Hírek
Cikkek Az IMF is más pénzére szorul 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 08:23
Japán megállapodást írt alá a Nemzetközi Valutaalappal, hogy 100 milliárd dolláros gyorskölcsönt nyújt a pénzintézetnek
Cikkek Már Budapesten is Chicago van 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 08:17
Budapesten több mint öt százalékkal nőtt az ismertté vált bűncselekmények száma, a nyomozások eredményessége pedig 3 százalékkal csökkent
Cikkek Újságírók ezrei kerülnek utcára 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 08:01
A hirdetési tevékenység megcsappanása, valamint a technológiai változások következtében a sajtó munkatársainak tömegei válhatnak munkanélkülivé
Cikkek General Motors: csőd vagy mentőöv 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:55
Még több állami pénzre van szüksége a General Motors amerikai járműgyártó óriásnak - állapítja meg a The Wall Street Journal amerikai pénzügyi lap hét végi számában. Legalább további 5 milliárd dollárról lenne szó, hitelként. Az átalakítási tervvel kirukkolni kénytelen járműipari vállalat felé az állam kétféle megoldással próbálkozhat: vagy folyósítja a pénzt, vagy a cég elleni csődeljárás részeként keres pénzügyi hátteret - fogalmaz a lap újságírója. A törvényhozásban átment amerikai gazdaságmentő csomag által kínált lehetőségek Obama héten várható megerősítésével nyílnak meg. A GM-nek már egy 17 milliárd dolláros kormányzati támogatás részeként 13,4 milliárd dollárnyit kilátásba helyzetek, de állítólag ha ezen felül nem kap még támogatást, akkor csődöt jelenthet. Márpedig ennek lehetőségét eddig határozottan elvetette. A GM dolgozik a szanálási tervén, melynek tartalmaznia kellene, miként húzza ki magát a válságból. Ám a szakszervezetekkel és a GM kötvények birtokosaival folyó tárgyalásoknak nincs a végén, így nem valószínű, hogy időre elkészül vele, és ebben a tervben szerepel a további pénztámogatás igénylésének terve is. A lap szerint március végéig is eltarthat a bizonytalanság, mert valószínűleg a szanálási terv bemutatásának határidejét addigra tolnák ki. A csődbejelentés gondolata ugyanakkor állítólag már novemberben felmerült a vállalat belső köreiben. Az előkészületekről tájékozottak szerint Rick Wagoner, a vállalat feje decemberben csődügyekben jártas jogászokat és tanácsadókat keresett meg. 22 ezer dolgozót küldene nyugdíjba a GM Dráma az autópiacon MTI
Cikkek Csak egymásra számíthat a Daimler és a BMW 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:53
Az autóipari válság nyomán felgyorsulhat a két dél-németországi autógyár, a Daimler és a BMW tervezett együttműködése. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung(FAS) beszámolója szerint az együttműködésre vonatkozó szerződések már aláírásra készek. A lap meg nem nevezett forrásokat idézve azt írja, hogy a két vállalat bármilyen megoldásra nyitott, ami nem árt a két márkának, illetve amit az ügyfelek nem vesznek észre.  A BMW és a Daimler között a tárgyalások hónapok óta zajlanak, de konkrét elképzelések nem születtek a műszakiak ellenállása miatt. A két vállalat egyébként már együttműködik hibrid motorok kifejlesztésében, illetve a beszerzésben. 20 éve vettünk ilyen kevés autót  22 ezer dolgozót küldene nyugdíjba a GM Dráma az autópiaconMTI
Cikkek Japán összezuhant 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:34
A japán gazdaság 35 éve legnagyobb mértékben gyengült a tavalyi utolsó negyedévben. Hivatalos adat szerint a szigetország bruttó hazai terméke (GDP) október és december között éves szinten 12,7 százalékkal csökkent. Az 1974-es olajsokk óta nem esett ilyen mértékben a japán GDP. A szakértők kisebb, 11,6 százalékos visszaesésre számítottak. A gazdasági visszaesés messze nagyobb volt, mint az Egyesült Államokban, ahol 3,8 százalékos GDP-csökkenést mértek. Az eurózónában ebben az időszakban 1,2 százalékkal hanyatlott a hazai össztermék. Az adatok fényében Joszano Kaoru gazdasági miniszter közölte, hogy Japán a háború utáni korszak legnagyobb gazdasági válságával áll szemben. Kelet-Európa kelet felé vette az irányt Beütött a krach: sokkal nagyobb a GDP-visszaesés  MTI
Cikkek Hullanak a biztosítási ügynökök 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:31
A napokban újabb, nagyjából ezer ügynököt törölt a pénzügyi felügyelet a biztosításközvetítői regiszteréből, mivel nem volt meg az előírt képesítése - írja a Világgazdaság. A lap hétfői számában megjelent cikk szerint a piacról kikerült ügynökök száma tovább is nőhet annak tükrében, hogy a november végén regisztrált több mint 42 ezer közvetítő majdnem felének nem volt megfelelő végzettsége, és ugyanilyen számban vannak azok, akik semmilyen szakképesítéssel nem rendelkeztek. A biztosítók intenzívebb képzéssel és csak megfelelő végzettségű közvetítők felvételével próbálják kezelni a helyzetet. Biztosítások: az idő pénz - lehetne    Nyugdíjpénztári bukta: nem kell rögtön pánikolni Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is Világgazdaság
Cikkek Gyurcsány terve bedöntheti a forintot 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:29
