Hírek
Cikkek Nagyot ugrott az olajár - csökkenő amerikai tartalékok 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 17:32
Jelentősen emelkedett a kőolaj ára csütörtökön késő délután annak a hatására, hogy a múlt héten csökkent az amerikai olajtartalék. Ez nagy meglepetés, miután a szakértők bővülésre számítottak. Röviddel 17 óra után az északi-tengeri Brent könnyűolaj 1,67 dollár emelkedéssel 41,22 dolláron volt Londonban áprilisra. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 2,49 dollárral 37,11 dollárra nőtt a New York-i árupiacon (NYMEX) márciusra. Az amerikai energiaügyi minisztérium (EIA) csütörtöki közleménye szerint a február 13-val záródott héten az amerikai olajtartalék 0,2 millió hordóval csökkent. Az elemzői várakozások átlagában 3,0 millió hordó emelkedés szerepelt. A benzintartalék 1,1 millió hordóval nőtt. A szakértők 0,5 millió hordó mérséklődést vártak. Az egyéb olajtermékek készlete 0,8 millió hordóval esett. Az elemzők nagyobb, 1,2 millió hordó csökkenést becsültek. Olcsóbb a dízel, mint a benzin  Van, aki már látja a 200 dolláros olajat  MTI
Cikkek Ismét fizetési nehézségekkel küzd a Naftogaz 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 17:29
A Naftogaz ukrán energiakonszern bizonyos körülmények között esetleg nem tud fizetni az orosz földgázért, mivel kiegyenlítetlen követelései vannak ukrán ügyfelekkel szemben - figyelmeztetett a cég csütörtökön. A RIA Novosti orosz hírügynökség szerint a fenyegető fizetési nehézségek az ukrán fogyasztók "katasztrofálisan" növekvő adósságaira vezethetők vissza. Az állami közművek és közszolgáltatók teljes tartozása a Naftogaznak már elérték a 456 millió eurót. A gázválságot követően a Gazprommal kötött új szerződések értelmében Ukrajnának a beérkezett orosz gáz ellenértékét legkésőbb a megfelelő szállítási hónap vége után hét nappal ki kell egyenlítenie. Ha a Naftogaz késve fizet, akkor a Gazprom később száz százalékos előre fizetést követelhet. Már a Mol is elbocsátásokba kezdett Jól lobbiztunk: kapunk pénzt a gázvezetékre Olcsóbb a dízel, mint a benzin  A Világbank csak a gázt hiányolja a Nabuccóból  MTI
Cikkek Fémtolvajok a rendőröket is kirabolták 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 17:06
A rendőrség kezelésében lévő lőtérről próbált ellopni négy mázsa vasat négy férfi a Nógrád megyei Szügy községben, de még a helyszínen elfogták őket - közölte a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője csütörtökön az MTI-vel. A körzeti megbízott és a járőr azért érkezett a helyszínre, mert arról értesítették őket, hogy valószínűleg fatolvajok vannak ott - mondta Dankóné Nagy Éva. Miközben a rendőrök igazoltatták a kisbuszban ülőket, a járműben négy mázsányi, frissen bontott vasat találtak, amelynek eredetével a négy férfi nem tudott elszámolni. Végül a férfiak elismerték, hogy a lőtéren található, földbe ásott bunker betonfalát mintegy 10 méteres hosszúságban kiásták, majd a betonfalat borító vaslemezdarabokat lángvágóval levágták és feldarabolták, hogy a kisbusszal elszállíthassák. A rendőrök egy 17 éves fiatalt, valamint három férfit állítottak elő, a fiatalkorú kivételével a gyanúsítottak elismerték a bűncselekmény elkövetését. A szóvivő elmondta: az elkövetők 200-300 ezer forintos kárt okoztak a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányságnak, a lőtér kezelőjének. Öveket becsatolni: kirajzanak a rendőrök Halálbüntetést és csendőrséget akar a Jobbik  Rendőrség: jobban kell gazdálkodni a 45 ezres állománnyal MTI
Cikkek Jó hangulatban is 300 felett maradt a forint 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:54
Javuló hangulatban erősödnek a térségbeli devizák, velük együtt a forint is csütörtökön, a bankközi devizapiacon. Délután négy órakor 301,30/50 forinton jegyezték az eurót, 1,54 százalékkal erősebb forintárfolyamon a szerda délutáni 306,00/25 forintnál. A nap folyamán 299 forintnál is születtek kötések. A dollárt 236,70/90 forinton jegyezték a szerdai 243,60/75 forint után. A térségbeli devizák árfolyamának kedvezett a javuló nemzetközi tőzsdei befektetői hangulat és az euró dollárral szembeni gyengülésének megtorpanása. A forint a térségbeli devizákkal együtt változatlanul a zloty árfolyamának mozgását követi. A lengyel devizának erős támogatást nyújtott a kormány eltökélt szándéka euró eladására az árfolyam megerősítése érdekében, valamint az ERM II-es belépésről megkezdett tárgyalások híre. A piac kezdi komolyan venni a lengyel, a cseh és a magyar jegybank együttes fellépésének lehetőségét is devizáik árfolyamának védelmében. Találgatások kaptak szárnyra egy összehangolt kamatemelésről, ami elbátortalanította az árfolyam esésére játszó piaci szereplőket. Az euró erősödött a dollárral szemben: az EKB 1,2705 dollárban állapította meg a közös deviza referenciaárfolyamát csütörtökre vonatkozóan, a szerdai 1,2596 dollár után. Az árfolyam 1,2750-nél járt délután a nemzetközi devizapiacokon. A svájci frank nemzetközi jegyzése csütörtök délután 201,64 forint volt, szemben a szerdai 205,16 forintos zárással. Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése csütörtökre 201,52 forint, míg szerdára 208,28 forint. A japán jent a nemzetközi devizapiacon 2,5084 forinton jegyezték délután négy órakor, szemben az előző napi 2,5714 forintos zárással. Az MNB hivatalos jegyzése csütörtökre (100 jen) 253,38 forint, szerdára 264,32 forint. A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,00/20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Az ÁKK csütörtöki 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukcióján újabb 212 bázisponttal emelkedve 12,46 százalékos átlaghozam alakult ki. Az állampapírok másodpiacán közepes vételi érdeklődés mellett vegyesen alakultak a hozamok, a rövidebb lejáratok kissé emelkedtek, a távolabbiak csökkentek. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron Egyetlen mentsvárunk maradt: kamatemelés Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk! Nobel-díjat érdemel, aki megmenti Magyarországot Négy éve van még a forintnakMTI
