Magyarország az internethasználat, a széles sávú távközlési kapcsolatok kiépítése és a digitális rendszerek szabályozása terén is elmarad az EU átlagától – hívta fel a figyelmet a napokban Neeli Kroes EU-biztos. Tényleg le vagyunk maradva? És ha igen, mennyire?
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a háztartások 71 százalékának van internet-hozzáférése, míg a 28 EU-tagország átlaga 79 százalék. Lemaradásunk tehát van, bár nem feltűnően nagy. Néhány, az EU-ba sokkal korábban belépett ország, mint Olaszország, Portugália, Görögország hozzánk képest is jelentősen le van maradva, akárcsak a régióból Románia, Bulgária vagy Horvátország. Szlovákia, Szlovénia, Csehország viszont előttünk jár, sőt Lengyelország is, bár ez utóbbi csak minimális mértékben.
Mivel az internet a modern élethez ma már nélkülözhetetlen, az ideális nyilván az lenne, ha 100 százalék közelében lenne az internetet elérő háztartások aránya. Mint a legfejlettebb országokban, amelyek Észak- és Nyugat-Európában találhatóak. (A vállalkozásokat most nem vizsgáltuk.)
A legfontosabb, hogy az internetet elérjük, sok esetben másodlagos, hogy milyen formában, mobilneten, vagy valamilyen vezetékes módszerrel. (A mobilnet rugalmasabb, hordozható, ám általában drágább és lassúbb, mint a gyors, de helyhez kötött vezetékes.) Ám van más mutatószám is, amely nagyobb lemaradást jelez.
Nemrég mutattunk be egy tanulmányt, amely szerint mobilinternet terén az egyik utolsók vagyunk az OECD-országok között, még Portugália és Görögország is előttünk jár. Feltehetőleg ugyanez az adatsor szerepel részletesebben az OECD oldalán is, eszerint 34 tagországból csak Mexikó áll nálunk rosszabbul.
Internetadó és viccparádé Az internetet, például a Facebook-ot ellepik a világelsőségre esélyes magyar internetadóval kapcsolatos tréfák, mémek, karikatúrák. Például: "Kérjük, mindenki nyugodjon le (...): a 150 Ft/gigabyte internetadó a rezsicsökkentés része." (Hírcsárda) "Kénytelenek leszünk kivetni az internetadó-kivetési adót. A népszerű adónem lényege az lesz, hogy 30 százalékos különadóval sújtjuk minden olyan politikus jövedelmeit, aki internetadót akar kivetni." (Magyar Kétfarkú Kutya Párt) |
Visszatérve az idézett tanulmányra, a mobilinternetben való lemaradásunkban annak lehet nagy szerepe, hogy nálunk a fizetésekhez képest nagyon drága, a vizsgált országok között a legdrágább a mobilinternet-előfizetés. „A hazai mobilinternet áraiban jelentős arányt képviselnek a telekommunikációs szektort terhelő, kirívóan magas adók is, amelyek mindent beleértve a szolgáltatások díjának közel 60 százalékát teszik ki” – írta az Internetet.hu még október elején, az új adó bejelentése előtt.
Az Eurostattól megtudhatjuk azt is, hogy a magyarok negyede még sohasem használt internetet, egyébként ez az arány is hasonló fejlettségről tanúskodik, mint a 71 százalékos internet-ellátottság. A szervezet ábráiból az is kitűnik, hogy kevesen vásárolnak nálunk interneten keresztül.