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron A forint erősödött az euróhoz képest hétfőn kora reggel. A szakértők többsége szerint azonban a forint későbbi gyengülésére kell felkészülni. Röviddel 7 óra előtt a forint 298,82 forintot ért a péntek késő esti 299,71 forint után (-0,30 százalék). A dollár 231,87 forintról 234,20 forintra erősödött (+1,00 százalék). Ugyanekkor az euró 0,01 százalékkal 28,645 cseh koronára gyengült. Az euró 0,09 százalékkal 4,6410 zlotyra erősödött. A megfigyelők emlékeztettek arra, hogy pénteken gyengült a forint az euróhoz képest és megközelítette a lélektaninak számító 300 forint/euró árfolyamot. Elemzők azzal számolnak, hogy hétfőn a fizetőeszköz áttöri a 300 forint/euró szintet és a térségbeli devizákkal együtt gyengülni fog. A magyar kormány hétfőn ismerteti az adókkal és a költségvetési kiadások csökkentésével kapcsolatos tervét. Amennyiben a tervezett kormányzati intézkedések nem a befektetők várakozása szerint alakulnak, akkor megnő a forintra nehezedő eladási nyomás. Gyurcsány megkérdezte: ki akar távozni? Gyurcsány lenyúlja Orbán ötleteit? Két hét alatt megbukott két új adószabály Gyurcsány: aki hazafi, az adót is fizet Gyurcsány: nálunk lesznek a legkisebb adók Gyurcsány a munkára alapozMTI
Cikkek Ma kiderül, merre visz minket a kormány 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:24
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök évindító beszédével és Bácskai János fideszes képviselő mandátumigazolásával kezdődik ma az Országgyűlés tavaszi ülésszaka
Cikkek Gyurcsány megkérdezte: ki akar távozni? 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:20
Támogatást kapott az MSZP elnökségétől, frakciójától és a kormány tagjaitól Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hétfőn bejelentendő, a szociális, a foglalkoztatási és az adórendszer átalakítására vonatkozó intézkedésekhez
Cikkek Gyurcsány lenyúlja Orbán ötleteit? 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 07:10
A Nézőpont Intézet szerint csak a célja világos a Gyurcsány Ferenc által meghirdetett "patrióta gazdaságpolitika" korszakának, jelentése egyelőre igen bizonytalan. Az intézet elemzése szerint a miniszterelnök által szóba hozott, a Fidesztől kölcsönzött kifejezés kommunikációs névadási próbálkozás
Cikkek A vámosok is lehallgatnak? 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 06:47
Titkosszolgálati eszközökkel veszi fel a harcot a korrupcióval a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága - értesült a Magyar Nemzet. A lap hétfői számában azt írják, hogy a VPOP megrendelt egy tanulmányt a gazdasági és pénzügyi bűncselekmények hatékonyabb felderítésére, amely az állami és az önkormányzati szférát jelölte meg, azon területekként, amelyeken a leggyakrabban fordul elő a korrupció. A VPOP által meg nem erősített lapértesülés szerint egy külön részleget állítottak fel az ilyen bűncselekmények felderítésére, s jelentős összegeket csoportosított át e célra a költségvetésében. A lap úgy tudja, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálathoz érkező titkos lehallgatásra vonatkozó megrendelések zöme ma már a vámosok új csoportjától érkezik. Jobban beleláthatunk a kenőpénzekbe  Fehéredik az ország, de még mindig durvák a számok  Jön a korrupcióellenes hivatal: csak meg ne kenjékMagyar Nemzet
Cikkek Megérte fenyegetőzni a vagyonosodási vizsgálatokkal 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 06:43
Több érintett is kilépett az önkormányzati segélyezési rendszerből, amióta Balassagyarmaton bevezették a rendszert, hogy a szociális segélyért jogtalanul folyamodóknál vagyonosodási vizsgálat elvégzését kérik az adóhatóságtól - mondta a város alpolgármestere a Magyar Nemzetnek. A lap hétfői számában megjelent cikk emlékeztet arra, hogy tavaly ősszel döntött Balassagyarmat városvezetése a vagyonosodási vizsgálatok kezdeményezéséről, mert elegük lett azokból a családokból, amelyek nagy értékű luxusautókkal érkeznek a hivatalba, és számon kérik, miért nem kapták meg még az önkormányzati támogatást. Az önkormányzat tapasztalatai szerint a támogatottak 5-8 százaléka nyilvánvalóan nem valódi rászoruló. Csach Gábor, Balassagyarmat alpolgármestere a lapnak elmondta: még múlt évben megalkották a rendszer működtetéséhez szükséges jogszabályi hátteret. Jelenleg is folyik a szociális segély iránti kérelmek feldolgozása. Enyhék a magyar büntetési tételek? Már élelmiszersegélyből is többet kapunk Aki tud dolgozni, azt "visszahozzák"Magyar Nemzet
Cikkek Gyanús ingatlanügyek a Józsefvárosban is 
Privátbankár.hu | 2009. február 16. 06:35
A VIII. kerületben az önkormányzat úgy értékesített bizonyos ingatlanokat, hogy tízmilliókat veszítettek értékükből - írja a Magyar Hírlap. A lap hétfői számában közölt írás szerint alig két hónap alatt egy Horváth Mihály téri 530 négyzetméteres ingatlan 74 millió forintos vételára 24 millióra esett, a Dugonics utcai telek értékét először hetvenmillióra taksálta a szakértő, a vevő végül mégis csak húszmilliót fizetett érte. A lap értesülése szerint az önkormányzat átfogó vizsgálatot indított a Corvin Sétány programot végrehajtó projektcég működésének feltárására. Nem trükköztek Józsefvárosban - cáfol a polgármesteri hivatal A Futureal beperli a Magyar Hírlapot Már előzetesben a VII. kerületi polgármester Nem tárgyaltak az önfeloszlatásról a VII. kerületi képviselők Ingatlanpanama: nyakig sáros a polgármester? Magyar Hírlap
KKV Tojásos tévhitek: a rántotta nem veszélyes! 
Privátbankár.hu | 2009. február 15. 16:33
Kiegyensúlyozott táplálkozásban a tojás rendszeres fogyasztása alig befolyásolja a vér koleszterin szintjét. Tojásételeket is tartalmazó egészséges koszt vizsgálatainak eredményeiről az angol Nutritional Bulletin számolt be
Cikkek Csak disznó szavak nélkül menekülhet meg a p0rnó? 
Privátbankár.hu | 2009. február 15. 11:24
A Kínai Tudományos Akadémia kutatói egy olyan szoftverrel kívánják segíteni a pornográfia ellen fellépő állami hivatalok és webmesterek munkáját, amely nem csak kulcsszavakkal, hanem a szövegkörnyezetből is képes kiszűrni az illetlen online tartalmakat.
Makro / Külgazdaság Halálbüntetést és csendőrséget akar a Jobbik 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 15:03
A halálbüntetés visszaállítását és a csendőrség létrehozását javasolta a Jobbik elnöke az általuk "Elég volt a cigánybűnözésből!" címmel rendezett budapesti tüntetésen.
Adó Két hét alatt megbukott két új adószabály 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 12:00
Az MSZP azt javasolja, hogy ne legyen kötelező naponta standolnia a vendéglátóipari egységeknek - tudta meg az MTI szocialista forrásból. A készpénzfizetés 250 ezer forintos felső határa is elbukhat. Február elsején léptek életbe az új szabályok
Cikkek Egyre kisebb Obama csomagja 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 11:00
Az amerikai képviselőház megszavazta a gazdaságélénkítő programcsomag végső változatát. Obama győzött, de a demokratákat nem tudja kibékíteni a republikánusokkal
Makro / Külgazdaság Megint nem tudják fellőni a Discovery-t 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 09:54
Február 27-re halasztotta a Discovery indítását az amerikai űrkutatási hivatal helyi idő szerint péntek este. Ez volt a harmadik alkalom, hogy a NASA elhalasztotta az űrrepülőgép eredetileg február 12-re tervezett indítását. A hivatal szóvivője azzal indokolta a döntést, hogy több időre van szükség az űreszköz külső üzemanyagtartály-szelepeinek teszteléséhez. A Discovery a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) szállítja majd azt a napelemtáblát, amelyet utolsóként illesztenek a Föld körül keringő űrbázishoz. Ugyancsak a Discoveryn utazik az a japán űrhajós, aki huzamosabb időn át fog az űrállomáson dolgozni. Műholdak karamboloztak az űrben  MTI
Cikkek Soha ne add fel: megéri végigküzdeni a Műegyetemet 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 09:54
A Műegyetemen három éve végzettek egyharmada szerint az intézményben oktatott anyag ismerete a munkájához elengedhetetlen, illetve jól hasznosítható
Cikkek Hiteles mentőcsomag: kivel beszél a kormány? 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 09:44
Ellentmondásosak az információk arról, hogy a kormány tárgyalt-e a Bankszövetséggel a lakáshiteleseket megsegítő, a parlamenthez hétfőn benyújtandó törvényjavaslatról
Cikkek Bánkút újra várja a síelőket 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 09:41
A héten esett hónak köszönhetően ismét lehet síelni Bánkúton, a bükki sícentrumban, ahol szombaton 9 órától újból bekapcsolták a felvonókat - adta hírül a síklub információs honlapja. A tájékoztatás szerint a D és a G jelzésű, valamint a "bébi-" és a szánkófelvonót helyezik üzembe, ám a síelők számától függően további felvonók is működhetnek.   A bánkúti sípályákat mintegy 20 centiméter vastagságú friss hó borítja, a hőmérséklet pedig szombat reggel mínusz 5 fok volt. Szombaton túlnyomóan borult lesz az ég, és többfelé várható havazás, hózápor. Eleinte északkeleten hófúvás is lehet. Az északnyugati, északi szelet sokfelé erős, a Dunántúlon és kezdetben az északkeleti országrészben helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton -1, +3 fok között alakul. Most Kelet-Magyarországon tombol a tél MTI
Cikkek Kelet-Európa kelet felé vette az irányt 
Privátbankár.hu | 2009. február 14. 07:26
A recesszió az idén várhatóan megfordítja a keleti EU-munkavállalók eddig Nyugat-Európa felé tartó áramlási irányát, ami könnyebbséget hozhat a nyugati EU-országok munkapiacain, viszont nőhet a feszültség keleten
KKV Péntek 13: van 13 dolog, amit tudni kell 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 18:36
Reméljük a mai napot mindenki "túlélte". Érdemes tudni, hogy az eheti péntek 13 csak az első az idei háromból, márciusban, majd novemberben is lesz hozzá szerencsénk - ilyen csak tizenegy évente fordul elő. Féljünk-e a 13-as számtól?