Cikkek Pluszban a BUX: 1810 forinton stagnál az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:49
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 296,92 pontos, 2,87 százalékos emelkedéssel, 10.650,32 ponton zárt csütörtökön. A Mol árfolyama 5,10 százalékkal 9.070 forintra erősödött, az OTP részvények ára nem változott, 1.810 forintot értek záráskor. A részvénypiac forgalma 16,8 milliárd forint volt, a vezető részvények a változatlan árfolyamon záró OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest. Illés László, a QUAESTOR Zrt. elemzője elmondta, hogy a magyar tőzsde a közel 3 százalékos erősödésével is sereghajtónak számított a régióban, a lengyel és az orosz tőzsde például 5 százalék körüli mértékben emelkedett. A papírok közül kiemelte az OTP-t, véleménye szerint elfogyni látszott az a nagy tétel, amelyet egy külföldi befektetési alap "borított a piacra" az elmúlt napokban, így a bankpapír árfolyama korrigálni próbált. Napközben sikerült is 7,5 százalékot erősödnie, azonban zárásra nullára csökkent a nyeresége. Az elemző megjegyezte, hogy a napon belüli árfolyammozgást kihasználó spekulánsok jól járhattak. Úgy vélte, amennyiben az OTP tartani tudja az 1.760 forint fölötti árfolyamot, úgy reménykedni lehet, hogy legalább 2.000 forintig visszakorrigál a papír. A Magyar Telekom viszonylag nagy forgalmát az elemző azzal magyarázta, hogy az osztalékhozam-számítás alapján 520-530 forint között jó vételnek számított a papír, ezért "fűtötte a befektetők fantáziáját". A Mol 440 forinttal, 5,10 százalékkal 9.070 forintra erősödött, 1,2 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára nem változott, 1.810 forintot értek záráskor, forgalmuk 12,0 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 17 forinttal, 3,24 százalékkal 542 forintra nőtt, forgalma 1,8 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 575 forinttal, 2,26 százalékkal 26.000 forintra emelkedett, a részvények forgalma 880,5 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 126,6 millió forintos forgalom mellett 450 forinttal, 4,27 százalékkal 11.000 forintra drágult. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.367,99 ponton zárt csütörtökön, ez 31,92 pontos, 2,39 százalékos emelkedés a szerdai záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek Már a Mol is elbocsátásokba kezdett 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:45
A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 220 embert bocsát el idén, akik közül 70-en nyugdíjba mennek - erősítette meg a Portfolio.hu értesülését Somlyai Dóra, a cég magyarországi kommunikációs igazgatója csütörtökön az MTI-nek. Hozzátette, hogy a társaság összesen 5.400 főt alkalmaz Magyarországon, s a leépítést az illetékes munkaügyi központnak már bejelentették, jelenleg az értesítések átadása zajlik, a folyamat az évvégéig lezárul. Somlyai Dóra elmondta, hogy a Mol a létszámot tekintve már eddig is hatékonyan működő vállalat, a jelenlegi, a vállalat méretéhez képest minimális leépítéseken felül, a tulajdonába tartozó többi cég esetében nem terveznek további csoportos létszámleépítést. Vérengzés volt ma a tőzsdén Van, aki már látja a 200 dolláros olajat  Óriási elbocsátás a GM-nél - aggódhatnak az opelesek is  Már a matricázás sem megy: bezár egy tatabányai gyár  MTI
Makro / Külgazdaság Váratlan emelkedés az Egyesült Államokban 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:41
A vezető amerikai gazdaságkutató csoport az Egyesült Államok gazdaságában javulást érzékel: januárra előzetesen számolt összetett konjunktúramutatója 0,4 százalékkal emelkedett. Decemberre is emelkedést, 0,2 százalékost számolt a novemberi 0,7 százalékos csökkenés után a Conference Board kutatócsoport. Államosítani kell az amerikai bankokat?  Mi lesz veled, amerikai álom? Itt az Obama-csomag  Obama: ez még csak a kezdet Egyre kisebb Obama csomagja Titokban osztogattak jutalmat a bankároknak  MTI
Cikkek "Amit Gyurcsány tesz, az példamutató" 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:18
Az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) támogatja Gyurcsány Ferenc kormányának erőfeszítéseit a válság leküzdésére - ismertette Poul Nyrup Rasmussen csütörtöki kijelentését az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának közleménye. Az MSZP választmányának vezetése és megyei elnökei brüsszeli tanulmányút keretében készülnek a júniusi európai parlamenti választásokra. Rasmussen, az ESZP elnöke a nekik tartott előadásában példamutatónak nevezte a magyar kormány válságkezelő lépéseit, "mert azok egyszerre célozzák a gazdasági növekedés újraindítását és a szociális vívmányok lehetőség szerinti megőrzését". Gyurcsány előjött a farbával  Gyurcsány: a nyugdíjasok megértettek minket Spórolás és reform - ezt kéri tőlünk Brüsszel Csak remélni lehet, hogy megmarad a 13. havi bér   Gyurcsány már alig meri kimondani, hogy "reform"  MTI
Makro / Külgazdaság 13. havi nyugdíj: "elvehetetlen ingyenpénz" 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 16:11
A fiatalabb generáció tagjai minimálbéren vannak bejelentve, vagy még úgy sem, mert nem óhajtják a rengeteg járulékot befizetni: nem remélik, hogy egyszer visszakapják. Hiteltelenné válhat a nyugdíjrendszerünk - oda a szolidaritás?
