A rendőrség néhány tanácsot adott arra, hogy senki se váljon áldozattá:
Sokan nem bíznak a bankokban, pedig összehasonlíthatatlanul biztonságosabb számlán tartani a pénzt, mint a fűszertartóban vagy éppen a kabát zsebében. Nagyon rossz ötlet nagy mennyiségű készpénzt otthon tartani!
Tipikus trükkök
A pénzintézetek nem folyósítanak hamis pénzt, így a postás sem hozhat ilyet nyugdíj címén. Ezért nincs szükség az ellenőrzésükre, ilyen tevékenyéget sem rendőrök, sem az önkormányzatok, sem a posta dolgozói nem végeznek. Ezzel a trükkel gyakran sikerül az elkövetőknek a kevésbé körültekintő emberek pénzét eltulajdonítani.
Gyakran hivatkoznak az idegenek rosszullétre, kérnek egy pohár vizet, vagy, hogy a lakásban megpihenjenek, míg jobban lesznek, vagy értük jön a rokonuk. Ezzel a sértett együttérzését kihasználva férkőznek a bizalmukba.
Vásárlás vagy eladás ürügyével járják az utcákat az elkövetők és az egyedül élő, vagy idős embereket szólítják meg leggyakrabban. Megvételre keresnek például vashulladékot, építési anyagokat, vagy tollat, és miközben a tulajdonos magukra hagyja őket, ellopják, ami mozdítható.
Évről-évre előfordul az őszi időszakban, hogy a terményeket, vagy tűzifát árusítók követnek el bűncselekményt a vásárlók sérelmére. Felajánlják a segítségüket, hogy a burgonyát, hagymát beviszik a pincébe, kamrába, illetve a fát a tároló helyiségbe, eközben lopják el pénzüket, ékszereiket.
Fő a biztonság!
A becsöngető idegenekkel mindig legyenek elővigyázatosak! Ha tehetik, ne engedjenek be a lakásba ismeretlen személyeket,
- ha ez mégis elkerülhetetlen előtte kérjék el tőle az igazolványát,
- a lakásban soha ne hagyják - még rövid időre se - magára,
- Önök se legyenek egyedül, ha szükséges hívják át a szomszédjukat, hozzátartozójukat, amíg a számukra idegen személy ott tartózkodik.