Cikkek Már kapja a milliárdjait a pápai húsgyár 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 18:26
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) megkezdte a folyósítást az öt és félmilliárd forintos hitelösszeggel rendelkező Pápai Hús 1913 Kft.-nek - mondta Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár pénteken sajtótájékoztatón Veszprémben.     Gőgös elmondta: a húsipari társaság egy több mint két éves felszámolási procedúra után, szerdán írt alá hitelszerződést az MFB-vel. A Pápai Hús Zrt. négy és fél milliárd forintért kelt el 2008 december elején, miután a kormány bankgaranciát vállalt a hitel 80 százalékára. A vételár 16 százaléka önerő, ezt a Pápai Hús 1913 Kft. biztosítja, a fennmaradó rész a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtandó hitel. A Pápai Hús 1913 Kft. 2009. január 1-től vette át a pápai gyárat. A széles összefogáson alapuló projektcég 1.170 alkalmazottat foglalkoztat az üzemben. Varga Jenő, a pápai húsüzemet felszámoló Vectigalis Zrt. elnök-vezérigazgatója a cég novemberi budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: a Pápai Hús Zrt. azért került felszámolás alá, mert a korábbi tulajdonosa, a Carnex csoport túl gyors növekedése miatt - amelyet általában hitelből finanszírozott - érvényesítették a társaságon lévő jelzálogjogi felelősséget. Önmagában a Pápai Hús Zrt. mindig is jól gazdálkodó vállalatnak minősült. Ekkor vált véglegessé, hogy a Pápai Hús 1913 Kft. megveheti a dunántúli húsüzemet. A projektcégben a Pápai Hús Zrt. menedzsmentje, valamint a társasághoz élő állatot beszállító cégek, továbbá Pápa városa és több helyi vállalkozás tulajdonos. Varga Jenő szerint ha a Pápai Hús Zrt. megszüntetése gazdasági katasztrófát jelentett volna a térségnek. Lóránt Tibor, a Pápai Hús Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek novemberben elmondta: 2007-ben 326 ezer, 2008-ban mintegy 320 ezer sertést vágnak le.  A cég 2007-ben 18,7 milliárd forint árbevételt ért, a tavalyi eredményt 19 milliárd fölé várták. A cég menedzsmentje úgy számol, az idén 22-23  milliárd forint körüli lehet a társaság árbevétele. MTI
Makro / Külgazdaság Jön a hóvihar: óvatosan az utakon! 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 18:08
Szombaton is havazás várható az ország északi, észak-keleti tájain és a Duna-Tisza közén - a tűzoltók a közlekedés veszélyeire hívják fel az autósok figyelmét
Cikkek Rendőrség: jobban kell gazdálkodni a 45 ezres állománnyal 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 18:01
A közterületek rendje, nyugalma biztosításának a rendőri munka súlypontjává kell válnia - mondta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter pénteken Pécsett sajtótájékoztatón. Mindez nem jelenti a többi fontos feladat, mint például a felderítés, a nyomozás, a határrendészet háttérbe szorulását, de a rendőrség a jövőben jobban gazdálkodik majd azzal a rendelkezésre álló erővel, amit a 45 ezer fős magyar rendőri állomány jelent - mondta a szaktárca vezetője a Dél-Dunántúl rendőri vezetőivel folytatott megbeszélését követően. Közölte: a Baranya, Somogy, Tolna alkotta térség rendőri vezetői értik, "mit vár tőlünk az ország", s lényegében készen vannak azok a tervek, melyek alapján már a közeli hetekben érdemi változás lesz a köztereken. Enyhék a magyar büntetési tételek?  Az APEH is rászállt Cozma gyilkosaira   A rendőrök már készen állnak Pécsett MTI
Cikkek Svájci frank: hajszállal 200 alatt pihen a hétvégén 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 17:26
A forint kissé erősebb pozícióban zárt pénteken a bankközi devizapiacon, ahol a régiós hatások voltak a legerőteljesebbek. Délután fél ötkor 298,90/299,15 forint volt az euró árfolyama, valamivel erősebb tehát a magyar fizetőeszköz, mint a csütörtök délutáni 299,35/50 forintos árfolyam. A nap során ugyanakkor komoly irányváltásokra is sor került. Délelőtt folyamatos forinterősödésre került sor - szélső értékét 295,30-nál érintette az árfolyam, majd délután gyengüli kezdett a forint, és már-már elérhető közelségbe került a lélektani 300 forintos határ. Ám mielőtt elérte volna ezt a szintet, ismét fordult egyet az árfolyamgörbe. A kilengések ellenére csendes, nyugodt adásvételről, visszafogott érdeklődésről számoltak be a kereskedők, akik hangsúlyozták, hogy az ármozgást leginkább meghatározó okok nem a hazai gazdaság mutatói, hanem a nemzetközi hatások. Ilyen például kockázatvállalási hajlandóság aktuális helyzete, a regionális piac alakulása, különösen a zloty árfolyamának változása az utóbbi napokban. A budapesti kereskedésben a forint a dollárral szemben is erősödött a csütörtöki, ám gyengült a reggeli árfolyamhoz képest- mindezt az euró/dollár keresztárfolyam alakulása magyarázza; az amerikai deviza árfolyama péntek délután 232,10/30 forint, péntek reggel 230,00/30 forint, csütörtökön 235,10/30 forint volt. A svájci frankot a nemzetközi devizapiacokon délután fél ötkor 199,80 forinton jegyezték, a csütörtöki záráskor 200,95 forint volt az árfolyama. Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése 199,25 forint, csütörtökre 199,56 forint volt. A japán jen nemzetközi jegyzése péntek délután 2,5270 forint a csütörtöki 2,6020 forint után. Az MNB hivatalos devizaárfolyama pénteken (100 jen) 252,21 forint, csütörtökön 257,90 forint volt. A bankközi forintpiacon változatlanul a likviditásbőség határozza meg a hozamok alakulását. Az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Az állampapírok másodpiacán is nyugodt kereskedés folyt, és a forint napon belüli folyamatos gyengülése ellenére is csökkentek a hozamok - összességében mintegy 10-15 bázisponttal. A kereskedők erre hivatkozva azt állapították meg, hogy a piac a jelek szerint "megszokta" a forint jelenlegi árfolyamszintjét, és nem tart hirtelen váltásoktól, a jegybank esetleg megfontolatlan lépéseitől. Látványos lejtmenetben a forint  Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Makro / Külgazdaság Már 10 ezren tüntetnek Berlusconi ellen 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 17:01
