1p
A brit gazdaságra általa várt idei egész éves visszaesés 1931 - a nagy depresszió mélypontja - óta a legmeredekebb lesz. Éves szinten már deflációval számolnak Londonban
Fél évszázada először mínuszba süllyedt a legszélesebb merítésű brit inflációs mutató, jóllehet a szűkebb kosárra számolt alapinfláció továbbra is gyorsabb a vártnál a súlyos brit recesszió ellenére.

A kiskereskedelmi árindex (RPI) - amely tartalmazza a lakossági ingatlanszektor jelzálog- és egyéb költségeit is - márciusban stagnált az előző hónaphoz mérve, éves összevetésben azonban 0,4 százalékkal csökkent, közölték a brit statisztikai hivatalban kedden. A legátfogóbb brit ármutató 1960 óta először jelez éves szintű deflációt.

A Bank of England - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, Nagy-Britannia jegybankja - a múlt hónapban, fennállása óta először, kvantitatív enyhítésbe kezdett, vagyis új pénzt áramoltat a mély recesszióval küszködő reálgazdaságba annak felélesztése végett. A kvantitatív enyhítéssel teremtett új pénz nem hitelből ered, hanem a gazdaság pénzellátásának felduzzasztására szolgál ténylegesen új, elektronikusan jegyzett likviditással, miközben a hagyományos "bankóprést" nem indítják be, fizikai valójában nem jelenik meg új bankjegytömeg a forgalomban.

Az egyébként inflációveszélyes módszert súlyosan recessziós időszakokban lehet alkalmazni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri. A defláció a meglévő adósság reálköltségeinek növekedése mellett azért is veszélyes jelenség, mert a kialakuló deflációs várakozás - az árak hosszú távú további csökkenésének valószínűsítése - miatt a fogyasztók halasztják vásárlásaikat, ami további mélyíti a defláció elsődleges okát, vagyis magát a recessziót.

A brit statisztikai hivatal legutóbbi kimutatása szerint Nagy-Britannia már tavaly recesszióba süllyedt, és vezető londoni gazdaságelemző házak súlyos recessziós előrejelzéseket adnak az idei évre is. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) legfrissebb prognózisa szerint a brit hazai össztermék-érték (GDP) 2009-ben, reálértéken 4,5 százalékkal zuhan. A CEBR szerint a brit gazdaságra általa várt idei egész éves visszaesés 1931 - a nagy depresszió mélypontja - óta a legmeredekebb lesz. Abban az évben 5,1 százalékkal csökkent a brit GDP-érték.

A brit gazdaság összkibocsátásának 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsértéke és az idei harmadik negyedévre várt mélypont között összesítve 5,6 százalékos GDP-zuhanással számolnak a CEBR londoni elemzői. Londoni elemzők szerint a defláció kockázata a mély recesszió miatt uniós szinten is jelen van.

A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő által nemrégiben erről kiadott elemzés szerint ahogy az európai recesszió súlyossága mind egyértelműbbé válik, úgy növekszik annak a kockázata, hogy "a dezinfláció deflációvá alakul át" az európai gazdaságokban. A világgazdaság más erőcentrumaiban máris sorra deflációs számokat közöltek az elmúlt napokban, így az Egyesült Államokban és Japánban is. A brit jegybank mindazonáltal kettős szorításban van, mivel a hagyományos fogyasztási termékekből összeállított, az RPI-nél szűkebb inflációs kosár árindexe (CPI), amelyet a Bank of England hivatalosan használ a pénzügypolitikai döntéshozatalban, a brit statisztikai hivatal keddi bejelentése szerint még mindig 2,9 százalékkal haladta meg márciusban a tavalyi azonos hónap szintjét. A kormány által kitűzött éves inflációs cél 2 százalék.

A márciusi inflációs adatsorhoz fűzött elemzés szerint valószínűleg a tavalyinál jóval gyengébb fontárfolyam átszűrődő hatása mutatkozik a számokban.

Londonban már 20%-os deficiten sem lepődnének meg 
Féléves haladékot kérnek a brit adócsökkentésnek  
Chelsea-t sem kímélte az ingatlanpiaci bukta
Október óta tizedére vágták a brit alapkamtot
A hozzá nem értő bankárok is hibásak
A briteknek elege van a vendégmunkásokból  

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG