Egymással, az interneten levő egyéb eszközökkel kommunikáló tárgyak, háztartási készülékek, ruhadarabok – ez már nem a jövő zenéje, az első fecskék, mint az okosóra, okostelevízió már megérkeztek. Néhány év múlva robbanásszerűen elterjedhetnek a világban. Az elméleti alapok helyett inkább gyakorlati példákat gyűjtöttünk, amelyek segítenek megérteni a szép új világot.
1. Csomagok nyomon követése. A címzettek egy weboldalon keresztül figyelemmel kísérik, hol tart a küldeményük, amelynek kódját út közben gyakran leolvassák, és az adatokat egy központba továbbítják. Hasonló rendszerek már léteznek külföldi csomagküldőknél, csak kicsit elnagyoltak, például annyit közölnek, hogy „a csomag összeállítva, a szállítóra vár”, vagy „a csomag elhagyta Nagy-Britanniát és úton van”.
2. Nyomtatópatronok rendelése. A nyomtató érzékeli, ha a patron töltöttsége egy bizonyos szint alá esik, és megrendelést küld a márkaszervizbe.
3. Irodai szék beállítása. A fehasználók sokszor helytelenül állítják be a széküket, ami gerincproblémákhoz, hatékonyság-csökkenéshez vezet. Az internetre kötött szék mérési adatok alapján, mint a személy súlya és magassága, beállíthatja saját magát a gyártó szervere segítségével.
4. Iskolapéldaként szokták emlegetni az intelligens hűtőt, amely bizonyos termékek kifogyása esetén, illetve bizonyos készletszint elérésekor szól, felírja az adott terméket a bevásárlólistára, vagy meg is rendeli azt.
5. Orvosi felügyelet. Az internetre kötött szívritmus-szabályozót vagy súlyos halláskárosultaknak való hallókészüléket a távolból is lehet figyelni, és nem megfelelő működés esetén közbe lehet avatkozni. Más krónikus betegeknek egyszerűen a vérnyomását vagy a pulzusát lehet a távolból felügyelni. Az idősödő társadalomban ez nagy segítség lehet, és sokkal olcsóbb, mint a járóbeteg-rendelés. A felügyelő lehet egy karkötő vagy egy karóra is.
6. Épületek, lakások automatizálása. A középületekben és az otthonokban egyaránt átvehetik a világítás, fűtés, szellőzés, a biztonsági rendszerek ellenőrzését, szabályozását. Ezzel sok energiát lehet megtakarítani, nőhet a kényelem és a biztonság. Van, ahol egész okosvárosok felépítésével kísérleteznek.
7. A vezető nélküli autók valóságos tárházai lesznek az okos megoldásoknak. Az internetről frissülő térképen és navigációs rendszeren kívül az autók kommunikálhatnak majd az útdíj-fizető rendszerrel és intézhetik a fizetést, a parkolóhelyek üzemeltetőivel, a közlekedésbiztonsággal… Az okosautót visszaküldhetjük éjszakára a garázsába, ami lehet egy olcsóbb környéken, vagy használhatunk majd másokkal megosztott bérautót. A járművek egymással is kommunikálhatnak majd, például az ütközések elkerülése érdekében, vagy például azért, hogy konvojban haladhassanak.
8. A német Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) meredeknek látszó példákat hoz, például étkezési szokásainkra: lehet, hogy egyszer még a villánk sípolni fog, ha olyat eszünk, amit nem szabadna, a kenyérpirító pedig nem lesz hajlandó addig újabb pirítóst készíteni, amíg nem kocogtunk egyet, aminek megtörténtéről és időtartamáról az internetre kötött tornacipőnk fogja tájékoztatni? Furcsa példák, de már folynak ilyesmivel kísérletek.
9. Szintén a FAZ példája szerint a kutya nyakörve észleli, hogy az állatnak orvoshoz kell mennie, majd felveszi a kapcsolatot a határidő-naplónkkal és az állatorvossal, és önállóan időpontot egyeztet.
10. A düsseldorfi repülőtéren már egy robotrendszer parkolja le az autókat, centiméterre pontosan egymástól, így állítólag 40 százalékkal több kocsit tudnak elhelyezni, mintha az emberek maguk parkolnának.
A sort sokáig lehetne még folytatni, az ember televíziózási szokásait ismerő és követő televíziótól a balesetmentes és semmilyen emberi beavatkozást nem igénylő autóig, a hangulatunk szerint átszíneződő tárgyaktól a lakásbeli tartózkodásunkat figyelő és a fűtést, világítást eszerint kapcsoló épületig.
Időzített bomba?
Ám több forrás is veszélyes játéknak, időzített biztonsági bombának nevezi a dolgok internetét. A számos adatszolgáltató készülék hasznos információval láthatja el a bűnözőket vagy a terroristákat is. (Ahogy sokak félelme szerint az e-mail-rendszerünk vagy a Facebook-fiókunk is.) De a korábbi technológiáknak is megvoltak, megvannak az előnyei és hátrányai, veszélyei. Jelenleg még csak egy óriási, egyszerre ígéretes és veszélyes fejlődés elején vagyunk.
Források: Német Wikipedia, angol Wikipedia, Frankfurter Allgemeine Zeitung.