Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár elmondta azt is, hogy egyik legfontosabb feladatának tartja az egészségügyi dolgozóknál tapasztalható elvándorlási folyamat további lassítását, és hosszabb távon a tendencia megfordítását. Előremutatónak és továbbgondolásra érdemesnek nevezte az elvándorlásban leginkább érintett, fiatal orvosokat tömörítő Magyar Rezidens Szövetség által megfogalmazott programot, amely a hálapénz megszüntetését, szakorvosi minimálbér bevezetését és a szabad orvosválasztás hálapénzt kiváltó szabályozását célozza.
Az államtitkár rendkívül pozitívnak tartja a rezidensek ösztöndíjrendszerét, de szerinte hosszú távon nem érhető el a kívánt eredmény, ha alacsonyabb bért kapnak végzett szakorvosként. Az államtitkár fenntartotta azt a korábban hangoztatott véleményét, hogy az egészségügy átalakításának legnagyobb akadálya a hálapénz, amelynek megszüntetése egyaránt érdeke az orvosok és a betegek túlnyomó többségének. Ehhez kapcsolódva említette az egészségügyi életpályamodell bevezetését, amely szerinte az ágazati kamarák egyik legfontosabb javaslata.
(Fotó: 123rf.com) |
A kórház-finanszírozásról Zombor Gábor azt mondta, az E-alap meglévő tartalékait használhatják fel a kórházak rövid távú plusztámogatására. Az év második felében el kell készülnie egy olyan konszolidációs javaslatnak, amely középtávon megakadályozza az adósság újratermelődését – tette hozzá.
"Már rendelkezünk minden adattal, amely alapul szolgálhat egy ilyen javaslathoz" - fogalmazott az államtitkár. Példaként megemlítette, hogy rendkívül nagy eltérés van hasonló nagyságú, profilú és ellátási területű kórházak működésében. Ennek okait intézményenként vizsgálják, és javasolnak majd megoldást.
A népegészségügyről Zombor Gábor kifejtette, hogy az uniós forrásból indult programok folytatódnak. Cél a szűrések hatékonyságának növelése, a programok eredményességének a megbetegedési és halálozási mutatók javulásában is meg kell mutatkozniuk. Véleménye szerint nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a foglalkozás-egészségügyben dolgozó orvosoknak a népegészségügyi célok elérésére, hiszen ők négymillió munkavállalót érnek el, pont azt a korosztályt, amely a legnehezebben elérhető a programokkal.
Az egészségügyért felelős államtitkár beszélt arról is, hogy a Magyar Orvosi Kamarával egyeztetve feltárják azokat a területeket, hol lehet könnyíteni az adminisztráción, felesleges vagy párhuzamos adatközlési kötelezettségeken, hogy könnyítsenek a háziorvosok leterheltségén.