buurserstraat386 / 123RF Stock Photo |
Sokan tartanak attól, hogy a nyaralás alatt kipakolják a lakást vagy a házat – ennek megelőzésére számos jó praktika létezik, például megkérni a szomszédot vagy egy ismerőst, hogy néha nézzen rá a házra. Pedig az egyik legnagyobb veszélyforrás pont, hogy a zsebünkben utazik velünk, a hackerek pedig mindent megtesznek, hogy pokollá tegyék a vakációt, mondta el a QUADRON Kibervédelmi Szolgáltató a Privátbankár.hu-nak. Szerencsére van néhány egyszerű lépés, amivel biztonságban tudhatjuk az adatainkat, míg mi az édes semmittevést élvezzük.
A kulcs: legyünk előrelátóak!
Mielőtt elindulunk, érdemes biztonsági mentést készíteni az otthoni eszközökről, így telefonokról, számítógépekről, majd ezt a mentést egy jól védett helyen elhelyezni (munkahelyen, ismerősnél). Így, ha el is lopnák az eszközeinket, az adataink még biztosan megvannak valahol. Fontos, hogy az utazásra így ne a minden adatunkat tartalmazó legfontosabb eszközt (pl. laptop, külső merevlemez) vigyük magunkkal, ha ennek ugyanis baja esik, úgy az adataink is elvesznek.
Ezt néhány helyen elég nehéz kivitelezni, tekintettel arra, hogy egy új szabályozás szerint kitiltanák a repülőkből a laptopokat és más, informatikai eszközöket. >>> |
Nagyon fontos, hogy informatikai eszközöket, adathordozókat ne adjunk fel csomagként, ahol csak lehet, tartsuk a közelünkben. A magunkkal vitt eszközökön legyen beléptetés, kérjen PIN-kódot vagy azonosítót, így ha ellopják a telefonunkat vagy a gépünket, úgy az adatainkhoz is nehezebben férnek hozzá, és érdemes rajta bekapcsolni a nyomkövetés funkciót is. A digitális fényképezőgépekben már elhelyezhetünk egy „névjegykártyát” a nevünkkel és a címünkkel, ezt érdemes utazás előtt beállítani, így ha el is vész a kamera, remélhetőleg visszatalál hozzánk.
A közösségi oldal tabu!
Csábító a reptérről posztolni, vagy épp a fehér homokos tengerpartról és a koktélozásról, ezt azonban inkább szűk családi körnek küldjük el, ne tegyük ki közösségi oldalakra. Ez ugyanis gyakorlatilag felhívás egy keringőre, mivel az illetékteleneknek is üzenünk: üres a lakás, szabad a rablás. Ha mindenáron szeretnénk az összes ismerősünket elkápráztatni, akkor azt tegyük meg itthonról, miután hazaértünk.
Nyilvános WiFi? Meg vagy te őrülve?Talán nem gondoltunk bele elsőre, de a roamingdíjak eltörlése azért is hasznos, mert így utazáskor kevésbé használjuk majd a kétes megbízhatóságú nyilvános wifi-hálózatokat. Persze ha az ingyenes roamingolás egyben több internetezést is jelent, akkor több kockázatnak is kitesszük magunkat - ha elkerülünk pár szarvashibát és betartunk néhány alapszabályt, nyugodtabban alhatunk. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |