Egy fiatal lány hűsíti magát a párásítóban a budapesti Kossuth Lajos téren 2015. július 5-én. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Amit jobb, ha nem eszel!
Vannak baktériumok, amelyek kifejezetten a meleget szeretik. Nagy veszélyt jelent a kánikulában például a szalmonellafertőzés, ezért ilyenkor kerülni kell a tejes, krémes ételeket, süteményeket, az elkészült ennivalót pedig minél gyorsabban hűteni kell - hívja fel a figyelmet Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) főigazgató-helyettese hangsúlyozta:
Ilyen melegben ne csak magadra, az állatokra is figyeljünk oda >>>> |
Ami a légutakat izgatja
A nagy melegben veszélyt jelenthet a magas hőmérséklet mellett az erős UV-sugárzás és a magas ózonkoncentráció is. Utóbbi a közlekedés légszennyezése miatt napfény hatására alakul ki, és izgatja a nyálkahártyát, illetve a légutakat.
Maradj otthon, nézzél tévét!
Azt tanácsolta, az emberek igyanak sok folyadékot, figyeljenek a sópótlásra, a strandolók húzódjanak árnyékba a déli órákban, aki pedig teheti, az maradjon inkább otthon, tartózkodjon elsötétített, hűvös térben.
Az európai hőhullámot az úgynevezett Omega-blokk okozza De mi is az az Omega-blokk? Erről itt olvashat >>>> |
Miért van ilyen meleg?
Páldy Anna beszélt arról is, hogy bár hasonló hőhullámok voltak korábban más országokban is - például 2003-ban Franciaországban, 2010-ben Oroszországban, és még a skandináv országokat is elérték -, ezek mégsem normális jelenségek. Emlékeztetett: Magyarországon 2007-ben volt az első ilyen hőhullám, amely 10 napig tartott, ebből öt napig 30 fok fölött volt az átlaghőmérséklet.
Figyelj az ételek tárolására! Nyáron különösen figyelni kell a hús- és baromfitermékek, valamint a nyers tojást tartalmazó élelmiszerek (majonéz, habos, krémes sütemények) megfelelő előkészítésére, kezelésére, tárolására. Veszélyforrás minden hűtést igénylő, gyorsan romló élelmiszer is, például a tej, tejtermékek, vagy nyaralásnál a tengeri ételek, kagyló, különösen nyers állapotban fogyasztva. Részletek >>>>> |