a Cortana asszisztens, azaz a hangutasításokkal működő keresőeszköz. Emellett pedig egy új internetes böngészőt hoztak létre az Internet Explorer helyett Edge néven. A Windows 10 a cég kommunikációja szerint a Microsoft utolsó operációs rendszere - a jövőben nem új verziókat adnak ki, hanem ezt frissítgetik majd.
A Windows legújabb verziója |
És hogy a 90-es években egy átlagos magyar polgárnak mit jelentett a Windows? Érdemes ezügyben felidézni Vágási Feri azóta kultikussá vált megnyilvánulását: