A lapnak név nélkül nyilatkozó ágazati szakemberek szerint a Magyar Posta, a Magyar Villamos Művek és az MFB Invest közgyűlései jóváhagyták az új mobilszolgáltató projektcége, az MPVI Zrt. jogosítványait. Ez szükséges volt ahhoz, hogy heteken belül kiírhassák a hálózatfejlesztésről szóló pályázatot.
Az 50-es lesz az új nyerőszám?
A frekvenciapályázaton győztes konzorcium a tervek szerint az év végéig kiépíti fővárosi hálózatát, és részben bérelt hálózaton a jövő év elején megkezdi működését. Az új szolgáltató hívószáma minden bizonnyal az 50-es lesz, mivel a 20, 30 és 70-es számot a jelenlegi szolgáltatók használják, a 40 és a 80-as előhívót a helyi és az ingyenes, a 90-est az emelt díjas számoknak tartják fent. A 10-es a budapesti 1-es miatt zavaró lenne, a 60-as nincs felszabadítva, így várhatóan az 50-es lesz az új nyerőszám.
Az új állami cég majd letöri az árakat?
Az állam tulajdonosi szerepvállalása egy jól működő versenypiacon finoman szólva is kétséges. A mobilpiac ennél speciálisabb, mert nem egy jól működő versenypiacról beszélünk, hanem oligopóliumról, ezért itt megvan az elméleti esélye annak, hogy az új állami szereplő esetleg letöri az árakat. Az állami szolgáltató nagy előnye egy teljesen piaci alapokon induló új szereplőhöz képest, hogy az ügyfél akvizíció várhatóan gyorsabban és könnyebben történik majd, tekintettel arra, hogy a kormányzati szektor Magyarországon közvetlenül és közvetve jelentős foglalkoztató.
A nagyobb verseny a fogyasztók szempontjából üdvözítő lenne, mert itthon kifejezetten drága a mobilozás. Nem javít a helyzeten a július 1-jétől hatályos percenként két forintos távközlési adó, melynek maximális összeg idén 400 illetve 1400 forint lesz havonta. A virtuális szolgáltatók megjelenése (Tesco, Lidl, Posta) nem jelentett áttörést, és nem is fog igazi versenyt hozni, mert nekik nincs önálló hálózatuk, a három nagy szereplőtől bérlik a kapacitást. Az új állami szereplőnek azonban piacélénkítő hatása lehet.