A hőség, valamint a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű eső is megnehezítheti a gépjárművezetők dolgát. Nyári forróságban az közlekedők sokkal türelmetlenebbek. A kánikula miatt sokszor 40-50 C°-ra felmelegedett gépjárműbe beülve, majd a 30-35 C°-kos hőségben autózva a vezetők sokkal ingerlékenyebbek és ezért a veszélyhelyzeteket sem jól mérik fel.
Többször előfordul a sebességhatárok túllépése, a szabálytalan előzés, a nem megfelelő követési távolság, a hirtelen véghezvitt kormánymozdulatok és manőverek, melyek fő baleseti okok.
Az évszak egy másik sajátossága a hirtelen lezúduló, özönvíz szerű esőzés, mely szintén próbára teszi a legtapasztaltabb közlekedőket. Az ilyenkor bekövetkező úgynevezett pályaelhagyásos balesetek oka, hogy ennél az időjárási körülménynél a látótávolság jelentősen lecsökken, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esőt pedig a gumiabroncs bordázata nem képes elvezetni, a tapadás megszűnése miatt a jármű kormányozhatatlanná válik.
A nyári forróság idején kerüljük a legmelegebb órákban való elindulást. A sebességhatárokat, a követési távolságot minden esetben tartsuk be, a hirtelen manőverektől, kormánymozdulatoktól óvakodjunk. Az előzést szabályosan, előzésre alkalmas útszakaszon, a megfelelő irányjelzések használata mellett hajtsuk végre.
Augusztusban nagyon élénkek a vadállatok is, ha erdős útszakaszon haladsz át, erre nem árt odafigyelni:
1. Lassíts! A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladnia. Ha lakott területen kívül 90 helyett csak 80 km/h sebességgel mész, jóval több időd lesz reagálni egy hirtelen felbukkanó vadra.
2. Ne telefonálj! Ha másra figyelsz, lassabban tudsz reagálni. Lehet, hogy egy vad áll az úton a következő kanyarban, vagy a következő bukkanó mögött.
3. Kapcsold be a biztonsági övet!
4. Kapcsold fel a távolsági fényszórót!
5. Tarts nagyobb követési távolságot!
6. Folyamatosan figyeld az út mindkét oldalát! Vezetés közben az ember hajlamos elgondolkodni – különösen éjszaka egy kihalt úton.