A jogszabályok alapján július első napján rajtolt az új trafikrendszer, a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény alapján. A törvény ugyan lehetővé tette, hogy már május 1-től előzetes értékesítés induljon az új nemzeti dohányboltokban, de ezzel a lehetőséggel kevesen éltek a koncessziónyertesek közül.
A NAV legfrissebb kimutatása szerint a vámhatósági engedéllyel rendelkező nemzeti dohányboltok száma 5295. Az Országos Kereskedelmi Szövetség összefoglalója szerint a 3176 magyar településből 1417 hoppon maradt, a pályázati kiírás első körében nem volt nyertes koncessziós pályázó. Előbb-utóbb azonban ezeken a településeken is megkezdődik valamilyen módon a dohányárusítás, hiszen az időközben 10%-ra emelt árrés mellett már vonzóbb lehet pályázni.
Az igazi start: július 15.
A régi dohányértékesítő helyek július 15-ig még árusíthatják a polcokon maradt dohánytermékeket, ezt követően azonban már csak az új trafikok. Másfél millió kistelepülésen élő vásárló (ahol jelenleg nincs még nyertes koncessziós) ekkor szembesül majd élesben azzal, hogy ha cigarettát akar venni, a megszokott helyén már nem talál, de lakóhelyén máshol sem. (Később azért javulnak az esélyeik, hiszen az új pályázatok hozhatnak nyerteseket hozzájuk is.) Az OKSZ összesítése szerint az árusítóhelyek száma tizede lesz a korábbiaknak, így a séta, a több-kevesebb utazás elhagyhatatlan kelléke lesz a cigarettavásárlásnak - úgy vélik, az átmenet nem lesz zökkenőmentes.
Itt hamarosan bezár egy kisbolt
A trafikpályázati rendszer nem szabályozza a dohányboltok elhelyezkedését, a koncessziósok ott nyitnak boltot, ahol akarnak. A koncessziónyertesek egy része egy régi árusítóhely, élelmiszerüzlet tőszomszédságát választotta a trafiknyitás helyének (ami lehet a saját élelmiszerboltja is, de sok esetben csak annyi történt, hogy egy nagyforgalmú bolt mellé települt az új trafikos). Ezzel ugyanakkor ketté is szakadt a kereskedők tábora, hiszen lesznek trafikos és nem trafikos közértek, élelmiszerboltok, nem kevés versenyelőnyt nyújtva az előbbieknek - írja az OKSZ
A szövetség szerint a kistelepülések boltosai és általában a kis élelmiszerüzletek jutnak a legelkeserítőbb helyzetbe: aki közülük koncesszióhoz jut, az letarolja a többieket, hiszen a dohányos vásárlók mind nála fognak vásárolni. A kistelepüléseken sok élelmiszerárus számára ez lesz az utolsó csepp a pohárban: sok ezer élelmiszerbolt mehet tönkre.
Az elmúlt években folyamatosan csökkenő élelmiszerpiacon a túlélésért küzdő kisboltosok számára a legkisebb forgalomkiesés is végzetes lehet, leginkább azért, mert az új rendszerben a cigaretta mellett az élvezeti cikkek teljes köre megtalálható a trafikban is. A termékkör bővítése egyébként a többi boltos számára újabb veszteség forrása, ezért az OKSZ szerint ez az új trafikrendszer súlyos hibája. Előfordulhat az is, hogy egy településen cigarettát lehet majd kapni, de kenyeret, tejet már nem.
Trafikból nagyáruház?
Az új trafikrendszer ötezer új értékesítőhely belépését jelenti az egyébként is nehézségekkel küszködő fogyasztási cikk piacon. Az új trafikosok között is verseny lesz, legfőképpen ott, ahol egymás hegyén-hátán nyitották meg üzleteiket.
A trafikosok is próbálkoznak, hiszen látni már annak is a jelét, hogy trafikjuk szomszédságában üzlethelyiséget szereznek, ahol feltehetően élelmiszerboltot nyitnak. Ezzel kétirányúvá vált az eddig egyirányú utca: nem csak a koncessziósok mennek az élelmiszerbolt mellé (hiszen ott sok vásárló fordul meg), hanem élelmiszerboltot varázsolnak a trafikjuk szomszédságába. Végül is ötezer trafik helyett ötezer szatócsüzlet lesz rövidesen az OKSZ víziója szerint.
A trafikban az élvezeti cikkek mellett ásványvíz, üdítő és fagyi is árusítható. A kereskedelmi joganyag előírja, hogy élelmiszerek árusításához megfelelő szakképesítés szükséges. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint kérdéses, hogy ezzel minden trafikos eladó rendelkezik-e.