A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) szerint a vízhálózat elfagyása a legtöbb esetben megelőzhető lenne, ezért felhívják a fogyasztók figyelmét arra, hogyan tudnak ellene védekezni. A DRV szerint a fogyasztók gyakran nem fordítanak elegendő figyelmet a vízmérők megfelelő szigetelésére. A felkészületlenség nemcsak kellemetlenséggel jár, hanem anyagilag is jelentős, ugyanis a mérőcsere költsége a fogyasztót terheli, pedig néhány egyszerű lépéssel a jelentős anyagi károk megelőzhetők.
A DRV azt javasolja, hogy a következőket hajtsuk végre, akkor nem fenyeget a vezetékek befagyása:
A fogyasztók és a vízmű közös érdeke a fagykármentes tél.
1. A vízmérőakna belső felületét, a mennyezetet és az oldalfalakat is megfelelő szigeteléssel lássuk el!
2. A szigetelőanyag tekintetében fontos, hogy nedvesség hatására ne veszítsen szigetelőképességéből, alkalmazzunk például hungarocellt!
3. Az aknafedlap illeszkedését ellenőrizzük, ne legyenek hézagok, ahol a levegő az aknába áramolhat!
4. A nyaralók esetében a téli, használaton kívüli időszakra a rendszert szakszerűen víztelenítsük!
5. A télen nem használt ingatlanok vízvezetékrendszerét rendszeres időközönként ellenőrizzük, vagy megbízott útján ellenőriztessük az esetleges csősérülés elkerülése végett!
6. Az esetleges vízelfolyások megelőzése érdekében a vízmérő előtti, közterület felé eső csapot a téli, használaton kívüli időszakra ideiglenesen zárjuk el!
7. Nyissuk ki és hagyjuk nyitva a kertben, épületekben található csapokat, és engedjük le a berendezésekből (bojler, WC-tartály stb.) a vizet!
8. Rendkívül fontos, hogy a megfelelő állásba fordítsuk a vízmérő utáni víztelenítő csapot, és engedjük le a házi vezetékhálózatból a maradék vizet.
9. Ellenőrizzük, hogy az elzáró csapok jól zárnak-e!
10. Ha mindezzel megvagyunk, nézzük meg a vízmérőn lévő számlálókerekeket, ha nem mozognak, akkor minden rendben van.