Több ezer gyári munkás, közalkalmazott és hajléktalan tüntetett pénteken Rómában a kormány - véleményük szerint - nem megfelelő válságkezelése miatt. A város történelmi belvárosában gyakorlatilag megbénult a közlekedés, amikor a három tüntetőcsoport felvonult. A római közlekedés már a Hetek pénzügyi csúcsértekezlete miatt is lelassult. Az olasz szakszervezetek szerint más országokéhoz mérve az olasz kormány nem tesz eleget a válság megfelelő kezelésére. A CGIL szakszervezeti szövetség egyik képviselője szerint "egy komoly betegséget aszpirinnal akarnak gyógyítani". Az olasz kormány eddig átfogó válságkezelési tervet nem indított útjára, az autóipar, és a válság miatt munkanélkülivé vált dolgozók megsegítése van csupán napirenden. Pénteken nyilvánosságra hozott euróövezeti növekedési adatok szerint az olasz gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben 1,8 százalékkal zsugorodott az előző negyedhez, és 2,6 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. Ez az 1980-as évek óta a legrosszabb teljesítmény. Tavaly egész évben 0,9 százalékkal zsugorodott az olasz gazdaság, az idei évre a GDP 2 százalékos csökkenését várják. Az olasz államadósság is a legmagasabb az egész euróövezetben és a válság következtében tovább nő, az idén várhatóan a GDP 110,5 százalékára. Az államháztartás hiányát is erősen emelkedni várják: a tavalyi GDP-arányos 2,6 százalékról az idén 3,7 százalékra. Az új Alitalia elhagyja a tőzsdét Berlusconi megmenti a parmezánsajtot Berlusconi irigyli Obamát - a bőrszíne miatt MTI
Cikkek BÉT: Erősödött, de 2500 alatt maradt az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 16:47
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 93,70 pontos, 0,80 százalékos emelkedéssel, 11.854,38 ponton zárt pénteken. A Mol árfolyama 1,23 százalékkal 9.270 forintra csökkent, az OTP részvények ára 4,23 százalékkal 2.490 forintra emelkedett. A részvénypiac forgalma 11,1 milliárd forint volt pénteken, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. A pozitív kezdés után a magyar piac egész nap meg tudta őrizni az optimista hangulatát, annak ellenére, hogy az európai piacokat inkább a lefelé csorgás jellemezte - mondta Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője. Hozzátette, hogy a BUX emelkedését elsősorban az OTP, valamint a Richter segítette. Az OTP árfolyamát véleménye szerint kedvezően befolyásolta a bank reggel közzétett gyorsjelentése, ennek köszönhetően az OTP papírja felülteljesítőnek számított az európai bankszektor részvényeihez képest. Az OTP bankcsoport 2008-ban rekordnagyságú, 303,5 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el. A profit két jelentős egyszeri tételt tartalmaz: a Garancia Biztosító 121,4 milliárd forintos értékesítési eredményét, illetve az ukrán és a szerb leánybank esetében 34,8 milliárd forint értékű goodwill értékvesztés-leírást. Az egyedi tételekkel korrigált negyedik negyedévi adózott nyereség 45,2 milliárd forint volt, az előző negyedévinél 15,6 százalékkal, az egy évvel korábbinál 14,3 százalékkal kisebb.  Varjú Péter szerint az óvatos optimizmus a jövő héten is fennmaradhat a részvénypiacon. Megjegyezte, hogy hétfőn az amerikai piacok zárva tartanak, így mérsékelt lendülettel indulhat a hét. A Mol árfolyama 115 forinttal, 1,23 százalékkal 9.270 forintra csökkent, 894,8 millió forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 101 forinttal, 4,23 százalékkal 2.490 forintra erősödött, forgalmuk 8,3 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 8 forinttal, 1,34 százalékkal 590 forintra gyengült, forgalma 558,6 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 520 forinttal, 1,91 százalékkal 27.800 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,1 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 171,9 millió forintos forgalomban 55 forintos, 0,45 százalékos emelkedéssel, 12.400 forinton zárt. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.466,93 ponton zárt pénteken, ez 7,13 pontos, 0,49 százalékos emelkedés a csütörtöki záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek USA: megint gyengült a fogyasztói bizalom 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 16:31
A Michigan egyetem februári hóközi indexének tanúsága szerint februárban ismét gyengült az amerikai fogyasztók bizalma januárhoz képest. A fogyasztói bizalmi index februári hóközi értéke 56,2 pont lett a januári, hóvégi 61,2 pont, és a hóközi 61,9 pont után. Az elemzők 60,0 pontot vártak a februári hóközi értékre. Az almutatók közül a jelenlegi helyzet megítélésének alindexe 67,1 pontra javult a január végi 66,5 pontról, a hathavi várakozások almutatója viszont jelentősen romlott: 49,1 pontra a korábbi 57,8 pontról. Az egyéves inflációs várakozások most 1,6 százalékra csökkentek a januári 2,2 százalékról. A fogyasztó bizalmat is lenyomja a munkanélküliség  A mélység titka: odalett minden bizalmunk Kikészültek az amerikaiak   MTI
Cikkek Gyurcsány: aki hazafi, az adót is fizet 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 16:26