Cikkek Ötből 4 fővárosi P+R parkolót akar 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 15:47
A budapestiek négyötöde, 82 százaléka egyetért azzal, hogy minél több P+R parkolót kellene építeni, így lehetne az autósokat a közösségi közlekedés használatára ösztönözni. Ezt állapította meg a Szonda Ipsos közvélemény-kutató cég januári, reprezentatív felmérése, amelynek eredményéről Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes sajtóirodája adott ki tájékoztatást. A mintegy 10 ezer fővárosi körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek több mint kétharmada (69 százaléka) rendkívül fontosnak tartja, hogy mélygarázsok, parkolóházak épüljenek a város központjában. Az adatok azt mutatják: minden második budapesti (51 százalék) áll ki az egységes parkolási díj bevezetése mellett. A közlemény szerint a felmérésből kiderül az is, hogy a fővárosi autósoknak a legnagyobb problémát a parkolás biztonsága és a parkolóhelyek száma jelenti. Az V., a VI. és a VII. kerületben élőknek okozza a legtöbb fejtörést a parkolás. Emlékeztetnek arra: Hagyó Miklós előterjesztésére a főpolgármesteri kabinet decemberben felkérte az Fővárosi Önkormányzat cégét, a Parking Kft.-t, hogy dolgozza ki a fővárosi parkolási stratégiát. A Szonda Ipsos a Parking Kft. megbízásából készítette el a felmérést arról, miként vélekednek a budapestiek a parkolási helyzetről. A főpolgármester-helyettes szerint a felmérés eredményei teljes mértékben igazolták a fővárosi parkolási stratégia kidolgozóit - írta a sajtóiroda. A parkolási stratégiához kapcsolódó rendelettervezetet a Fővárosi Közgyűlés várhatóan április végén tárgyalja. Újabb hitelt vesznek fel Demszkyék Átprogramozzák a parkolóórákat MTI
Cikkek Jól lobbiztunk: kapunk pénzt a gázvezetékre 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 15:39
Magyarország elérte az Európai Bizottságnál, hogy a horvát-magyar gázösszeköttetés is bekerüljön abba a javaslatba, amely összesen mintegy ötmilliárd eurónyi uniós plusztámogatás szétosztásáról szól, energiaügyi és távközlési beruházásokra az EU-tagországokban - jelentette be Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter a tagállamok energiaügyi minisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozójáról tartott sajtótájékoztatón. Az újabb tervezet szerint a magyarországi szakasz 20 millió eurós támogatáshoz juthat. A javaslat első változatában ez a projekt még nem szerepelt. Molnár Csaba elmondta: sikerült azt is elérni, hogy Magyarország bekerüljön azon országok körébe, amelyek uniós hozzájárulást kapnak a gázáramlás irányának megfordítását lehetővé tevő beruházásokra. Olcsóbb a dízel, mint a benzin  A Világbank csak a gázt hiányolja a Nabuccóból  MTI
Cikkek LIGA: alkalmatlan a válságkezelő csomag 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 15:07
Alkalmatlanok a válság kezelésére a kormány tervezett intézkedései, amelyek reformértékűnek sem nevezhetők a LIGA  szerint, ugyanakkor egyes elemeit, vagy akár a főbb törekvéseit vitaalapként megfontolandónak tartja az érdekképviselet. A szakszervezeti szövetség MTI-nek eljuttatott csütörtöki közleményében kifejti: bár a miniszterelnök egy korábbi OÉT konzultáción a társadalmi-gazdasági megállapodás szükségességét szorgalmazta, a LIGA a tervezetben ennek még a szándékát sem fedezi fel. Úgy vélik: a kormány kompetenciáján és időbeni mandátumán túlnyúló intézkedések megvalósíthatósága nem reális, ennek megfelelően nem is alkalmasak a vitára. Ide sorolják a közjogi kérdéseket, illetve a 2010 utáni terveket a nyugdíjrendszer átalakítására és az ingatlanadó bevezetésére. A konkrét, 2009-e vonatkozó nyugdíjintézkedést diszkriminatívnak tartják, amelyek újabb feszültséget vinnének a rendszerbe, előrevetítve a későbbi korrekciók szükségességét. A 13. havi nyugdíj "beépítése" pedig kedvezőtlenül érinti azokat is, akik átmenetileg kerültek ki ebből a juttatásból - áll a közleményben. A LIGA szerint megkésett az adórendszer átalakításának szándéka, az évközi adóváltozási tervek pedig elhibázottak. Indokoltnak tartja a szakszervezet a fogyasztási adók, és a vagyoni adók  súlyának növelését, és ezzel párhuzamosan a jövedelmi típusú adók mérséklését, vitatják ugyanakkor azt, hogy ez szinte kizárólag a munkáltatók terheinek csökkentésével történjen. Fenntartásokkal fogadják az adómértékek "tologatása" mögött álló, az egykulcsos adórendszer irányába történő elmozdulás szándékát. Hangsúlyozzák: továbbra is az a véleményünk, hogy a progresszív jövedelemadó a társadalmi szolidaritás egyik alapintézménye. Nem az adókulcsok csökkentése, hanem sokkal inkább ezek differenciálása lenne méltányos - fűzik hozzá. Úgy vélik: az alacsony foglalkoztatási szint miatt nem hibáztathatók csak a magas bérterhek, ezt sem a nemzetközi összehasonlítások, sem a magyar helyzet sajátosságai nem igazolják. A probléma ettől jóval összetettebb, az okok között számos ennél fontosabb tényező van, a képzetlen munkaerő nagy tömege, a szociális-, demográfiai, egészségi, területi hátrányok, illetve ezek halmozódása - sorolják.  Ezért nem látják megalapozottnak azt az összefüggést, amit véleményük szerint a politikai elit, illetve az üzleti körök sugallnak: hogy a munkaadói terhek csökkentésével nő a foglalkoztatás. De a célzott járulékcsökkentést kimondottan foglalkoztatás ösztönzőnek tartaná a LIGA, elsősorban azokon a területen, ahol ezzel segíthető az alacsony képzettségűek munkába állása. A LIGA elvárja a család- és az otthonteremtési támogatások esetleges "adóztatásával" szemben, hogy az az alsó jövedelemadó-sávba tartozóknál ne jelentsen veszteséget. A szakszervezetek máris betagadtak Az áfa-emelés a boltosoknak fog fájni Adóreform: a terheket lényegében nem érinti  Gyurcsány előjött a farbával  MTI
Cikkek Havasiné újabb "kudarca" 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 15:02
