A luxusmárkáiról ismert LVMH tulajdonában lévő Dior luxuscikk márka termékeit gyártó olaszországi Manufactures Dior olyan beszállítókkal dolgoztat, amelyek Európa kellős közepén alulfizetett munkásokat alkalmaznak és nem tartják be a munkavédelmi előírásokat – írta a Reuters a birtokába került eddig nem publikált bírósági vizsgálati anyagokra hivatkozva. Esetenként meghamisították a tevékenységüket minősítő tanúsítványokat.
Az AZ Operations nevű vállalat egy januári és a egy július környezetvédelmi és szociális vizsgálaton bukott meg 2023-ban – derült ki a hírügynökség kezébe került auditjelentésből. Ezt követően több tucat munkást, menedzsert és szakszervezeti vezetőt kérdeztek meg, amiből kiderült, hogy a luxusipar beszállítói láncában lévő cégek ellenőrzése enyhén szólva hézagos. A szövevényes ügy, amely számos további cégre kiterjed, valójában kódolva van a luxusipar működésében. A legnevesebb márkákat birtokló vállalatok kiterjedt beszállítói hálózatban szórják szét a gyártási feladatokat – derült ki az ágazatot ismerő szakértők szavaiból. A háttéripar jelentős része Olaszországban koncentrálódik, mert az ottani vállalatok tudják biztosítani az elvált luxusminőséget. „Akármennyi ellenőrzést is végzünk, mindig lesz, ami elkerüli a figyelmünket” – magyarázta a cégek bizonyítványát Renzo rosso, az Diesel termékekről is ismert, olasz OTB divatcsoport alapítója.
A kockázatok ellenére mindenáron igyekeznek leszorítani a költségeket, ami a melegágya annak, hogy a tisztességtelen szereplők a környezetvédelmi előírásokon és társadalmi felelősségvállalási ígéreteiken kívül keressék a kiadások lefaragásának lehetőségét. Ennek eredménye az említett ügy is. A Dior moshatja kezeit, hiszen nem közvetlenül facsarja ki alkalmazottait, hanem a beszállítói láncának távoli pontján lévő vállalatnál. Legfeljebb azért vonható felelősségre, hogy nem ellenőrzi kellőképpen beszállítóit.