Cikkünkben ezt a technológiát mutatjuk be részletesebben. A Gravírműhely UV-nyomtatásban is élen jár, ha profi kivitelezőt keres, érdemes velük felvenni a kapcsolatot!
Mi az UV-nyomtatás lényege?
Ez egy modern, digitális nyomdaipari eljárás, melynek során a nyomtatandó eszköz, tárgy felületén UV-fény hatására szilárdul meg a festékréteg. Emellett lakk is kerülhet rá, amit a nyomtatófejben található UV-lámpa szilárdít meg, így további fényt vagy matt bevonatot kap a felület. Figyelni kell a maximális pormentességre, hogy tökéletes legyen az eredmény.
Egy környezetbarát technológiáról van szó, melynek során nem használnak oldószereket, így nincs károsanyag-kibocsátás, illetve környezeti terhelés. Az UV/LED-izzók élettartama hosszú, nem termelnek sok hőt, ez pedig jobb energiafogyasztást eredményez.
Mi mindenre használható ez a technológia?
Tartóssága mellett azért is választják sokan az UV-nyomtatást, mert nagyon sokrétű a felhasználása. Nézzünk néhány jellemző anyagot, amelyen tökéletes biztonsággal alkalmazható:
- habosított PVC
- PMMA (plexi)
- polikarbonát
- alumínium kompozit
- ABS
- rétegelt lemez
- MDF lap
- üveg.
Főként gépgyártók veszik igénybe ezt az eljárást, mert az ipari gépek előlapjain nagyon jól működik. De a csomagolástechnika, a belsőépítészet és a reklámipar is előszeretettel használja.
Lehetséges-e fehér színű nyomtatás?
A válasz egyértelműen az, hogy igen. Ezzel a technológiával a legtöbb UV-nyomtató képes arra, hogy fehér színnel dolgozzon. Így képződik egy alapréteg, ami sokkal intenzívebb színt ad bármely felületnek. Sőt, fényzáró is, így a hátulról érkező fények nem tudnak rajta átszűrődni. Nézzünk egy gyakorlati példát! Ha maradunk az ipari gépeknél, és plexiből készül az előlapjuk, akkor lényeges, hogy a megvilágítás csak a kívánt formát, például a cég emblémáját érje.
További fontos tudnivalók
Bár sok előnye van az UV-nyomtatásnak, azt tudni kell, hogy a nem sík felületeken nehezebben alkalmazható, mert a nyomtatófej nagyjából 2 mm-re halad el felettük. Vagyis az elkészült nyomat nem biztos, hogy kellően éles lesz. Azt is fontos tudni, hogy hengeres testeknél maximum 40 cm lehet a hosszúság, mert a gépeknek általában nincs hengerforgatójuk.
Ettől eltekintve az egyik legfejlettebb nyomdaipari eljárásról van szó, amellyel magas minőségben tudunk nyomatokat készíttetni gyakorlatilag bármilyen felületre és akár 15 cm-es magasságig is. Gyors, részletgazdag nyomtatást eredményez, érdemes mindenképp kipróbálni!