A tavaly elindított Mézes reggeli kampánynak is köszönhetően több mint kétszeresére emelkedett az elmúlt években Magyarországon a mézfogyasztás: a 2010-ben mért fejenkénti 30 dekagrammról 70 dekagrammra. A szaktárca ezt az évtized végére 1 kilogrammra emelné.
Mézes kenyér reggelire
Fazekas Sándor miniszter ismertette: nyolc éve Szlovéniában indították el a programot, amelyhez Magyarország tavaly csatlakozott. A Földművelésügyi Minisztérium és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) programjában 2014-ben 64 oktatási intézmény vett részt, idén már több mint 500, és így mintegy 86 ezer gyerek kapott magyar termelői mézből készült reggelit országszerte.
Méz, de milyen?
Magyar, horvát, román, szlovák, francia, görög és német méhészek október 30-án tartottak tüntetést Brüsszelben, amelyen a Kínából az Európai Unióba irányuló mézimport szabályozásának szigorítását követelték.
Laboratóriumi vizsgálatok bizonyítják, hogy a Kínából az EU országaiba irányuló olcsó méz nagyobb hányada ipari hamisítvány, amely a fogyasztók megtévesztésével rontja a jó minőségű, az egészség megőrzésére valóban kedvező hatású természetes méz előállítóinak piaci pozícióit és veszélyezteti a méhészek megélhetését.
Mit találtunk mi?
Privátbankár Árkosár felmérésünk keretében nemrég mi is megnéztük, milyen mézeket lehet kapni a hazai hipermarketekben. Az összes olcsó termék EU-n belülről és EU-n kívülről származó mézek keveréke volt. A Tescóban kilónként 1528 forintért kínálták az ilyen virágmézet, az Auchanban a Tuti Tipp sajátmárkás virágméz kilónként 1692 forint, az Interspar S-Budget virágméze 1721 forintba került.