Egynapos sztrájkot tartott Tokió egyik legnagyobb áruházának 900 dolgozója, miután zsákutcába futottak szakszervezetük tárgyalásai boltjuk eladásáról egy amerikai befektetőnek - derül ki a Reuters beszámolójából.
Kisebb bolt, kevesebb munkatárs?
A Seven & i lánchoz tartozó Sogo & Seibu áruházra - amely a japán főváros Ikebukoro kerületében van - az egyesült államokbeli Fortress Investment Group befektetési társaság vetett szemet.
A sztrájkoló alkalmazottak erősen gyanúsnak tartják, hogy a hírek szerint áruházuk területének felét átadnák a Yodobashi Holdings elektronikai cikkeket kínáló áruházának. Vélhetően nem alaptalanul tartanak attól, hogy a kisebb áruházba majd kevesebb ember kell. Magyarán a tulajdonosváltás leépítéseket hozhat.
"Amennyire csak lehet"
Emellett sok szakértő – köztük Ikebukoro önkormányzata – úgy véli, nem tenne jót a Seibu imázsának, ha más boltokkal osztozna a helyen egy fedél alatt.
A Seven & i közleménye szerint az áruház eladási árát 30 milliárd jennel csökkentették annak érdekében, hogy a Fortress ne kezdje kirúgásokkal a tulajdonosi szerepét. Az amerikai cég azt ígéri, „amennyire csak lehet” ügyelni fog a dolgozók megtartására.
Nem szokás
Japánban nagyon ritkák a sztrájkok, mert az érdekvédők és a szakszervezetek zárt ajtók mögött, a fehér asztalnál szeretnek megállapodni egymással. Az elmúlt időszakban ugyan jelentős béremelések voltak az országban, ám a magas infláció sokat elvitt abból, amit ezek hoztak.
A sztrájk és az esetleg kétbalkezesre sikeredett tulajdonosváltás súlyos foltot ejthet az áruházlánc japán tulajdonosának imázsán. Szakértők szerint ugyan nincs jogi akadálya annak, hogy külföldiek vásároljanak japán cégeket a szigetországban, de sikert csak nagyon rámenős fellépéssel érhetnek el. Ez esetben az ösztönözhette a kockázatos üzletre az amerikai befektetőt, hogy a Seibu Ikebukoro Japán harmadik legnagyobb áruháza. Ugyanakkor az elmúlt négy évben veszteségesen működött, ami szorult helyzetbe hozhatta tulajdonosát.