Tegnap azt találgattuk, vajon a forint hirtelen erősödése az év végi záróár beállítás miatt zajlik, vagy csak a 24-i manipuláció kiegyenlítése. Úgy tűnik, ez utóbbiról van szó, mert 313,80 környékén megállt az erősödés, így a múlt heti árfolyam állt vissza.
S&P 500 |
Amerikában tegnap eseménytelen nap volt, az S&P 500 a 200 napos mozgóátlag körül jutott egyensúlyba, a Nasdaq Composite kevéssel 5000 pont fölött. Úgy tűnik, ezeken a szinteken szinte teljes egyensúly állt be, a kereslet és a kínálat azonos, ami huzamosabb időn át viszonylag ritka a nagyobb tőzsdéken.
Az európai börzék ma nagyot emelkednek, de ez is megszokott mostanában. Pár nagy emelkedő vagy eső nap, de végső soron ezek az indexek is mindig a 200 napos mozgóátlagaik közelében maradnak, tehát trendszerű irány itt sincs. A DAX 1,3 százalékkal 10 800 pontig erősödik, Párizsban 1,2 százalék a mai nyereség.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT-en a nagyobb papírok szinte meg sem moccannak, a forgalom is minimális. A Mol 14 ezer forinton van egyensúlyban, az OTP 5900-on, a Richter 5400-on. A Synergon tovább közelíti a 0-t, a nemrég még 100 forintos papír ma 12-13 forinton cserél gazdát.
Az olajár továbbra is 11 éves mélyponton van, ez a túlkínálat ismeretében teljesen érthető is. Ami viszont igen szokatlan, hogy a két fő olajfajta ára összeért, sőt, most a rendszerint jóval olcsóbb amerikai könnyűolaj 20 centtel följebb van, mint a Brent: 36,90 és 36,70 a két ár.
A jelenség magyarázata lehet, hogy az amerikai olaj már nem akar esni, hisz ott a palaolaj kitermelése már kezdene veszteségbe fordulni, viszont az arab olaj kínálata szinte korlátlan, amit Irán olaja rövidesen tovább fog növelni. Normál körülmények között a Brent 6-10 százalékkal szokott drágább lenni, de az elmúlt évben volt olyan időszak is, amikor 20 százalékra nőtt a különbség.