Adót fizetni hazafias kötelesség, és a kormánynak az a dolga, hogy az embereket rávegye: lássák, értsék ennek fontosságát - mondta Gyurcsány Ferenc
Cikkek Az áfaemelés megdobná az inflációnkat 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 16:18
2009 januárjában várakozásunknak megfelelően 3,1 százalékos fogyasztói áremelkedést mért a KSH az előző év azonos hónapjához képest - írja szerkesztőségünkhöz eljutatott elemzésében a Takarékbank. A 0,6 százalékos egyhavi áremelkedés jóval alacsonyabb a 2008 januárjában mért 1 százaléknál. A következő hónapokban további dezinflációra számítunk, aminek következtében a harmadik negyedévben 2 százalék körüli szintre mérséklődhet az éves fogyasztói árindex. Az éves átlagos infláció - várakozásunk szerint - 2,3% lehet az idén. Hogyan hatna az áfaemelés az inflációra? Egy július 1-jén életbe lépő áfa- és jövedékiadó-emelés nyilvánvalóan megemelné az infláció ütemét: az esetleges 3 százalékpontos áfa-emelés és 5 százalékpont körüli jövedékiadó-emelés becslésünk szerint mintegy 2 százalékponttal emelheti meg az infláció szintjét a második félévben, ami az idei év egészében körülbelül 1 százalékponttal, 3,3-3,4 százalékra növelheti az éves átlagos fogyasztói áremelkedést. Ugyanakkor egy, az olajárak látványos mérséklődését követő erőteljes gázár-csökkenés a második félévtől számottevően mérsékelheti az inflációt, ennek hatását azonban a bizonytalanságok miatt egyelőre nem számszerűsítettük. A forint gyengélkedése megítélésünk szerint önmagában egyelőre nem veszélyezteti a dezinflációs folyamatot, bár annak ütemét természetesen mérsékelheti. Inflációs oldalról ezért megítélésünk szerint nincs akadálya a további alapkamat-csökkentésnek, noha a pénzügyi intézményrendszer stabilitásával kapcsolatos szempontokat nyilvánvalóan továbbra is mérlegelnie kell az MNB-nek - olvasható a Takarékbank elemzésében. Beütött a krach: sokkal nagyobb a GDP-visszaesés Magyar jövő: a "zéró" lesz a kulcsszó Gyurcsány: nálunk lesznek a legkisebb adók Már nem annyira egységes a Monetáris TanácsPrivátbankár
Makro / Külgazdaság Újabb izraeli csapás a Gázai övezetre 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 15:52
Izraeli harci gépek pénteken csapást mértek a Gázai övezetre, a támadásban egy palesztin meghalt, két másikat súlyosan megsebesült - közölték helyi kórházi források. A támadó gépek célpontja egy motorkerékpáros volt Hán-Júnisz városának közelében. Az izraeli hadsereg egyelőre nem fűzött megjegyzéseket a támadás híréhez. A reggeli órákban újabb három rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izraelre, megsértve ezzel a palesztin területet uraló iszlamista Hamász és Izrael között érvényben lévő tűzszünetet. A rakéták Szderót városa és egy kibuc közelében csapódtak be. A támadásban senki sem sérült meg, és károk sem keletkeztek. Izraeli katonák ugyancsak pénteken lelőttek egy 14 éves fiút pénteken a ciszjordániai Hebronban. A katonák azt követően használták lőfegyverüket, hogy a város izraeli ellenőrzés alatt lévő részében palesztin fiatalok kőzáport zúdítottak rájuk. Patthelyzet Izraelben: a békére is kevés az esély  "Meg kell ölni a Hamász kormányfőjét" Újra támadják Dél-Izraelt  Blair: a Hamász nélkül itt nem lesz béke Izrael: nem lehet észrevenni a tűzszünetetMTI
Cikkek AZ APEH szerint ennyibe kerül az üzemanyag 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 15:47
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) pénteken közzétette honlapján a március 1-je és március 31-e között a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban alkalmazható üzemanyagárakat. A 95-ös ólmozatlan motorbenzin literenként 245 forinttal, a gázolaj 254 forinttal, a keverék 269 forinttal, az autógáz pedig 155 forinttal számolható el a jövő hónapban. Ha a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó  magánszemély az üzemanyagköltséget a közleményben szereplő árak szerint számolja el, nem szükséges az üzemanyagról számlát beszereznie. Lefelé csordogál az olajár Szerdától 8 forinttal drágább a benzin MTI
Cikkek MSZP: szabad pénzforgalmat a vállalatoknak! 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 15:32
Az MSZP országgyűlési frakciója törvénymódosítást kezdeményez, hogy megszűnjön az az előírás, amely szerint a vállalatok 250 ezer forint felett csak banki átutalással fizethetnek egymásnak - közölte Szanyi Tibor országgyűlési képviselő .pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Szanyi Tibor a vállalatok és a bankok egymással szembeni - a világválság hatására bekövetkezett - bizalomvesztésével indokolta ezt a lépést. Mint mondta, a képviselőcsoport a pénzintézetekkel és a vállalkozásokkal egyeztetve és együttműködve szeretné elérni a készpénzforgalom csökkenését, illetve a feketegazdaság visszaszorítását, ami a tavaly ősszel elfogadott készpénzforgalmi korlátozás célja volt. Szanyi Tibor megfogalmazása szerint a bizalomvesztés miatt ma a készpénz az egyetlen forgalomképes értékpapír, ezért a jelenlegi korlátozás hátrányosan érinti a vállalatokat, különösen a kis- és középvállalkozásokat. A pénzintézetektől azt várnák el, hogy végezzék el a terminálok szükséges technikai fejlesztését, és tanúsítsanak önmérsékletet a Nyugat-Európával összehasonlítva magas tranzakciós költségelemek tekintetében. Szeretnék, ha a vállalatok együttműködnének a feketegazdaság visszaszorításában, és kiszűrnék maguk közül azokat, akik akadályozzák ezt. A képviselő a szocialista frakció döntését ismertetve Barack Obama amerikai elnök szavait idézte, miszerint a világ megváltozott, nekünk is változnunk kell. Választási reform: harc a kétpárti parlament ellen? A kormány tervez: kiszivárgott részletek A természetbeni juttatásokat erőltetné az MSZP MTI
