Májusban a mezőgazdasági termelői árak 9,2%-kal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az élő állatok és állati termékek árának növekedése (3,2%) messze elmaradt a növényi termékek áremelkedésétől (12,4%). Legnagyobb mértékben a burgonya drágult, 136%-kal, miközben a gyümölcsök ára csökkent, 11,7%-kal.
aratás |
2013 májusában a gabonafélék ára 14,8%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A búza ára március óta gyakorlatilag változatlan, a kukoricáé pedig január óta csökken. Az ipari növények ára 10,2%-kal nőtt az előző év májusához mérten, ezen belül az olajos növények ára 8,5%-kal lett magasabb.
Mitől olyan drága a burgonya? És a paradicsom?
A burgonya drágult leginkább, árindexe idén májusban 136%-kal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez a magas növekedés több tényezőből adódik, egyrészt 2012 elején jelentős mennyiségű burgonya volt raktáron, ami leszorította az árakat, másrészt a 2012. évi termés kisebb volt egész Európában, mint az előző években, továbbá májusban megjelent az újburgonya, ami áprilishoz viszonyítva tovább emelte az addigi magas árakat is.
A zöldségfélék ára 11,2%-kal emelkedett májusban. A legjelentősebben a paradicsom, ennek ára 7,4%-kal nőtt előző év májusához képest. Ebben az időszakban a jelentősebb termékek közül a fejeskáposzta ára növekedett átlag felett (54%-kal), míg a zöldpaprika ára csak 2%-kal nőtt.
A szamóca árának csökkenése határozta meg a májusi gyümölcs árindexet, ami így 11,7%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A vágóállatok termelői árszintje májusban 2,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarha felvásárlási ára 23,2%-kal csökkent. A baromfi árnövekedése továbbra is kiemelkedő, 9,6%. A vágósertés termelői árának növekedése tavaly májusban 19,1, idén már csak 1,3% volt. A vágósertés felvásárlási ára májusban 382 forint volt kilogrammonként, ami 13 forinttal kevesebb, mint áprilisban.
2013 májusában az állati termékek ára 4,4%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez a növekedés két ellentétes folyamat eredménye, a tej termelői árindexe 12,0%-kal nőtt, míg a tojás ára 18,6%-kal csökkent.