A korábbi tervekkel ellentétben mégsem szavaz a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökjelöltjéről hétfőn az Országgyűlés - közölte Szili Katalin a házbizottság ülése után csütörtökön. A házelnök ezt azzal indokolta, hogy az alkotmányügyi bizottság szerdán kialakított álláspontja szerint nincs újrajelölés, csak jelölés, így az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) után még a parlamenti testület is meghallgatja majd a jelöltet. Így várhatóan a hétfői üléshez képest egy vagy két hét múlva lehet szavazni a Legfelsőbb Bíróság elnökjelöltjéről. Répássy Róbert, az alkotmányügyi bizottság fideszes alelnöke az MTI-nek ugyanakkor azt mondta, hogy sem a házbizottság, sem az alkotmányügyi bizottság nem hozott olyan határozatot, amely szerint újra meg kellene hallgatni a jelöltet. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint Csiha Judit, az alkotmányügyi bizottság szocialista elnöke, egy kísérőlevéllel a testület jegyzőkönyvét küldte el a házelnöknek, a jegyzőkönyvből pedig az derül ki, hogy bizottság nem foglalt állást a kérdésben, nem hozott döntést. Mint mondta, az ülésen a szocialista képviselők amellett voltak, hogy ismét meg kell hallgatni a jelöltet, az ellenzék viszont úgy vélte, hogy az alkotmányügyi bizottságnak nincs hatásköre, hogy az OIT-nek megmondja, mit kell tenni ebben a helyzetben. Korábban Szili Katalin házelnök kereste meg az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot azzal, hogy foglaljanak állást arról, újra meghallgatják-e a főbírójelöltet. Ujkéry Csaba, az OIT szóvivője akkor azt mondta, a testület úgy foglalt állást, hogy amennyiben az Országgyűlés szükségesnek tartja, akkor meghallgatják Havasiné Orbán Máriát. Hangsúlyozta azonban, hogy az Országgyűlés részéről "testületi döntést tartanak szükségesnek". LB: ugrott az új elnökhelyettes (is)? Leszavazták Havasinét, de Sólyom újrajelöli  Felmentést kért Princz Gábor az LB előtt   Szabadlábon a Globex ex-vezetői  MTI
Cikkek Még többen mennek nyugdíjba, ha nem lesz 13. havi 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 14:56
A nyugdíjkorhatár emelése a jelen körülmények között nem jó megoldás a munkaerőpiac gondjaira, mert hiába kell hosszabb ideig dolgoznia valakinek, ha nincs munkahely, ahol ezt teheti - mondta csütörtökön az MTI-nek Monostori Judit, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népességtudományi Kutatóintézetének tudományos munkatársa a kormány nyugdíjreform-elképzeléseivel kapcsolatban. Úgy vélekedett, hogy - az egyéni jólét és a nyugdíjrendszer problémái tekintetében is - a munkaerőpiac bővítése lehet a megoldás, mivel jelenleg a 15-64 éves korosztályban nemzetközi viszonylatban nagyon alacsony, 57 százalékos a foglalkoztatottság. Az idősebb korosztályokban ez még alacsonyabb, 2007-ben például az 55-59 éves korosztály foglalkoztatottsági rátája mindössze 48 százalék volt. Elmondása szerint, ha az emberek már nem találnak munkát, és még nem érték el a hivatalos időskori nyugdíjkorhatárt, akkor különböző "csatornákon" lépnek ki a munkaerőpiacról; rokkantsági nyugdíj vagy előrehozott nyugdíj igénybevételével hagyják el a munka világát, ha pedig erre nincsen lehetőségük, akkor többnyire a segélyezés rendszerébe kerülnek. Kifejtette, hogy jelenleg 62 év a nyugdíjkorhatár Magyarországon, de nagyon kevesen vannak, akik ebben a korban mennek nyugdíjba, ugyanis jelenleg mintegy 720 ezer korhatár alatti nyugdíjas van a rendszerben. Ebből 430 ezer a rokkantsági nyugdíjas, akiknek egy jelentős része egészségi állapotából fakadó munkaképtelensége miatt nem tud visszakerülni a munkaerőpiacra. Monostori Judit elmondta azt is: az európai gyakorlatban a 65 éves nyugdíjkorhatár a jellemző, de ehhez magas várható élettartam párosul. Az EU korábbi 15 országában a várható élettartam átlaga a férfiaknál 77, a nőknél 83 év. Ezzel szemben nálunk a férfiaknál 69, a nőknél 77 év a születéskor várható élettartam. A 13. havi nyugdíj megszűntetéséről Monostori Judit azt mondta: elképzelhető, hogy emiatt 2009-ben többen fogják kérni nyugdíjazásukat, ugyanakkor hangsúlyozta: más feltételek is közre játszhatnak ebben. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben jelentette be a nyugdíjrendszert érintő átalakítási javaslataikat. E szerint a 13. havi nyugdíj összege beépülne a nyugellátásokba, azt követően pedig az újonnan nyugdíjba vonulók már nem kapnák ezt a járandóságot. E mellett arra is javaslatot tesznek, hogy a nyugdíjszámítást, a svájci indexálás megtartása mellett, kössék össze a gazdasági növekedéssel, a nyugdíjkorhatár pedig 2016-tól évente négy hónappal növekedne, így 2025-re elérné a 65 évet. Gyurcsány: a nyugdíjasok megértettek minket Csak remélni lehet, hogy megmarad a 13. havi bér  Gyurcsány már alig meri kimondani, hogy "reform" Megfizetjük a járulékcsökkentés árát Szűcs Erika: megvédjük a jövő nyugdíjasait  Gyurcsány előjött a farbával  MTI
Makro / Külgazdaság Magyar-szlovák: ledöntik a tabukat 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 14:33
A. Nagy László szerint semmiféle tabu téma nem lesz a szlovák és a magyar parlament emberi jogi bizottságainak találkozóján, amelyre a március 4-én kerül sor Pozsonyban. "Korrekt és konstruktív megbeszélésre számítunk. Nincsenek és nem lesznek tabu témák" - nyilatkozta az MTI tudósítójának a szlovák törvényhozás emberi jogi bizottságának elnöke, miután csütörtökön Pozsonyban a tervezett találkozóról egyeztetett Balog Zoltánnal, a magyar társbizottság elnökével. Megoldják-e az új tagok, amit a nagyok is nyögnek? Olcsó bevásárlóhely vagyunk a szlovákok szemében  Botrányba fulladt a magyar-szlovák tárgyalás MTI
Makro / Külgazdaság "Felejtsük már el az olcsó és kis államot!" 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 14:27
"Én is bedőltem a rendszerváltás idején annak az álomnak, hogy a piacgazdaság nagy mértékben helyettesíti az államot" - mondta a volt alkotmánybíró egy szakmai konferencián
Cikkek Kincstárjegy: jelentős hozamnövekedés 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 14:08
