Hamarosan felbőgnek a kombájnok és elkezdődik az őszi búza aratása. Idén a szántóterületek nagyjából negyedén, 1,1 millió hektáron vetettek búzát.
A szakemberek jó termésre számítanak. Várhatóan 4,6-4,7 tonna lesz az őszi búza átlagos termésátlaga hektáronként - közölte Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára. A szakember azzal számol, hogy nagyjából 5 millió tonna búzát takarítanak be országszerte. Ez pedig az elmúlt évek egyik legjobb termése lehet, legalábbis mennyiség szempontjából.
Ötödével is kevesebbet kaphatnak a termelők
A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, Czerván György elmondta, hogy az őszi árpa aratása már elkezdődött. Őszi búzánál csak próbaaratást végeztek, ami 4,6 tonnás termésátlagot vetít előre hektáronként, vagyis elvileg meglehet az ötmillió tonna országosan. |
Ha bejön a jóslat és búzából valóban meglesz az ötmillió tonna, akkor - ahogy a grafikonból is látszik - az elmúlt évek egyik legjobbja lehet az idei. Csakhogy a több búza azt is jelenti, hogy a termelők, várhatóan csak olcsóbban tudják eladni a termést.
A MOSZ titkára szerint, ha összejön a most becsült mennyiség búzából, akkor nagyjából 15-20 százalékkal is csökkenhet a búza tonnánkénti ára. Legalábbis a tavalyi árakhoz képest. Így, például, az őszi búza ára most 48 ezer forint körül mozog tonnánként a múlt évi 55 ezer forinttal szemben. Tóth István azonban további árcsökkenést is elképzelhetőnek tart.
Azért ne várjuk a 3,60-as kenyeret!
Felmerülhet a kérdés, ha valóban 15-20 százalékkal csökken a felvásárlási ár, akkor a kenyér is olcsóbb lesz? Bár a válasz egyszerűnek tűnhet, nem az. Kezdjük a végén.
Fórián Zoltán |
Az alacsonyabb áraknak valószínűleg mindenki örül, kivéve a termelőt. Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág igazgatója szerint egyre inkább nyílik az agrárolló. Mert miközben kevesebb pénzt kapnak a termelők, aközben egyre drágábbak lesznek a termékek, amik az üzletekbe kerülnek.
A szakértő ennek ellenére úgy véli, hogy legalább a tavalyihoz hasonló jövedelemhez juthatnak a termelők. (Bár olcsóbb lesz a búza, viszont ugyanakkora területen nagyobb mennyiséget tudnak betakarítani, így többet is tudnak eladni - a szerk.) Fórián Zoltán szerint az elmúlt 10 hónap azt mutatta, hogy tartósan csökkennek az árak, mert a termés várhatóan mindenhol meghaladja a tavalyit.
Csakhogy, mire a búzából kenyér lesz, addigra számos olyan tétel rakódik az árakra, ami miatt nem nagyon érzékeljük a mostani búzaár-csökkenést. Fórián Zoltán a különadókat és a most bevezetendő útdíjat említette példaként. A végeredmény: az olcsóbb gabona csak lassítja a kenyér árának emelkedését. Az említett pluszköltségek miatt ugyanis folytatódik a drágulás.
Emelkednek a költségek A MOSZ titkára szerint nagyjából 15 százalékkal emelkedhet a búza önköltsége. Az önköltség emelkedése szintén több tényezőre vezethető vissza. Egyrészt emelkedett a növényvédő-szerek, valamint a műtrágya ára, másrészt költségnövelő lesz az e-útdíj bevezetése, továbbá a földbérleti díjak emelkedése is. |
Azt, hogy az útdíj drágíthatja az élelmiszereket, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is elismerte, de a tárca szerint elenyésző lesz annak mértéke. Részletek >>