
1. Tervezd meg a napod
Sokan úgy vágnak bele a soron következő munkanapba, hogy nincs világos elképzelésük arról, mit is szeretnének elérni. A spontaneitás persze fontos, a szervezetlenség azonban könnyen káoszhoz vezethet, melynek következtében a hatékonyságod is romlik. Szerencsére csupán 10 percre van szükséged ahhoz, hogy ezt elkerüld: előző este vagy reggel, indulás előtt írj egy listát az aznapi teendőidről, ezek között állíts fel egy fontossági sorrendet és máris nyert ügyed van. A listának köszönhetően könnyebben megy a fókuszálás, és minimalizálhatod az időrabló döntési helyzetek számát is.
2. Tarts szünetet
Bár a munkába könnyű belemerülni, a koncentráció nem végtelen. Számos kutatás igazolta már azt, hogy agyunk körülbelül 60-90 percig képes maximálisan fókuszálni, ezután pedig természetes módon csökken a teljesítmény is. Ilyenkor érdemes egy kicsit megszakítani a munkát, és tartani egy rövid, 5-10 perces szünetet: ez alatt sétálgass, mozgasd meg az izmaidat, igyál egy kis vizet, így felfrissülve, újult erővel térhetsz vissza a feladataidhoz. Ha van egy hosszabb ebédszüneted, az is jó ötlet, ha egy kicsit elhagyod az irodát és sétálsz a környéken, így kiszellőztetheted a fejed, és délután is megőrizheted az energikusságodat.
3. Ügyelj a rendre
Vannak, akik a káoszban is mindent megtalálnak, az azonban kétségtelen, hogy a rendezett környezetben sokkal egyszerűbben megy a koncentráció. A munkaidő végén szánj néhány percet arra, hogy az íróasztalodat rendbe tedd, így a másnap reggel is kellemesebben indul majd. Járj el hasonlóan a számítógépeden tárolt dokumentumokkal, fájlokkal is, és rendszeresen töröld a felesleges e-maileket, így minden információ könnyen hozzáférhető és jól strukturált lesz, ami azt jelenti, hogy kevesebb idő megy el keresgéléssel, és több energia jut a lényegi munkára.
4. Minimalizáld a multitaskingot
Sokan úgy gondolják, hogy a multitasking a hatékonyság csúcsa, ez azonban nem feltétlenül van így. Ha egyszerre több feladatra próbálsz figyelni, egyik tevékenységre sem fókuszálsz igazán, így könnyen lehet, hogy egy munkát igazából sokkal tovább tart elvégezni, sőt, a tévedés lehetősége is megnő. Próbálj meg egyszerre egy dologra koncentrálni, és csak utána térj át a következő projektre – ha egy teendőt kihúzhatsz a listádról, sokkal nagyobb kedvvel vághatsz neki a következőnek.
5. Nyújts extra támogatást a szervezetednek
A helyes étkezési szokások alapvetően meghatározzák az egészségedet, de a teljesítményedre is igen nagy hatást gyakorolnak. A gyors- és készételek helyett próbáld meg te elkészíteni az ebédedet: válassz rostokban és lassú felszívódású szénhidrátokban, valamint fehérjében gazdag fogásokat, ezek ugyanis nem nehezítenek el, de elegendő energiával látnak el ahhoz, hogy egész nap hatékonyan dolgozhass.
Figyelj arra, hogy minden fontos vitamint és ásványi anyagot biztosíts a szervezetednek: különösen jó ötlet lehet a C-, a B6- és B12-vitamin, valamint a foszfor és magnézium fogyasztása, melyek mindegyike jótékonyan hat az energiatermelő folyamatokra. Kevésbé ismert, de ugyanilyen fontos lehet az l-karnitin: ez a szervezeten természetesen előforduló aminosavszerkezet azáltal játszik szerepet az energiatermelésben, hogy segít a hosszú láncú zsírsavak mitokondriumba szállításában. Bár az étkezésed útján is beviheted a szervezetedbe, nagyobb megterhelés, stressz esetén az l-karnitin pótlásában egy étrend-kiegészítő is a hasznodra válhat.
Lépésről lépésre a hatékonyabb munkanapok felé
A hatékonyság nemcsak azon múlik, hogy mennyi időt töltesz munkával, hanem azon is, hogy mennyire tudsz jelen lenni és a feladataidra fókuszálni. A fenti tanácsok megfogadása nagy segítségedre lehet a teljesítményed növelésében – adj nekik egy esélyt!