Cikkek Bajnai: még 2 évig is eltarthat a krízis 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 15:22
A pénzügy válság után már megérkezett Magyarországra a reálgazdasági válság is, amely akár két évig is elhúzódhat, és mélyebben érinti a társadalmat, mivel a vállalkozások és a munkavállalók jutnak válságos helyzetbe - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter pénteken Veszprémben, a gazdasági évnyitó rendezvényén. Kifejtette: a reálgazdasági válság három területen "üti meg" keményen a gazdaságot: kevesebb a pénz, beszűkülnek a piacok, és tömegével szűnnek meg a munkahelyek. A gazdasági tárca vezetője, megjegyezve, hogy a válság kezdete óta mintegy 20 ezer munkahely szűnt meg Magyarországon. Gyurcsány: fogjunk össze! Most jön a gazdaságpolitikai fordulat?  Már 20 ezren kerültek az utcára - és messze a vége Újabb kedvezményes hitelcsomag cégeknek MTI
Cikkek Gyurcsány kísérettel érkezett Sólyomhoz 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 14:54
A gazdasági válság kezelését célzó konkrét intézkedések végleges kormánydöntés előtti tervéről tájékoztatta Sólyom Lászlót a miniszterelnök a Sándor-palotában - tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal pénteken az MTI-t. Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a találkozóra elkísérte Szűcs Erika munkaügyi miniszter és Veres János pénzügyminiszter is. A mostani találkozót megelőzően január 26-án a kormányfő szakminisztereivel már tájékoztatta Sólyom Lászlót a globális pénzügyi és gazdasági válság magyarországi hatásairól, valamint az ezek kezelését célzó kormányzati cselekvés irányairól. Akkor a felek abban állapodtak meg, hogy a konkrét kormányzati tervek elkészültével ismét tájékoztató találkozóra kerül sor a Sándor-palotában - olvasható a közleményben. Sólyom László ezen a héten szerdán fogadta Orbán Viktort, a Fidesz elnökét is a Sándor-palotában. A találkozót az államfő kezdeményezte. Gyurcsány: nálunk lesznek a legkisebb adók Gyurcsány a munkára alapoz  A kormány tervez: kiszivárgott részletek Kétezermilliárdos adócsökkentés: újabb ötletek MDF: a kormány volt az, aki felrúgta a megállapodást   Gyurcsány: fogjunk össze! MTI
Cikkek Már nem annyira egységes a Monetáris Tanács 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 14:47
Legutóbb a Nemzeti Bank monetáris tanácsa 10%-ról 9,5-re szállította le az alapkamatot, de a tagok korántsem zártak össze úgy, mint az eddigi kamatvágásoknál
Cikkek Rohác Magyarországon: megoldódik az Aranykéz utcai robbantás? 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 14:21
Magyarországra hozták pénteken Jozef Rohácot, aki kapcsolatba hozható a budapesti Aranykéz utcai robbantással. A szlovák férfit repülőgéppel hozták Budapestre, miután a cseh hatóságok kiadták őt Magyarországnak. Jozef Rohácot a Ferihegyi repülőtérről a rendőrség Gyorskocsi utcai épületébe szállították. A budapesti Aranykéz utcai robbantással, továbbá a Fidesz székházánál, a Szájer József, illetve Torgyán József lakásánál a kilencvenes évek végén elkövetett robbantásokkal is összefüggésbe hozott, s közel egy évtizede bujkáló Rohác tavaly október 27-én egy közúti ellenőrzés során bukott le Prágában. Elfogása óta a prágai Pankrác börtönben őrizték. A prágai városi bíróság december elején döntött úgy, hogy Jozef Rohác kiadható Magyarországnak. Prága kiadja az Aranykéz utcai robbantás egyik kulcsfiguráját MTI
Cikkek Gráf: Az élelmiszerek 80%-a magyar lesz! 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 14:19
Az élelmiszer-kiskereskedelemben legkésőbb június 30-ától az értékesített áruk 80 százalék magyar eredetű lesz - közölte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. Az agrártárca vezetője azt követően tartott sajtóértekezletet az élelmiszer-termékpálya vezető érdekképviseleteinek megbízottaival közösen, hogy az alapanyag-termelők, a feldolgozók, a kereskedők és a minisztérium képviselői megtárgyalták a készülő etikai kódex alapelveit. Gráf József szerint az etikai kódex végleges formája két héten belül elkészül, és várhatóan egy hónapon belül aláírják. A tárgyalásokon egyetlen fontos kérdésben, az úgynevezett visszatérítések százalékos arányának meghatározása ügyében nem sikerült még megegyezni. Magyar gazda: mennyből a pokolba  Élelmiszerárak: váltólázban az áruházak Kisbevásárlás: kár lenne temetni a boltokat Megnyílik a magyar áruk webáruháza MTI
Makro / Külgazdaság Nyomozzon Ön is a közbeszerzések után! 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 14:12
Áprilistól változik a közbeszerzési törvény. Októbertől pedig egységes adatbázisban követheti a projekteket a meghirdetéstől a kifizetésig
Cikkek Magyar jövő: a "zéró" lesz a kulcsszó 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 13:49
A City reagált a friss fogyasztói ár - és GDP adatainkra: jöhet a zéróhoz közelítő infláció és a mély recesszió. A helyzetet a "sajátos magyar gazdasági kombináció" is erősíti
Cikkek Veszteségbe fordult Európa legnagyobb légitársasága 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 13:29
