A horgászok kezébe kerülnek Magyarország vizei
A legfontosabb változás, hogy a jövő évtől megszűnik a kereskedelmi célú halászat Magyarország természetes vizein. Eddig a természetes vizek vegyes hasznosításban voltak, a halászati szövetkezetek és horgászszervezetek gyakorolták a halgazdálkodási jogokat. Az új szabályozás lehetőség szerint a horgászszervezetek kezébe adja a vizek halgazdálkodási jogát- mondta Szűcs Lajos, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöke.
Eggyé válik az eddigi öt-hat nyomtatvány
További változtatás, hogy január elsejétől forgalomba kerül az egységes állami horgászati okmány, amely az eddigi magyar-, angol- és német nyelvű állami horgászjegyeket, az érvényesítő bélyegeket, az állami és számos helyen a speciális vízterületi fogási naplókat váltja ki. Az eddigi öt-hat okmány, nyomtatvány eggyé válik, így felgyorsítva az ügyintézést is. Azonban az egyesített állami horgászjegyet és fogási naplót már kizárólag csak a Mohosz adhatja ki.
A felszerelés magában nem elegendő a horgászathoz
A halfogáshoz szükséges horgászfelszerelések megvásárlása néhány tízezer forintos kiadást jelent, az éves állami horgászjegy pedig 2200 forintba kerül, amely azonban magában még nem jogosít fel horgászatra. Ehhez az adott vízterületen napi-, hetijegy vagy éves területi engedély váltása, valamint helyi horgászegyesületi tagság is szükséges.
A legnépszerűbb turistacélpontok a horgászoknak
A Mohosz elnöke a következő évek tervei között említette a horgászturizmus fejlesztését. A legnépszerűbb turistacélpontokat elsősorban a Balaton, a Tisza-tó, valamint a Duna különböző szakaszai jelentik, de szeretnék bekapcsolni a horgászturizmus vérkeringésébe Velencei tavat is. Évente Magyarországon több ezer mázsában mérhető a sporthorgászok által kifogott halak mennyisége, az éves halfogyasztás pedig 35-40 százaléka horgászatból kerül a családi asztalra.