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csütörtöki 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukcióján újabb 212 bázisponttal emelkedve 12,46 százalék lett az átlaghozama, míg legutóbb, február 5-én még 144 bázispont volt az emelkedés. Az érdeklődés a két héttel korábbinál valamivel alacsonyabb, volt, ám az azt megelőzőt jóval meghaladta. Az ÁKK az előző, január 22-i, illetve február 5-iki aukcióval megegyező összegben, 40 milliárd forint értékben hirdetett meg 12 hónapos kincstárjegyet jegyzésre. Az elsődleges forgalmazók 104 (két hete 72, egy hónapja 105) ajánlatot nyújtottak be 77,475 milliárd forint (két hete 83,721 milliárd forint, egy hónappal ezelőtt 63,744 milliárd forint) értékben. Az ÁKK ezúttal 56 (két hete 33, egy hónapja 71) ajánlatot fogadott el a teljes meghirdetett összegre. A túljegyzési arány 1,93 lett az előző aukció 2,09-es, illetve a korábbi aukciók 1,54-es, 1,28-as és 1,59-es mutatóihoz képest. Az aukción 12,46 százalékos átlaghozam alakult ki, 212 bázisponttal magasabb az előző aukció 10,34 százalékos hozamánál, ami akkor 144 bázispontos emelkedést jelentett az egy hónappal korábbi 8,90 százalékról. A korábbi aukciók átlaghozama sorrendben 12,72, 10,61, 8,71, 8,87 és 9,38 százalék volt. Az aukción elért legmagasabb hozam 12,70 százalék, a legalacsonyabb 11,80 százalék lett. A teljes kibocsátás a mostani aukción - hasonlóan a megelőző négy aukcióhoz - 52 milliárd forint volt. Nem folytatódik a kötvényaukció  Sikeresen éledt újra a kötvénypiac Likviditási kincstárjegy: túljegyzés és hozamcsökkenés  Biztosra akar menni? Vegyen magyar államadósságot!  MTI
Cikkek Soros: az EU az adósságon is osztozzon! 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 14:03
Euróövezeti szintű közös szuverén kötvénypiacot kell létrehozni, mert a jelenlegi, tagállami széttöredezettségű adósságpiaci elrendezés - írta Soros György a Financial Timesban
Cikkek London: már az adósságunk sem ér annyit 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 13:48
Az európai adósságpiacon minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre valamivel több mint 546 ezer euróba kerül, a néhány nappal korábban kért 570 ezer euró helyett
Cikkek Eljárás indul Magyarország ellen illetékügyben 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 13:29
Csak 9 uniós jogszabályt nem ültettünk át a hazai gyakorlatba
Cikkek Adóterv: "veszélyben a nagycsaládosok" 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 13:11
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) szerint a családok bizonytalanságát és kilátástalanságát növelik azok a bejelentések, amelyeknek a lehetőségét a miniszterelnök jelentette be néhány napja - mondta Szabó Endre, a NOE elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. Véleménye szerint az az irány, amelyet a miniszterelnök kijelölt, egyszerűen rossz. Ez növeli a bizonytalanságot, a családok kilátástalanságát, a demográfiai viszonyokat rontani fogja, növeli majd a családok szegénységét, és igazságtalan, mert bünteti a gyermekeket nevelőket - fogalmazott az MTI-nek nyilatkozva az elnök. Véleménye szerint a családtámogatási rendszer bármiféle megváltoztatása érinti a demográfiai viszonyokat, s ezek között is elsősorban a termékenységet csökkenti. A szociálpolitikai támogatás, azaz a lakáspolitikai támogatás esetében a 30 százalékot elérő önrész kötelezővé tétele sok család számára elérhetetlenné teszi a saját otthon megteremtését - mondta el Morvayné Bajai Zsuzsanna, a NOE elnökhelyettese. Az elnökhelyettes arról is beszélt, hogy a gyes, illetve a családi pótlék felbruttósítása, valamint az adóalapba történő bevonása és megadóztatása logikátlan, emellett véleményük szerint alkotmányellenes, ugyanis ezek a jövedelmek a gyermekeket illetik meg, nem pedig a szülőket. Szabó Endre arról is beszélt, hogy a tervezett változtatások nem veszik figyelembe azt, hogy egy eltartóra hány eltartott jut.   Hozzátette: ugyanez igaz a vagyon- és ingatlanadó meglebegtetésére is, ezek ugyanis annyit jelentenének, hogy nem veszik figyelembe azt, hogy egy-egy lakásban hányan élnek. A nagycsaládok így kedvezőtlen körülmények közé kerülnek majd - emelte ki. A NOE súlyosan károsnak tartja az áfa megemelését, ami végeredményben a szegények adója. Ők inkább azt tartanák feltételezhetőnek, hogy az élelmiszerek adóját csökkentsék, és az egészségkárosító termékek adóját - alkohol, dohány - még nagyobb mértékben növeljék, hiszen ez kompenzációt jelenthetne a szegényebb rétegeknek. Szabó Endre arról is beszélt, hogy a legszegényebb családoknál, amelyeknél alacsony a jövedelem, ott az adókulcs növelése - amennyiben nem éri el bevételük az évi 1,7 millió forintot sem - jelentős bevételcsökkenéshez fog vezetni.  Mint hangoztatta: a családokat sújtja majd az üdülési csekkek és az étkeztetési jegyek megadóztatása is. Heteken belül kiderül, mennyit ér a Gyurcsány-csomag  Spórolás és reform - ezt kéri tőlünk Brüsszel  Gyurcsány már alig meri kimondani, hogy "reform"  Adóreform: a terheket lényegében nem érinti  MTI
Cikkek Gyurcsány: a nyugdíjasok megértettek minket 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 13:06
A nyugdíjas szervezetek képviselő értik a kormány által javasolt, a nyugdíjakat érintő változtatásokat, azokat tudomásul veszik, de a részletekről még egyeztetni szeretnének - közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt követően, hogy a nyugdíjreformról konzultált az idősügyi tanács tagjaival csütörtökön Budapesten. Korózs Lajos, a szociális és munkaügyi minisztérium államtitkára, az idősügyi tanács titkára az egyeztetést követően azt mondta: a nyugdíjas szervezetek egybehangzóan támogatták a 65 évre való korhatáremelést, de a 13. havi nyugdíj jövőjéről és a nyugdíjszámítás módjának megváltoztatásáról további konzultációt kértek. Csak remélni lehet, hogy megmarad a 13. havi bér  Gyurcsány már alig meri kimondani, hogy "reform" Megfizetjük a járulékcsökkentés árát Szűcs Erika: megvédjük a jövő nyugdíjasait  Gyurcsány előjött a farbával  MTI
Cikkek Soros elnök még nem szólta le így az EU-t 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 13:01
Európa nem Amerika, itt nem fog működni az olvasztótégely effektus - mondta Václav Klaus cseh elnök
Makro / Külgazdaság Zuschlag megmondja: honnan van pénz a pártra? 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 12:47
Civil szervezeteken keresztül bármelyik párt "legálisan" tudott pluszforrásokhoz jutni. Zuschlag szerint a vádlottak többsége nem tudott a fiktív szervezetekről - egy kivételt azonban megnevezett
Cikkek Havi standolással is lehet küzdeni a feketegazdaság ellen? 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 12:33
