A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
Gyengült a dollár, a magyar autósok is megérezték
A Brent kőolaj ára a múlt héten 52-55 dollár között változott, heti átlagban 3,8 dollárral, 7 százalékkal csökkent az olajár. A múlt hét hétfői mélypontról fokozatosan emelkedett az olajár a heti átlag csökkenése ellenére. A szerdai és a pénteki áremelkedést elsősorban a dollár gyengülése váltotta ki, a piac viszont nem reagált arra a hírre, hogy az amerikai olajfúrások száma tovább csökkent. A tudósítások szerint Szaúd-Arábia viszont felgyorsította az olajfúrásokat, valószínűleg arra az időre készülnek, mikor már az amerikai olajtermelés mennyisége csökkenésbe fordul.
Az egy hónapos határidős Brent olajár 1,4 dollárral a spot ár fölött változott, míg a múlt héten a határidős ár a spot ár alatt volt. A múlt héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség tovább nőtt, mivel a Brent ár heti változása elmaradt a WTI csökkenésétől.
Ezt történt a piacokon
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a március 16 - március 20-a közötti időszakban 1,2 százakkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,5 százalékos emelkedés jelentkezett, illetve 0,7 százalékos volt a csökkenés. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 2,7 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 4,6-4,2 százalékos volt az árcsökkenés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulása a múlt héten nem követte az olajár változását. A benzin esetében a mérsékeltebb árcsökkenést a kiváló exportlehetőségek okozták, továbbra is jelentős a kereslet, Nyugat-Afrikába, az USA keleti partjaihoz szállítanak, valamint egy egyiptomi tender is volt a múlt héten.
Mi történt eközben a forinttal?
A forint árfolyama a március 16 - március 20 -i héten 284 Ft/dollár körül ingadozott, összességében 3 forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a múlt héten erősen ingadozott.
Forintra és literre átszámolva
A múlt hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 2,6 százalékos csökkenést, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,6-1,7 százalékos csökkenést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon 3,8 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 5,6-5,2 százalék volt az árak forintban mért csökkenése. A múlt héten az árfolyam változása kicsit felerősítette a benzin és a gázolaj árának dollárban mért csökkenését. A piacok eltérő mértékű és irányú változásai miatt a hazai árváltoztatások előrejelzése bizonytalan.
Így alakulhatnak a héten az árak
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára várhatóan 2-3 forinttal csökkenhet, a gázolajnál a pénteki 4 forintos árcsökkentést is figyelembe véve nem várható változás, esetleg további kis csökkentés elképzelhető.
Így a benzin ára 366 forint/liter, a gázolaj ára a 368 Ft/liter körüli szinten alakulhat - véli a GKI Energiakutató.