A kormány foglalkozott a Bakonyi Erőmű, valamint Ajka távhő gondjával, és utasította a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy saját hatáskörben rendezze és oldja meg a felmerült problémát. A Bakonyi Erőmű még a hét elején jelezte: beszüntetné a Mal energiaellátását, és így korlátozná Ajka város távhőellátását is, amennyiben a Mal nem fizeti ki tartozását pénteken kora délutánig az erőműnek. A cég mintegy 1,7 milliárd forint tartozást halmozott fel az erőművel szemben, amely a timföldgyártáshoz szükséges gőzt biztosítja.
Ajka polgármestere elmondta, hogy az önkormányzatnak a Bakonyi Erőművel hosszú távú távhő-szolgáltatási szerződése van, amelynek a felmondási ideje két év. Hozzátette: semmilyen értesítést nem kaptak arról, hogy péntektől leállítanák a távfűtést Ajkán. A megtermelt gőz kétharmadát a Mal, egyharmadát a város használja, a két rendszer műszakilag egymástól teljesen független. A lakosság távfűtése tehát abban az esetben is biztosított, ha korlátoznák a timföldgyár szolgáltatását.
Ajkán 7000 lakást fűtenek távhővel, ezekben él a lakosság mintegy 70 százaléka. További 3500 lakásnak megfelelő nem lakossági felhasználó - kórház, közintézmények, óvodák - távhőellátását biztosítja a Bakonyi Erőmű a város szolgáltató cégén keresztül.
Bakonyi Zoltán, a Mal vezérigazgatója közölte, hogy a gőzszolgáltatás jelenleg folyamatos. Hozzátette: biztos benne, hogy az erőmű felelős döntést hoz, amely figyelembe veszi a Mal jelenlegi lehetőségeit. Értesülések szerint a felek folyamatosan tárgyalnak, az energiaellátást az erőmű várhatóan nem fogja leállítani pénteken. A gőzszolgáltatás leállítása az erőműnek és a timföldgyárnak is jelentős veszteséget okozna.