Március 1-től havonta egyszer kellene standolni a vendéglőiparban, eltörölnék a készpénzes fizetést 250 ezer forintban maximáló szabályt és a házipénztár rendszerét is enyhítenék - erről ötpárti javaslatra dönthet hétfőn az Országgyűlés. A Fidesz nevében korábban Szatmáry Kristóf és Pelczné Gáll Ildikó javasolta, hogy vonják vissza a február 1-jétől bevezetett napi standolást, valamint töröljék el a készpénzes fizetést 250 ezer forintban maximáló szabályt és a házipénztár rendszerének szigorítását is. A szocialisták ezen a héten keresték meg a Fideszt, hogy egyeztessenek a témáról, és úgy tűnik sikerül tető alá hozni megállapodást. Szatmáry Kristóf az MTI-nek azt mondta, hogy várhatóan a fideszes javaslathoz ötpárti módosító indítvány készül, amiről már hétfőn szavazhat a parlament. Mint mondta, ennek értelmében március 1-től nem naponta, hanem havonta egyszer kellene standolni a vendéglátóiparban, valamint eltörölnék a készpénzfizetés 250 ezer forintban maximált felső határát. Emellett a házipénztárba az éves árbevétel 1,2 százaléka helyett 2 százalékot lehetne betenni - mondta Szatmáry Kristóf. A napi standolási kötelezettség ellen a kereskedők és a vendéglátósok azért tiltakoznak, mert szerintük az új rendelkezés jelentős adminisztrációs terhet, és ennek következtében többletköltséget ró a vállalkozókra. 2004-ben már volt egy hasonló rendelkezés, de az akkor másfél hónap alatt megbukott. 2009. február 1-jétől a vendéglátóipari üzletek készletforgalmi nyilvántartást kötelesek vezetni az általuk készletezett és forgalmazott zárjeggyel ellátott alkoholtermékekről. Ebbe a körbe tartozik például a vodka, a whisky, a pálinka és más röviditalok. A nyilvántartási kötelezettséget előíró jogszabály nem vonatkozik a sörre, a borra, a pezsgőre és a köztes alkoholtermékekre. MSZP-Fidesz megállapodás: nem kell a napi stand?  Két hét alatt megbukott két új adószabály  Visszavonnák a napi standolási kötelezettséget  MTI
Cikkek Nem jön még a kaszás az Opel-gyárakért 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 11:13
Az amerikai General Motorsnak nincsenek konkrét tervei európai Opel-gyárak bezárására - mondta csütörtökön Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke, miután Detroitban megbeszéléseket folytatott a súlyos pénzügyi gondokkal küszködő anyavállalat elnökével. Mindazonáltal Jürgen Rüttgers jelezte, hogy a gazdasági válság miatt terveket kell kidolgozni a jövőre nézve Európában és Amerikában egyaránt. Korábban olyan hírek terjedtek el, hogy a General Motors takarékossági okokból mindenekelőtt a bochumi, valamint az antwerpeni gyár bezárását tervezi, az eisenachit pedig el kívánja adni, és a svéd Saab leányvállalatra is bezárás vagy eladás várhat. A General Motorsnál előzőleg azt mondták, hogy a költségek radikális csökkentése után az európai érdekeltségek - Opel, Saab és a brit Vauxhall - legkorábban 2011-ben fognak tudni profitot termelni. A német kormány késznek mutatkozik az Opel megsegítésére, de ehhez világos üzleti terveket vár a vállalattól. Rüttgers szerint a támogatás odaítélésének egyik feltétele, hogy a csoport megtartsa négy németországi gyárát. Már csak a csőd mentheti meg az autógyárakat Óriási elbocsátás a GM-nél - aggódhatnak az opelesek is GM: sanyarú sors vár az Opelre és a Saabra General Motors: csőd vagy mentőövMTI
Cikkek Keresztet vethetünk a hétfői kamatvágásra 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 11:00
Nem változtat a jegybanki alapkamat 9,5 százalékos szintjén az MNB Monetáris Tanácsa hétfői, kamatdöntő ülésén a Reuters februári felmérése szerint: az alapkamat 7,5 százalékra csökkenhet az év végéig
Cikkek Erősödik a forint: 300 alatt az euró 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 10:06
Erősödött a forint bankközi devizapiacon: csütörtökön délelőtt fél tízkor 301 forint volt az euró aktuális piaci középértéke a szerda délutáni 306,00/25 forintos jegyzés - és a kedd reggeli 309,50 forintos rekord - után. Már a reggeli kereskedésben is született kötés 300 forint alatti szinten, és a kereskedők szerint könnyen lehet, hogy a nap során hosszabb időre is átlépi ezt a lélektani határt az euró/forint árfolyam. A kereskedők hangsúlyozták, hogy a már korábbi hetekben is alacsony forgalmúnak tekintett piacon még kisebb az érdeklődés, ezért az adásvételt rendkívül széles jegyzési sáv, és nagy ugrások jellemzik. A kereskedők szerint a külső körülmények most kedvezően alakulnak. A zloty, amely az elmúlt napokban magával húzta a régió többi devizáját is, erősödik. A piac kedvezően reagált az ERM II-es belépésről megkezdett tárgyalások hírére. Ugyanakkor javulni kezdett az elmúlt napokban rendkívül borús hangulatú nemzetközi piaci környezet is, némileg nőtt a befektetők kockázatvállalási hajlandósága. Az euró gyengülése megállt a dollárral szemben, az árfolyam visszakapaszkodott 1,26 közelébe - szerdán délután 1,255 alatt alakult. Budapesten a forint a dollárral szemben is erősödött: az amerikai deviza jelenlegi középárfolyama 239,20, a szerda délutáni jegyzés 243,60/75 forint volt. A svájci frankot a nemzetközi devizapiacokon délelőtt fél tízkor 202,85 forinton jegyezték, a szerdai záráskor 207,32 forint volt az árfolyama. A japán jen árfolyama csütörtökön 100 egységenként 256,30 forint volt a szerdai 262,44 forint után. A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,00/20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek Rövidített munkahét három gyárban 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 08:47
Négynapos munkahét bevezetését tervezik március 1-jétől a szivattyúkat és villanymotorokat gyártó Grundfos Kft. két tatabányai és egy székesfehérvári gyárában, mivel 20 százalékkal csökkentek a megrendelések - mondta a dán tulajdonban lévő vállalat ügyvezetője. "A válság hatásait nem elbocsátásokkal szeretnénk ellensúlyozni, a négynapos munkahetet előreláthatólag három hónapig tartjuk fent. Erről a dolgozókkal meg kell egyeznünk és bízom abban, hogy ők is a munkahelyek megtartását részesítik előnyben" - tette hozzá Török László. A társaságnál október közepétől már nem vettek fel új alkalmazottat és nem hosszabbították meg a lejárt szerződéseket sem, így ezért és a természetes elvándorlás miatt a mintegy kétezres létszám mára már 1.900 fő alá csökkent. Török László bízik abban, ha a válság nem mélyül tovább, 3-6 hónap alatt visszaállhatnak a mostani létszámnak megfelelő kapacitásra, és ehhez még segíthet az új gyártmányok tavaszra tervezett beindítása is. Óriási elbocsátás a GM-nél - aggódhatnak az opelesek is  Már a matricázás sem megy: bezár egy tatabányai gyár  Se munkahely, se álláshirdetésMTI
