A szlovák kormány augusztus végén hagyta jóvá a környezetvédelmi minisztérium javaslatát a hulladékokról szóló törvény módosításáról, amelynek értelmében több egyszer használatos műanyag eszközt betiltanak Szlovákiában. Emellett több egyéb intézkedést is hoztak a hulladékgazdálkodás területén. Például visszaválthatóvá teszik a PET-palackokat, valamint adókedvezményekkel támogatják a csomagolásmentes üzleteket. Az intézkedések 2021-től lépnek érvénybe.
Közben Magyarországon óriási a titkolózás, hogy mi a kormány terve az egyszer használatos műanyagok visszaszorítására. Ami biztos, 2021-től nálunk is be kell tiltani ezeket a műanyag termékeket, többek között az egyszer használatos evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, fülpiszkálók és léggömbök pálcikái – sorolta a betiltandó termékeket Valkai Nikoletta. Kitért arra is, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium még nyárra ígérte, hogy ipari és ágazati szereplők bevonásával elkészítik az Országos Fenntarthatósági Szemléletformálási Stratégiát, azonban a stratégia a mai napig nem készült el.
Az interjúban elhangzott, nemcsak a kormányzat titkolózása kérdéses, de egyfajta szemléletváltásra is szükség lenne a gyártók, a kiskereskedelem és a társadalom részéről. Valkai Nikoletta szerint elindult egy pozitív változás: a kiskereskedelmi szereplők egyre kevesebb műanyagot használnak termékeiknél, illetve a csomagolásnál, másrészt a fogyasztók is egyre tudatosabbak a vásárlásaik során. A gyártók részéről is elindult egy folyamat, de nagyon lassú az előrelépés. Ezt az a felmérés is alátámasztja, amelyet egy egyszer használatos vendéglátóipari csomagolóeszközöket forgalmazó cég készített. Eszerint a műanyag termékek eladása csökkenést mutat, de csak nagyon kis mértékben, ezzel szemben a papíralapú termékek eladásai nőnek, de elenyészően.
A témával kapcsolatos cikkünk:
Óriási a titkolózás, hogy mikor fogják betiltani a műanyagokat Magyarországon>>>>
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg: