A "jelentős befolyásoló erejű lineáris audiovizuális médiaszolgáltató legnagyobb éves átlagos közönségarányú lineáris audiovizuális médiaszolgáltatásáért járó programdíjról" szóló kormányrendelet szerint az ilyen csatornák médiaszolgáltatója - a műsorterjesztővel kötött megállapodás alapján - a legnagyobb átlagos közönségarányú médiaszolgáltatása tekintetében is jogosult programdíjra, az erről szóló megállapodás tartalmát pedig a felek szabadon állapítják meg.
Ez azt jelenti, hogy nincs meghatározva a díj, a TV2 és az RTL Klub annyit kér a terjesztőktől (UPC, Digi, Magyar Telekom, stb), amennyit akar illetve amennyit tud. Szakértők szerint ez éves szinten biztosan több milliárd forintos bevételt jelent majd a csatornáknak (és kiadást a terjesztőknek, illetve a tévénézőknek).
Most érett meg a helyzet?
A digitális átállásról szóló törvény módosításával tavaly június 30-án határozott úgy a parlament, hogy nem szedhetnek műsordíjat a legnagyobb televíziós médiaszolgáltatók addig, amíg annak szabályait nem rendezi külön kormányrendelet. A benyújtó fejlesztési tárca akkori közlése szerint ezzel nőhet az ingyenesen fogható csatornák száma.
A programdíj bevezetése nem volt kérdéses, csak az időzítés. Már korábban is több cikk jelent meg arról, hogy a társaságoknak jelentős bevételt jelentő intézkedés bevezetésével csak arra várnak, hogy a TV2 tulajdonlásának kérdése megoldódjon; miután Andy Vajna kormánybiztos az állami bankok jelentős hitelnyújtásának köszönhetően (melyből a vásárlás mellett az üzemeltetésre is jutott forrás) megszerezhette és "áthangolhatta" a csatornát, már csak az volt kérdéses, hogy az extra bevételből kigolyózzák-e valahogy az RTL Klubot. Végül nem készült trükkös szabályozás, mindkét kereskedelmi csatorna részesedhet a milliárdos bevételből.