Akik szeretik böngészni a kusza céginformációkat, azoknak jó szórakozási lehetőséget teremtettek az észak-amerikai kiskereskedők legutóbbi céges tulajdonszerzési sorozatukkal. Az alaphír az, hogy az egyesült államokbeli a Saks Fifth Avenue-t is birtokló kanadai HBC megvásárolja a texasi Neiman Marcus luxusboltláncot 2,65 milliárd dollárért.
A Saks Fifth Avenue egy New York-i luxusáruházlánc, amelyet Andrew Saks alapított. Az eredeti üzlet Washington bevásárlónegyedében nyílt meg 1867-ben. A Saks létrehozta a Herald Square és a Fifth Avenue áruházláncokat. Ezzel megjelent Manhattanben is. A Hudson’s Bay Company (HBC) egy kanadai kiskereskedelmi csoport. Eredetileg szőrmekereskedelemmel foglalkozott, jelenleg kiskereskedelmi üzleteket birtokol és üzemeltet az egész országban.
Komplikált megoldás
A Reuters beszámolója szerint az ügylet hátterében az áll, hogy az elmúlt időszak inflációja megviselte a luxuscikkeket értékesítő kiskereskedőket. Elvesztették azokat a vásárolóikat, akik szeretik a termékeiket, ám a jövedelmük nem tudott lépést tartani a drágulással. Ezt megelőzően a Covid alatt fizikai boltjaik vevői elmaradtak, ami a Neiman esetén már 2020-ban csődhöz vezetett. Az áruházlánc az USA egész területén kénytelen volt bezárni számos boltját, ami elapasztotta bevételeit.
A HBC megjelentése azonban nem egy egyeszű cégfelvásárlás, hanem a tulajdonosi viszonyok alapos megkavarása. A kanadai cég létrehozza a Saks Global nevű társaságot, amiben összekutyulja a Saks Fifth Avenue, illetve a Neiman Marcus boltjait és más luxuscikk-kereskedőket. Emellett betol a holdingba némi ingatlanvagyont is. Ezenfelül a HBC és a Neiman bejelentették, hogy a világ legnagyobb online kereskedője, az Amazon.com és a menedzsmentszoftvereket fejlesztő Salesforce is befektetői lesznek a Saks Globalnak.
Ezek a vállalatok technológiát, logisztikai háttérszolgáltatásokat és támogatást nyújtanak a cégcsoportnak. Természetesen nem maradhatott ki a közleményből napjaink varázsigéje, miszerint mindezt a mesterséges intelligencia felhasználásával teszik.
Az ügylet pénzügyi háttere sem egyszerű. A HBC új és meglévő befektetőknek kínált részvények kibocsátásából és hitelfelvételből finanszírozza a Neiman felvásárlását. Az Apollo Global Management tőketársaság 1,15 milliárd dollárt tolt be a HBC-be adósságai finanszírozására. További két milliárdot Wall Street-i bankoktól gereblyézett össze a cég, amelynek ügyvédei bizonyára jól keresnek azzal, hogy kiigazodnak ebben a bonyolult tulajdonosi és adósságszerkezetben.