A papíralapú információkat eddig egyenként vitték fel a rendszerbe. Ezután az adatok időveszteség nélkül felkerülnek majd a cégszolgálat erre a célra létrehozott honlapjára, ahol bárki számára ingyenesen hozzáférhetőek lesznek - hangsúlyozta Gadó Gábor. Az továbbra is a vezető tisztségviselők felelőssége, hogy a cég valós adatokat közöljön - tette hozzá.
Az államtitkár úgy vélekedett, hogy a visszaélési lehetőségek szűkebbek lesznek, ha a kormányzati portálon kell regisztrálni, ahhoz képest, mintha postán adna fel valaki egy beszámolót. A beszámolóhoz ugyanis elektronikus űrlapot kell mellékelni, amelyen rajta van az adószám és cégjegyzékszám, ami alapján a benyújtó azonosítható. Az államtitkár szerint ez olyan, mintha személyi igazolványt tennének minden cég beszámolója mellé.
Az elektronikus űrlap, amelyet az adóhatóságnak is el kell küldeni, meggyorsítja a kontrollt is. Az államtitkár elmondta: az APEH a jövő évtől vállalta, hogy az ellenőrző, szűrő szerepet is ellátja. Egy program végigfuttatásával megállapítható lesz majd, hogy a beszámolókat az erre kötelezettek beküldték-e. A beszámolók részét képező nyereségfelosztási javaslat összevethető lesz az adóbevallásokkal.
Gadó Gábor szerint nem kell attól tartani, hogy a kormányzati portál nem bírja majd a terhelést a beszámolók és adóbevallások egyidejű, tömeges benyújtása miatt. A számviteli beszámolók egy hónapra elosztva érkeznek be, s az évi 400-450 ezer beszámolóból 100 ezret már beküldtek papíron - mondta.
A megszorítás az utolsó reményünk
Túl vannak a nehezén a magyar vállalatok?
Fizetési morál: az állam és a multik is késnek
Kémkedjen üzletfelei után legálisan
MTI