A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
Szűk sávban ingadozott a Brent
A Brent kőolaj ára a héten 56-58 dollár között változott, heti átlagban 2,5 dollárral, 4,5%-kal nőtt az olajár. A négynapos héten a keddi áremelkedés határozta meg végülis a heti átlagos árat. Az olajár emelkedését főképp az indokolta, hogy a remények mérséklődtek a viszonylag gyors iráni megegyezésben. Az amerikai piacon az áremelkedést a politika mellett befolyásolhatta, hogy tovább csökkent az olajfúrások száma.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1,5 dollárral nőtt, a héten végig a spot ár fölött változott. A héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség kicsit csökkent, mivel a határidős WTI ár a héten valamivel gyorsabban drágult, mint a határidős Brent ára.
Mi történt a mediterrán piacokon?
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon az április 6 - április-10-e közötti időszakban 0,6%-kal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,5%-os csökkenés, illetve 0,7%-os áremelkedés volt. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 1%-kal nőtt, az észak-európai piacokon 0,4-0,8%-os volt az árnövekedés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulása a héten követte az olajár változását. A benzin esetében az áremelkedés az erős export ellenére következett be, főképp az amerikai piac jelez most jó export-lehetőségeket. A dízel esetében az európai import növekedése erőteljes, mind az amerikai, mind az orosz, sőt újabban a szaudi és az indiai dízelexport növekedése várható.
Ez történt a forinttal
A forint árfolyama az április 6 - április 10 -i héten 277 Ft/dollár körül ingadozott, összességében valamivel több mint fél forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében tovább gyengült.
Literben és forintban
A GKI előrejelzés szerint, a hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 0,9%-os emelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,4%-os csökkenést, illetve 0,9%-os áremelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 1,3%-os emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 0,5-1% volt az árak forintban mért emelkedése. Ezen a héten az árfolyam változása csak kissé befolyásolta az áralakulást, a piaci árak kis emelkedését forintban kifejezve kissé felerősítette.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – benzin áránál nem várható változtatás. A gázolajnál az árváltozások alapján nagyobb a valószínűsége az ártartásnak, de itt elképzelhető egy minimális emelés attól függően, hogy az árdöntés milyen egyéb hatást vesz figyelembe.
Így a benzin ára 366 forint/liter, a gázolaj ára a 362 Ft/liter körüli szinten alakulhat - közölte a GKI.