Cikkek Warren Buffett menti meg a svájci óriást 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 08:03
Rekord veszteséget szenvedett el tavaly a svájci Swiss Re viszontbiztosító, amelynek most az amerikai Warren Buffett siet a segítségére több milliárd frankos tőkeinjekcióval. A biztosító utoljára 2002-ben volt veszteséges. A világ legnagyobb viszontbiztosítóját a tavalyi nyugat-európai természeti katasztrófák okozta, megnövekedett térítések, a befektetéseken elszenvedett, mintegy hatmilliárd franknyi úgynevezett nem realizált veszteség és a számára előnytelen valutaárfolyam-mozgások vetették vissza. Így a tavalyi év adó utáni vesztesége 864 millió svájci frank volt az előző évi, 4,2 milliárdos adózott eredmény helyett, közölték a Swiss Re-nál, pontosítva a hónap elején kiadott előzetes számot. A saját tőke a tavalyi év végére 20,5 milliárd frankra olvadt, szeptember végén még 23,1 milliárd frankot tett ki, 2007 végén 31,9 milliárdot. A csoport 5 milliárd frankos tőkeemelést tervez, ebből 3 milliárdot ad a Warren Buffett jegyezte  Berkshire Hathaway Inc. befektetési alap, amely évi 12 százalékos kamatozású, részvényre átváltható kötvényeket kap. Az amerikai befektető tavaly már szerzett 3 százaléknyi részesedést a svájci biztosítóban. A fennmaradó 2 milliárd frankot az eddigi részvényesek adják össze. Jócskán csökken az osztalék is: a részvényesek mindössze tíz rappent kapnak a tavalyi év után a 2007 után fizetett négy frank helyett. Warren Buffet nyúl a svájci óriás hóna alá Elvérzett a világ biztosítója  Elvitte a válság a Swiss Re profitját  MTI
Cikkek Kifizeti a munkanélküliek villanyszámláját a CEZ 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 08:00
Három hónapig fizetni fogja a cseh munkanélküliek áramfogyasztását a Cseh Energetikai Művek (CEZ).  Azok a vállalkozók pedig, akik a gazdasági válság miatt súlyos helyzetbe kerülnek, egy hónapra halasztást kapnak számlájuk kiegyenlítésére - jelentette be szerdán a legnagyobb cseh energetikai társaság. "Világosan látjuk, hogy a mi sikereink az ország sikereitől függenek. Egy olyan helyzetben, amikor az országot súlyos válság fenyegeti, a legnagyobb hazai vállalat sem maradhat tétlen" - jelentette ki Martin Roman, a CEZ vezérigazgatója. A CEZ ajánlata azoknak szól, akik március elseje és december 31-e közötti időszakban veszítik el munkahelyüket. Feltétel, hogy a munkahelyét elvesztő személy korábbi áramszámláit rendesen kiegyenlítette és legalább hat hónapig egyfolytában munkaviszonyban volt. Hogy ne sérüljenek a piacgazdasági elvek és a törvények, a CEZ mindezt úgy kívánja megoldani, hogy ügyfelei nevében biztosítást köt fizetésképtelenségük esetére. Nem hivatalos értesülések szerint a CEZ vezetése három biztosítótársaságot szólított meg, de a valóságban állítólag a Ceská Pojistovna vagy a Kooperativa jöhet csak számításba. Mindkét biztosító jelezte, hogy kész a tranzakció megkötésére. Számítások szerint a biztosítás 60 ezertől 200 ezerig terjedő háztartást érinthet. A CEZ összesen 2,7 millió cseh háztartásnak szolgáltat áramot. Akik korábban veszítették el munkahelyüket, azokat az új program nem érinti. A biztosítási összeg nagyságát még nem számolták ki. "Az árról még tárgyalunk a biztosítókkal" - jegyezte meg Roman. A biztosítási összeget a CEZ az ide nyereségéből fogja levonni.  A konkurencia hasonló programot nem tervez. "A válság hatása Prágában minimális" - jegyezte meg Petr Holubec, a Prazská Energetika csoport szóvivője, amely a cseh főváros áramellátását biztosítja. Hatalmas pénzekkel mentik az amerikai családokat Sarkozy elengedi a szegény családok adójátMTI
Cikkek Csak az emberek negyede éli túl a dohányzást 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:53
A dohányzásnak nagyobb hatása van az élettartamra, mint a társadalmi státusnak. A dohányos nők túlélése 40 százalék, a férfiaké csak 25 százalék
Cikkek Eltűnt az AXA-profit 80 százaléka 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:43
A legnagyobb francia és az egyik legnagyobb európai biztosító, az AXA 923 millió eurós adózott eredményt jelentett tavalyról, 83 százalékkal kevesebbet az előző évinél, de jócskán meghaladva az elemzők várta 469 milliót. A nagy zuhanást lényegében a pénzügyi válság miatt elszenvedett, 2,588 milliárd eurós úgynevezett nem realizált veszteséggel magyarázták, amit zálogjoggal támogatott értékpapírok, részvények és vállalati kötvények leértékelődése, illetve fedezeti intézkedések okoztak. A bevétele átlagosan 2 százalékkal 91,221 milliárd euróra apadt, ezen belül az életbiztosítás bevétele 4 százalékkal, a negyedik negyedévben 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A vagyon- és balesetbiztosítás 3 százalékkal több, a vagyonkezelés 14 százalékkal kevesebb bevételt hozott tavaly, mert csökkentek a jutalékok, a kezelt vagyon nettó 28 milliárd euróval, 8 százalékkal megfogyatkozott. Az AXA Magyarországon kereskedelmi banki fiókteleppel, biztosítóval, alapkezelővel, szolgáltató céggel, nyugdíj- és egészségpénztárral van jelen. Anyjával egyesül az AXA Új vezért kapott az AXA   Szolgáltatási garanciát vállal az AXA  Meglepte az elemzőket az AXAMTI
Cikkek Szili Katalinon csattan az ostor? 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:37
Szili Katalin lehet a kormány válságkezelésének vesztese a pécsi időközi polgármester-választáson - áll a Nézőpont Intézet gyorselemzésében
Cikkek Az UniCreditnél is veszélyben a munkahelyek 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:32
Az olasz-német-osztrák UniCredit bankcsoport azzal számol, hogy idén 2 ezer munkahelyet számol fel Közép- és Kelet-Európában, miután úgy véli, hogy a térség gazdasága átlagosan 0,8 százalékkal visszaesik, és csak jövőre lehet növekedés, átlagosan 2,7 százalékos. Tavaly decemberben Roberto Nicastro, a UniCredit vezérigazgató-helyettese még azzal számolt, hogy a térségben átlagosan 2-3 százalékkal nő a hazai össztermék ebben az évben. Szerdán Nicastro egy banki fórumon mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a pénzintézetet nem aggasztja a kelet-európai helyzet. Az UniCredit - a legnagyobb térségbeli hitelező - költségcsökkentés szükségével indokolta a tervezett elbocsátásokat szerdán. A térségben 17 országban a tavalyi harmadik negyedévben 56 ezer embert foglalkoztatott a bank. A piaci értéke alapján második számú olasz bankház részvényára a milánói értéktőzsdén 12 éve legalacsonyabb szinten áll, részben annak a hatására, hogy nagy a függősége Közép- és Kelet-Európától.  A UniCredit bevételének közel a negyede származik Kelet- és Közép-Európából. Mentsék meg Kelet-Európát! Öt évet zuhant Európa MTI
