Főként az infláció elszabadulásakor jelentik meg a kiskereskedelemben a „lefelé vásárlás”, amikor a lakosság a hasonló, de olcsóbb, esetleg gyengébb minőségű termékek felé mozdul el. Most viszont úgy tűnik, hogy megjelenik a másik, a gyártók oldalán a „lefelé eladás”, ami nem a legrammozást vagy zsugorítást jelenti.
A luxuscikkek gyártóit ugyanis utolérte az, amire nem készültek. Gyengül a kereslet 3000 dolláros (majdnem 1,2 millió forint) kézitáskáik és 4000 dolláros zakóik iránt. Ezért arra kényszerülnek, hogy a középosztálybeliek pénztárcájához igazodó, 500 dollárnál (198 ezer forint) olcsóbb termékekkel házaljanak azoknál, akiket csak jómódúnak nevezhetünk – derült ki a Reuters híréből.
Az elmúlt években még jól ment az olyan márkáknak, mint a Chanel, a Prada vagy a Dior. Franciaországban az öltözködési luxus őshazájában például a kézitáskák ára 50 százalékkal nőtt 2020 és 2023 között – derült ki a Bernstein befektetési cég adataiból.
Ugyanakkor ezzel messzebb kerültek azoktól a jómódú középosztálybeliektől, akik vásárolnak prémium termékeket. Az Egyesült Államokban hat százalékkal csökkentek a luxusmárkák termékeikre költött összegek 2023 november és 2024 novembere között – legalábbis az egyik legnagyobb amerikai bank, a Citi hitelkártyaadatai alapján. A cégek már megkezdték a választ a gondra: a Gucci például kínál kutyapórázt mindössze 440 dollárért (175 ezer forint) és jegyzettömböt a márka logójával 200 dollárért.
Sajátos módon a kereslet csökkenése összefüggésbe hozható a november első napjaira eső amerikai elnökválasztással. A fogyasztók egy része eltűnt, talán azért, mert nem a kormányzás kiszámítható folytatását ígérő elnökjelölt győzött, hanem az, aki a washingtoni státus quo felborításának ígéretével kampányolt.
A luxuscikkek forgalmának globális értéke a 2024-es karácsonyi szezonban várhatóan nem változik 2023 azonos időszakának szintjéhez képest, figyelmen kívül hagyva az árfolyamváltozások hatását – állítja a Bain tanácsadó cég. A Bain korábban az idei év egészére ezeknek a termékeknek a kétszázalékos forgalomcsökkenését jósolta.
Az elmúlt években Kína egyre erősebb piaca volt a prémium termékek gyártóinak, ám az ingatlanválság és a fiatalok foglalkozási gondjai alapján a JP Morgan bankház szakértői úgy látják, hogy 2025-től ennek is vége szakad. A nagyon magas minőség továbbra is vonzó, ám valamivel alacsonyabb áron kell kínálni az ilyen termékeket ahhoz, hogy akadjon rájuk vásárló.
Az olcsóbb árukon persze kisebb profitrátát lehet elérni. Ezért nem véletlen, hogy Jean-Jacques Guiony, az LVMH pénzügyi igazgatója óvja a luxusmárkákat a túlzott elmozdulástól ezek felé. Az LVMH nem fog új „megfizethető árú” termékeket bevezetni a piacra, mert az rontaná a márka auráját.