Lesz nagy számolgatás.. |
Csökkent a Brent ára
A GKI közleménye szerint a Brent spot kőolaj ára a héten 54-58 dollár között változott, heti átlagban közel 3 dollárral, 5 százalékkal csökkent az olajár. Az árak hétfő-kedden csökkentek, szerdától csütörtökig emelkedtek, majd pénteken stagnáltak. A hét második felében jelentkező áremelkedést az elemzők a görög problémákkal és a kínai tőzsdei árfolyamok hatalmas zuhanásával magyarázzák, miközben tendenciájában tovább csökkent az azonnali piaci ár.
A múlt héten az amerikai kőolajfúrások száma ismét emelkedett, most 5-tel magasabb a fúrások száma. A piaci túlkínálat továbbra is jelentős, más oldalról a piaci várakozások bizonytalanok, mivel a következő hétre várják az iráni atomtárgyalások lezárását. Az IEA havi olajpiaci elemzésében jelezte, hogy az év második felében a kereslet növekedési ütemének lassulására számít, miközben a kínálat tovább erősödik. Ez nyilvánvalóan erős nyomás alá helyezi a kőolaj árát.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga közel négy és fél dollárral lett olcsóbb az előző hetinél, de a hét eleji nagy zuhanást a hét második felében emelkedés ellensúlyozta, ezzel a határidős ár közeledett a spot árhoz. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség most ismét növekedett, mivel a WTI átlagos ára erősebben csökkent, mint a Brenté. Az üzemanyagpiacokon továbbra is erős a kereslet, gyakorlatilag ugyanannyi benzin áramlik ki Európából főképp az észak és a dél-amerikai kikötőkhöz, mint amennyi dízel érkezik Európába.
Az elmezők is és az IEA is ismét jelezte, hogy a nyári kereslet növekedése rövidesen eltünik, s a második féléévre jóval mérsékeltebb igénynövekedés várható, amely valószínűleg hat majd a benzin árára. Emellett idén több új finomítói kapacitás lép üzembe, mint amennyit kivonnak a termelésből. Így az Egyesült Államokban jelentős kapacitás-bővülésre lehet felkészülni. Az üzemanyag-fogyasztás várhatóan augusztus végéig erős marad, azonban a tőzsdei áraknál már hamarabb mérséklődik a kereslet okozta nyomás.
Benzinár fel, gázolaj le
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a július 6 - július 10-e közötti időszakban közel 1,5 százalékkal drágult, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 3,3-2,0 százalékos volt az áremelkedés.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 5,8 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 5,9-5,8 százalékos volt az árcsökkenés. A heti folyamatok azt jelzik, hogy a földközi-tengeri térség piacára egyre több dízel érkezik, így fokozatosan mérséklődik az európai mellett az arab és az afrikai keresleti nyomás. A benzinnél még mindig az exportkereslet okozza az árak emelkedését. Csak a gázolaj áralakulása követte a héten az olajár csökkenését.
Bejátszott a forint
A forint árfolyama a július 6 - július 10-i héten 285 Ft/dollár körül ingadozott, összességében több mint két forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. Az árfolyamváltozást az eurónak a dollárhoz viszonyított gyengülése, de nagyobb részt a forint árfolyamának az euróhoz viszonyított gyengülése is okozta. A hét utolsó napján a forint nagyot erősödött a dollárhoz és az euróhoz is viszonyítva.
Így változnak az árak
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 4-5 forint körüli árnövekedést indokolnak, azonban ebből pénteken már 2 forintos változást realizáltak. A dízelnél 6-8 forint közötti volt az árcsökkenés a különböző piacokon, ezért feltételezzük az 5-7 forint közötti árcsökkentést. A változtatás mértéke attól is függ, hogy a mediterrán piacon kívül mely piacok árváltozását veszik figyelembe, illetve hogyan ítélik meg a görög válság okozta árfolyam-hatásokat.
A benzin ára 394-396 forint/liter körül alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 371-374 Ft/liter között változhat.