Cikkek Csak idén lesz mínuszban Amerika 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:29
A Fed jelentősen rontott az amerikai gazdaság idei alakulásával kapcsolatos előrejelzésén: 0,5-1,3 százalékos hanyatlásra számít az idén. Jövőre azonban 2,5-3,3 százalékos gazdasági növekedést vár
Cikkek Hatalmas pénzekkel mentik az amerikai családokat 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:14
Obama kormánya 275 milliárd dollárt fordít a jelzáloghitel-válság oldására
Cikkek Védtelen a forint: úgy ráncigálják, ahogy akarják 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:04
A forint kereskedelme továbbra is hektikusnak ígérkezik, a nemzetközi piaci hangulat kénye-kedvétől függ, írta elemzők véleményét idézve reggel a Dow Jones hírügynökség, hozzátéve, hogy a térségi pénzügyi vezetők erőteljes szóbeli beavatkozása és némi profitkivétel - csakúgy, mint csütörtök reggelre - a következő napokban is lassíthatja, meg-megállíthatja a romlást, habár belátható időn belül javulásra alig lehet számítani. A londoni bankközi piacon a forint csütörtök reggel, 302,65-95/eurón, 0,02 százalékkal rosszabb volt a kora hajnalinál, és 14,84 százalékkal gyengébb az euróval szemben, mint év végén. Csütörtök reggel a cseh korona, 28,915-75/eurón, 8,08 százalékkal gyengébb, a lengyel zloty, 4,7738-88/eurón, 16,01 százalékkal gyengébb volt az euróval szemben, mint év végén. Ugyanakkor a forint 240,10-39/dollár volt, 0,29 százalékkal jobb a kora hajnalinál, 27,51 százalékkal gyengébb, mint év végén. Csütörtök reggel az euró 1,2574 dollár volt vételi oldalon, 0,0041 dollárral drágább a szerdai későinél. Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek Sarkozy elengedi a szegény családok adóját 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 07:02
A francia államfő 2,6 milliárd eurós összegben szociális intézkedéseket jelentett be a gazdasági válsággal leginkább sújtott háztartások támogatására
Cikkek Már csak a csőd mentheti meg az autógyárakat 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 06:56
Már csak a csődeljárás keretében történő átszervezés mentheti meg Wall Street-i elemzők szerint a General Motors, valamint Chrysler vállalatot
Cikkek Bajnainak könyörögnek az önkormányzatok 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 06:47
Az áfa tervezett emelése többletköltséget ró az uniós pályázatokat nyert önkormányzatokra, amit nem tudnak kigazdálkodni, ezért Bajnai Gordon fejlesztési miniszter segítségét kérik - írja a Népszabadság. A lap csütörtöki számában azt írják, hogy az önkormányzatok 20 százalékos áfakulcs mellett készítették el pályázati terveiket, és ehhez igazították az önrészt is. Ha magasabb az áfa, a projektre rakódó plusz terhet a helyhatóságoknak kell előteremteniük. Egy 1,2 milliárdos program esetében ez 30 millió forintot jelent. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége ezért ír levelet a fejlesztési miniszternek, akitől megoldást várnak  a problémára. A szakszervezetek máris betagadtak Az áfa-emelés a boltosoknak fog fájni Nullszaldós lesz a kormányfő csomagja  Az áfaemelés megdobná az inflációnkat Népszabadság
Cikkek Így spórolunk: elő a gagyival! 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 06:44
Egyelőre nem látni, hol és hogyan csapódik le a kereskedelemben a gazdasági válság - írja a Napi
Cikkek Több milliót lehet alkudni a lakásárakból 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 06:38
A kisebb lakásoknál a kínálati ár 5-15 százalékát, míg a nagyobbaknál akár a 20 százalékát is le lehet alkudni jelenleg Budapesten
Cikkek THM: hiába a plafon, úgyis mi járunk rosszul 
Privátbankár.hu | 2009. február 19. 06:15
Árfelhajtó hatása lenne a teljes hiteldíj mutató (THM) maximálásának az igazságügyi tárca szerint
Cikkek Visszaszokunk az olcsó lőrére 
Privátbankár.hu | 2009. február 18. 19:31
Visszaesett 15-20 százalékkal a borfogyasztás a vendéglőkben és a szállodákban januárban, ami a borászatok nehezedő gazdasági körülményeit jelzi
Makro / Külgazdaság Barátok közt: ez kell nekünk 
Privátbankár.hu | 2009. február 18. 19:16
Folyamatosan csökken az emberek rendelkezésére álló szabadidő, és ebben a tekintetben nem is várható kedvező fordulat a jövőben. A legkedveltebb szabadidős tevékenység a barátokkal közös időtöltés, ezt érezzük leginkább szórakoztatónak, pihentetőnek
Cikkek Megvan az oka, miért nem élünk bérlakásban 
Privátbankár.hu | 2009. február 18. 19:04
Az osztrák bérlakásépítési rendszer eredménye egy megfizethető lakbér, amely jóval alacsonyabb, mint egy lakáshitel havi törlesztőrészlete
Cikkek Nem tárgyalunk az euró előszobájáról 
Privátbankár.hu | 2009. február 18. 17:52
Magyarország nem kezdett tárgyalásokat a belépésről a az európai átváltási mechanizmusba (ERM-2), az euróövezet előszobája - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóilletékese a Reuters hírügynökségnek. Szerdán Lengyelország bejelentette, hogy néhány napja egyeztetéseket kezdett az Európai Központi Bankkal (EKB) a belépésről az ERM-2-be. A magyar kormány szóvivője nem kívánta kommentálni az ERM-2-höz való csatlakozás kérdését, de elmondta: a magyar kormány szeptember végéig középtávú programot tervez kidolgozni, ami lehetővé teszi az euróbevezetés menetrendjének kialakítását. Gyurcsány Ferenc kormányfő hétfőn a Reutersnak azt mondta, hogy az euró bevezetésére 2012 előtt nem kerül sor, de nem lát okot arra, hogy azt 2014 utánra kellene halasztani. A hírügynökség által idézett elemzők most 2013-ra teszik Magyarország euróövezeti csatlakozását. A magyar hatóságok az ERM-2-höz történő csatlakozással bizonyára megvárják a pénzpiacok lecsendesedését. Akkor ugyanis már kevésbé lesz nehéz sávon belül tartani a forintot az alatt a két év alatt, amíg az ERM-2-ben kell lenni - mondta Jacqueline Madu, a Credit Suisse londoni elemzője a Reutersnek. Csak valami különleges "gyógyszer" segíthet a forinton Gyurcsány valami furcsát kért a forint védelmébenMTI
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG