A közlemény szerint a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságának borászati felügyelői több mint 7800 liter, 80 százalékban nem szőlő eredetű, forgalomba nem hozható hamisított bort találtak a cégnél.
A vizsgálat eredményei több tételnél is bizonyították, hogy azok tényleges alkoholtartalmának négyötöd része nem szőlő eredetű. Emellett több termék hibás íze és illata miatt nem felelt meg a hatályos jogszabályi előírásoknak.
A vállalkozást először 30 napos ideiglenes bezárással sújtották, majd – mivel a tiltott cselekményt két éven belül ismételten elkövette – működési engedélyét is visszavonták.
Nem csak a bor a dokumentáció is rossz volt
A tájékoztató indoklásként kitér arra is: a hatóság szigorú döntésében szerepet játszott, hogy a vállalkozás nem tartotta be a nyilvántartási, bizonylatolási és jelölési kötelezettségeket és pincekönyvet sem vezetett. A borászati tételeket tartalmazó tartályokon a jelölés hiányos volt, a termékek megnevezése és mennyisége nem szerepelt. Emellett az üzem területén 2012. augusztus előtt végrehajtott borászati műveleteket, készletmozgást sem dokumentálták.
Az igazgatóság közleményében hangsúlyozza: a működési engedély visszavonásán felül a tulajdonos milliós bírságra számíthat. A hamisított borászati termékek ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal területileg illetékes Vám-és Pénzügyőri Igazgatósága jár el. A pénzbüntetés pontos összegét az eljárás későbbi szakaszában határozzák meg.
Az eljárás elindítását egy kereskedelmi ellenőrzés során vett minta vizsgálati eredményei indokolták. Ezt követően a kifogásolt termékekből az előállító cég jánoshalmai telephelyén tartott ellenőrzés során is mintát vettek az ellenőrök. A kontrollt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Borászati Igazgatóság laboratóriumában végezték.