Nem adja fel a kormány a rezsiháborút
A miniszterelnök nem tartja meglepőnek, hogy Brüsszelből "támadás éri a rezsicsökkentést". Orbán Viktor ezt szerdán mondta újságíróknak Londonban, utalva az Európai Bizottság rezsicsökkentéssel kapcsolatos levelére.
Milyen levél? A Bruxinfo írta meg nemrég: a magyar energiapiaci szabályozás több olyan pontjára is hivatalosan rákérdezett Budapestnél az Európai Bizottság, ahol a hatályos uniós jogszabályok megsértését gyanítja - a Bizottság érdeklődési körében azonban a Bruxinfo szerint elsősorban egytől-egyig olyan hálózatszabályozási kérdésekről van szó, amelyek kapcsán a 2011 márciusában hatályba lépett harmadik energiapiaci liberalizációs csomag rendelkezései mérvadóak - ennek legfeljebb némi közvetett hatása lehet a rezsicsökkentésre. A jelenlegi információk szerint túlzás a levelet a rezsicsökkentés elleni támadásnak nevezni. |
A kormányfő kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: "mindig tudtuk, hogy a rezsicsökkentés harcos téma lesz", hiszen vannak nagy nemzetközi cégek, amelyeknek a rezsicsökkentés a profitjuk csökkenésével jár, így ők "minden követ megmozgatnak mindenhol".
"Nem javaslom a magyaroknak, különösen nem a kormánynak, hogy meglepődjünk azon, hogy most Brüsszelből támadás éri a rezsicsökkentést" - mondta a miniszterelnök. Azt is mondta: meg fogják vívni a küzdelmet, a kormánynak komoly érvei vannak. "Szeretném megnyugtatni a magyar közvéleményt, hogy a rezsicsökkentés nemcsak marad, hanem folytatódni is fog" - közölte.
Atomenergia: jó ez úgy ahogy van
A világ más gazdaságaival szembeni versenyképesség egyik feltétele az olcsó energia, ezért "nem értünk egyet azokkal, akik diszkriminálják a nukleáris energiát" - erről is beszélt Londonban a magyar kormányfő.
Orbán Viktort a Downing Streeten fogadta David Cameron brit miniszterelnök; a magyar kormányfő megbeszélés után magyar újságíróknak elmondta: több kérdésben erős szövetség jött létre Nagy-Britannia és Magyarország között, és ennek kiemelt területe a nukleáris energia. A két ország a nukleáris energia használatának jelenlegi nemzetközi szabályozását elégségesnek tartja, és nem akar létrehozni semmilyen ezen túlmutató európai intézményt.
Orbán Viktor szerint a következő néhány évben Magyarországon el kell érni, hogy az energia ne legyen drágább, mint az Egyesült Államokban, ahol egyharmaddal alacsonyabbak az energiaárak.