A gyógyszerek szempontjából a magas hőmérséklet kimondottan károsnak mondható, a nagy melegben általában gyorsul a gyógyszerek hatóanyagainak bomlása, így csökkenhet a készítmények hatása. Ráadásul egyes esetekben káros bomlástermékek is képződhetnek, ezért fontos a gyógyszerek megfelelő körülmények között történő tárolása, ezt közölte az OGYÉI a Privátbankár.hu-val. Szerencsére van néhány egyszerű szempont, amivel megakadályozhatjuk a bajt.
Amit ne dobj ki: doboz, betegtájékoztató
Nem véletlenül hangsúlyozzák már a reklámokban is a betegtájékoztató elolvasásának fontosságát. A papír mellett a gyógyszer doboza is tájékoztatást ad arról, hogy egy-egy készítményt milyen körülmények között kell tárolni, illetve meddig lehet felhasználni. A felhasználhatóság ideje (gyakran Felh.:/Exp. rövidítés után a dobozon) mindig a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik. Fontos ugyanakkor, hogy a forgalomba hozatali engedély jogosultjai, azaz a gyógyszercégek csak az előírt tárolási körülmények mellett, a felhasználhatósági időn belül vállalnak garanciát termékeik minőségéért, ennek betartása azonban a mi dolgunk.
Az egyszerűség kedvéért így érdemes a gyógyszereket mindig az eredeti dobozban tartani, így szükség esetén azonnal „kéznél van” a tárolás körülményeit is tartalmazó betegtájékoztató. Ha viszont valamilyen módon elkavarodott a betegtájékoztató, akkor sincs gond, mivel az OGYÉI honlapján a gyógyszeradatbázisból kikereshetjük az adott termékét.
Szekrényben vagy hűtőben?
Alapvető szabály a száraz, hűvös helyen tárolás a gyógyszerek estében, így kánikula idején különösen fontos, hogy ne tartsunk gyógyszert meleg helyen, például ablakban, autó kesztyűtartójában vagy direkt napfénynek kitéve. A pontos hőmérsékletet minden esetben az adott készítmény részletezi. Így például amit szobahőmérsékleten (25-30 °C) kell tárolni, azok a gyógyszerminőséget monitorozó vizsgálatok során rövidebb ideig, magasabb hőmérsékleten is stabilnak bizonyultak. Ezek a különböző tabletták, kapszulák, amik kibírják a hőt – de azért ne tegyük túlságosan próbára a tűrőképességüket.
A „tárolás hűtőszekrényben (2-8°C)” feliratú készítményeket hűtőben kell tárolni, ám csakis akkor, ha ezt a betegtájékoztató sem tiltja. Amennyiben ugyanis a hőmérséklet túl alacsony, a készítmény állaga, minősége visszafordíthatatlanul megváltozhat, például egyes injekciók kifagyhatnak, átkristályosodhatnak. Ugyanez vonatkozik a fagyasztóban való tárolásra is. Fagyasztóban kizárólag az a gyógyszer tárolható, amelynek dobozán ezt jelzik.
Vannak különleges tárolást igénylő gyógyszerek is. A tartályos inhalátorok legfeljebb 30°C-on tárolandók, fagytól, hő- és napsugárzástól védve. Mint a legtöbb túlnyomásos tartályban, a gyógyszer hatása csökkenhet, ha a tartály hideg. A tartályt nem szabad összetörni, kilyukasztani vagy elégetni, még akkor sem, ha látszólag üres, a túlnyomás ugyanis robbanásveszélyes.
A különböző inzulintartalmú injekciók, injekciós tollakat felbontás előtt hűtőszekrényben (2-8°C) kell tárolni, ezeket azonban szigorúan tilos fagyasztani! Használat közben, vagy ha a beteg tartalékként magával hordja szobahőmérsékleten (max. 25°-30°C-on) tárolandók. Hőhatástól, direkt napfénytől, vagy ellenkezőleg, túlzott lehűléstől azonban az inzulint minden esetben óvni kell! A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget, patront tartsuk a dobozában, penek esetén az injekciós toll kupakját tartsuk az injekciós tollon.
Vigyázzunk a gyerekekre!
Ez hőmérséklettől független, fontos szempont. A gyermekektől elzárva tartandó címkéjű termékeket célszerű zárható gyógyszeres szekrényben tartani a lakás hűvös, száraz, napfénymentes részén, gyerekek számára nem hozzáférhető módon. Ha nincs zárható szekrény, gondoskodjunk akkor is arról, hogy a tabletták, szirupok ne legyenek hozzáférhetőek a gyermekek számára! Nem szabad, hogy a gyerekek akár tévedésből, akár egyszerű kíváncsiság miatt bevegyenek számukra érdekes tablettákat, igyanak a gyógyszeres szirupból, ez ugyanis akár halált is okozhat!
Mit tegyek, ha valami furcsa a gyógyszeremmel?
Általános szabály, hogy ha bármilyen rendellenesség észlelhető a gyógyszerkészítményen – például változik a színe, külleme, állaga, porlik, elfolyósodik, kifagy stb. – úgy azt nem szabad felhasználni akkor sem, ha a megadott felhasználhatósági időn belül van! E jelenségek általában olyan minőségi változást jeleznek, ahol a hatás elmaradása, és/vagy nem kívánt hatás megjelenése lehet a következmény.