A legnagyobb európai légitársaság-csoport, a francia-holland Air France-KLM pénteken 505 millió eurós veszteséget jelentett adó után az üzleti éve decemberrel zárult harmadik negyedéről, az egy évvel korábbi, 139 milliós adózott eredmény helyett. A visszaesést a mélyülő gazdasági válsággal indokolták, és a költségek felülvizsgálatát ígérték, további megtakarítások végett. Éves előrejelzést most sem adtak, az előzőt már novemberben visszavonták, azzal, hogy valószínűtlenné vált a korábbi eredménycélok elérése. A bevétel, szintén éves összehasonlításban, 0,1 százalékkal 5,973 milliárd euróra csökkent. Az üzemi veszteség 194 millió euró volt, valamivel kisebb a cég 200 milliós saját jóslatánál és az elemzők várta, 206 milliós hiánynál. Egy évvel korábban 311 millió eurós üzemi eredménye volt az Air France-KLM-nek. A válság hatásait leépítési programmal kívánja a légitársaság tompítani. A tavalyi 2000 fős létszámcsökkentés után 2009-ben 1000-1200 munkahely megszűnése várható. - Nem lesznek elbocsátások, hanem létszámstopot rendelünk el, s a nyugdíjba távozók helyére nem veszünk fel új munkatársakat - hangsúlyozta a vállalat vezetése. Ha minden fapad szakad... Nyakig a válságban: hogy lesz ebből nyaralás? A többi légitársasághoz hasonlóan az Air France-KLM-nél is megváltoztak az utazási szokások. A turisták kevesebbet és a korábbiaknál közelebbi célpontokra utaznak, de akkor is elsősorban a fapados légitársaságok kedvezményes ajánlataiból választanak úti célt. A bevétel negyedét eddig biztosító üzletemberek, az utasok tíz százaléka, pedig már nem feltétlenül első osztályon utaznak, hanem ők is a turistaosztályra váltanak jegyet. A légitársaság forgalmának 15 százalékát jelentő teherszállítást sem kíméli meg a válság: januárban 23,3 százalékos rekordvisszaesést mutatott. Pénteken fizet a Malév Új elnökkel repül a Malév Melyik a legbiztonságosabb légitársaság? Padlót fogott a Ryanair  Felszámolhatják a Malévot tartozásai miatt  MTI
Cikkek 20 éve vettünk ilyen kevés autót 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 13:06
Európában két évtizede nem adtak el olyan kevés új autót, mint januárban, a fogyasztói bizalom megrendülése és a hitellehetőségek szűkülése miatt
Cikkek Kecskemét: a Mercedesé a gyárterület 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 12:57
A Mercedes új üzemének leendő igazgatója és a város polgármestere írta alá pénteken a beruházáshoz szükséges terület adásvételi szerződését Kecskeméten; a 441 hektáros terület nettó áron közel kilencmilliárd forintért cserélt gazdát. A ceremónián a helyi önkormányzat képviseletében Zombor Gábor polgármester, valamint Michael Friess, a Mercedes projektvezetője látta el kézjegyével a dokumentumot, melynek előkészítése mintegy fél évet vett igénybe. „Büszkén mondhatjuk, hogy amit vállaltunk, azt maradéktalanul teljesítettük” - mondta a polgármester, emlékeztetve arra, hogy a Daimler több helyszín közül választotta Kecskemétet. Úgy vélte, a döntésben szerepet játszott, hogy a város az első pillanattól kezdve aktív, együttműködő partnerként vett részt a projekt megvalósításában. A polgármesteri hivatal cselekvő résztvevőként kapcsolódott be az engedélyezési eljárások lebonyolításába is, így e folyamat gyorsan zajlott: mintegy fél év alatt minden feltétel teljesült az új Mercedes-gyár építési munkálatainak megkezdéséhez. A polgármester kiemelte: a beruházás érdekeit szem előtt tartva mindent megtettek, hogy a 441 hektáros, korábban 170 parcellából álló terület minél előbb olyan állapotba kerüljön, hogy a Daimler átvehesse a tulajdonjogot és megkezdődjön a beruházás tényleges megvalósítása. A földvásárlás fedezetéül a korábban kibocsátott kötvény szolgált, ez teremtett forrást a terület megvásárlásához és továbbértékesítéséhez. A stuttgarti székhelyű Daimler-Benz konszern tavaly júniusban jelentette be, hogy Magyarországot választja új Mercedes modelljei gyártásának helyszínéül, a cég elnökségének egyhangú döntése alapján a 800 millió eurós beruházással megvalósuló új üzemet Kecskeméten építik fel. A kecskeméti üzem a Daimler-Benz első kelet-európai gyára lesz, egyben Magyarország történetének egyik legjelentősebb zöldmezős beruházása. A tervek szerint a gyártás előreláthatóan 2012-ben kezdődik és közvetlenül 2.500, illetve  a beszállítói körben további 10 ezer munkahelyet jelent. A gyártelep létesítése összefüggésben áll azzal, hogy a Mercedes-Benz kompakt autó modelljeinek a számát a jelenlegi kettőről négyre kívánja növelni. A Mercedes új generációs A-és B-osztályának járműveit gyártaná Kecskeméten. Elszállnak az autóárak: vigyázzon a trükkökkel!  Hankook-rekord: semmi jele a krízisnek  A Mercedes már teszteli a kecskemétieket  Válságfutam: a használt autóké a jövő? MTI
Cikkek Fidesz: 400 milliárdos lyuk van a büdzsében 
Privátbankár.hu | 2009. február 13. 11:56
A Fidesz szerint - a kormány számításaival ellentétben - nem 200, hanem 400 milliárd forintos lyuk van a 2009-es költségvetésben - mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke. Varga Mihály az MTI kérdésére kifejtette: a tartalék 130-140 milliárd forintra olvadt, és a kormány azzal sem számolt, hogy a magyar gazdaság "zuhanórepülése mélyebb lesz, mint amit terveztek". Hozzátette: a kormány által bejelentett 200 milliárd forinton túl további 200 milliárd forintos veszteséget jelent a társasági adóból befolyó összeg csökkenése, valamint az úgynevezett jegybanki sterilizációs veszteség. A Fidesz alelnöke szerint a kabinet - kiszivárgott tervei szerint - adóemeléssel akarja betömni az elhibázott gazdaságpolitika és a világgazdasági válság miatt kialakult lyukat a büdzsében. Ez pedig szembemegy az európai gyakorlattal, az adócsökkentéssel - fűzte hozzá. Gyurcsány: nálunk lesznek a legkisebb adók Gyurcsány pénteken megy Sólyomhoz Gyurcsány a munkára alapoz  A kormány tervez: kiszivárgott részletek Kétezermilliárdos adócsökkentés: újabb ötletekMTI
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG