Hírek
Cikkek Van élet a Földön kívül, csak meg kell keresni 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 19:12
A közeli csillagok körül valószínűleg keringenek a Földhöz hasonló sziklás, lakható, az élet valamilyen formájának otthont adó bolygók - vélik amerikai asztrofizikusok
Cikkek Orbán: ez a reménytelenség csomagja 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 18:27
A reménytelenség, a lemondás és a beletörődés csomagjának nevezte Orbán Viktor a miniszterelnök által bejelentett intézkedéseket. A Fidesz elnöke a honlapjára felkerült videóban beszélt az intézkedéscsomagról, pártja keddi elnökségi ülése után. "Ez a lemondás, a beletörődés, szóval ez a reménytelenség csomagja" - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint az elnökségi ülés legfontosabb napirendi pontja éppen a hétfőn bejelentett intézkedéscsomag volt. A pártelnök lehangolónak minősítette a javaslatokat. Szerinte nem egyszerűen egy újabb brutális megszorító csomagról van szó, hanem a teljes reménytelenség csomagjáról, mert ugyanazon az úton halad tovább, amelyen már egyszer kudarcot vallott Magyarország, és amely végülis eljuttatta az országot abba a helyzetbe, hogy az unió leggyengébb államaként próbálja kivédeni a válság viharait. Kinek fizeti ki az adósságát az állam? Adóreform: a terheket lényegében nem érinti Megfizetjük a járulékcsökkentés árát MTI
Cikkek MSZP-Fidesz megállapodás: nem kell a napi stand? 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 18:18
Március 1-jétől megszűnhet a kötelező napi standolás a vendéglátóiparban - az MTI úgy tudja, hogy az MSZP és a Fidesz az erről szóló javaslatról már a napokban megállapodhat. Az MTI információi szerint a szocialisták azzal keresték meg a Fideszt, hogy egyeztessenek a napi standolás megszüntetéséről, amit korábban a Fidesz nevében Pelczné Gáll Ildikó és Szatmáry Kristóf és a szocialista Ujhelyi István is kezdeményezett. Szatmáry Kristóf megerősítette, hogy lesz egyeztetés ebben a témában a Fidesz és az MSZP között. Mint mondta, eredetileg a Budapesti és Kereskedelmi Kamara elnökségének felkérésére nyújtotta be a javaslatát az Országgyűlésnek, így a szakma és az ellenzék összefogásának diadala, ha a vállalkozásokat ellehetetlenítő szabályokat visszavonja az Országgyűlés. A fideszes javaslat visszavonná a február 1-jétől bevezetett napi standolást, valamint eltörölné a készpénzes fizetést 250 ezer forintban maximáló szabályt és a házipénztár rendszerének szigorítását is. Az MSZP egyelőre azt javasolja, hogy a standolás esetében a "naponta" szót hagyják el a jövedéki adóról szóló törvényből, valamint a Fidesszel egyetértve ők is kezdeményezik, hogy helyezzék hatályon kívül a készpénzfizetés 250 ezer forintban maximált felső határát, viszont megtartanák az új házipénztári szabályokat. Az MTI úgy tudja, hogy ha még ezen a héten sikerül megegyeznie a Fidesznek és az MSZP-nek, akkor már jövő hétfőn, a február 23-i parlamenti ülésnapon házszabálytól való eltéréssel elfogadhatja az Országgyűlés a jogszabály-módosításokat. Ebben az esetben van lehetőség arra, hogy március 1-jétől megszűnjön a kötelező napi standolás. Az MTI információi szerint az SZDSZ és az MDF is jelezte a Fidesz felé, hogy támogatnák mind a három rendelkezés visszavonását, így ha nem sikerül a két nagy pártnak megegyeznie, könnyen előfordulhat az is, hogy a fideszes javaslat ellenzéki többséggel megy át az Országgyűlésen. A napi standolási kötelezettség ellen a kereskedők és a vendéglátósok azért tiltakoznak, mert szerintük az új rendelkezés jelentős adminisztrációs terhet, és ennek következtében többletköltséget ró a vállalkozókra. 2004-ben már volt egy hasonló rendelkezés, de az akkor másfél hónap alatt megbukott. Két hét alatt megbukott két új adószabály  Visszavonnák a napi standolási kötelezettségetMTI
Cikkek Az APEH-nél az átlag 162.091 forintot keres 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 18:11
A havi nettó átlagjövedelem a 13. havi fizetést és a jutalmat is beleértve - 162.091 forint volt tavaly az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH), ebből a havi nettó átlagjutalom 44.465 forintot tett ki - hozta nyilvánosságra a hivatal keddi sajtótájékoztatóján. A sajtó az idén többször foglalkozott az APEH-dolgozók jutalmával, a Magyar Nemzet februári cikke szerint a hivatal tavaly összesen 16,7 milliárd forint prémiumot osztott szét az APEH 15.600 munkatársa között. Daróczi Dávid kormányszóvivő korábban azt mondta: hozzávetőleg tíz éve van hatályban az a szabályozás, amely automatikussá teszi az APEH-dolgozók jutalmazását. Erre akkor kerülhet sor, ha az adóhatóság jobban működik, azaz több bevételre tesz szert, mint amennyit a költségvetés készítésekor meghatároztak. Az adóhatóság kimutatása szerint tavaly egy 1.500-5.000 munkatársért felelős igazgató nettó átlagjövedelme - a jutalommal együtt - havonta 692.332 forint, egy felsőfokú végzettségű ügyintézőé pedig átlagosan 172.336 forint volt. Egy középfokú végzettségű ügyintéző pedig havonta átlagosan nettó 113.558 forintot, egy ügykezelő nettó 87.444 forintot, egy fizikai alkalmazott nettó 102.414 forintot keresett, ugyancsak beleértve a jutalmat. Szikora János, az APEH elnöke szerint ez egyáltalán nem tekinthető soknak, az alacsony jövedelmek miatt a fővárosban nehezen is tudták betölteni a létszámkeretet. Ráadásul az illetmény (bér) 2005 óta kevesebb mint háromnegyedét teszi ki az átlagkeresetnek. Az IMF észrevételezte is, hogy a jövedelem nagy része bizonytalan - mondta Szikora János. Az APEH elnöke szerint a jutalom nem motiválja az adómegállapítások növelésére a munkatársakat, mértéke ugyanis nem ahhoz, hanem az államháztartás adóbevételeihez van kötve. Az APEH elrettent minket az adócsalástól APEH-ellenőrzés: ne ijedjen meg, ha duplán lát! Senki sem licitált az APEH árverésén Rengetegen döntöttek az APEH mellett Rendesen adózik? Iratkozzon fel a dicsőséglistára!  Megint okosabbak lettünk: így bírságol az APEH Hatezren retteghetnek vagyonosodási vizsgálattól   MTI
Cikkek Uniós munkapiac: a legrosszabbak között az élen vagyunk 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 17:38
Az év első hónapjában a korábbiaknál jóval élesebben reagált az európai uniós munkapiac a nemzetközi gazdasági válságra, és a következő hónapokban tovább romlik a helyzet, véli kedden kiadott foglalkoztatási jelentésében az Európai Bizottság. A brüsszeli testület jelezte, hogy ezentúl havi rendszerességgel adja ki foglalkoztatási figyelőjét. A kiadvány nem a legrózsásabb képet festi a jelenlegi helyzetről és a kilátásokról. Emlékeztet arra, hogy legutóbbi általános gazdasági előrejelzésében a bizottság uniós összesítésben 3,5 millió munkahely elvesztését, azaz 1,6 százalékos foglalkoztatási hanyatlást valószínűsített, az átlagos munkanélküliség pedig a jövő év végére várakozása szerint 2,5 százalékponttal nő, azaz megközelíti majd a 10 százalékot. Decemberben átlagosan 7,4 százalékos volt az átlagos munkanélküliség az EU-ban, az EU statisztikai hivatalának legutóbbi összesítése szerint. Bár a munkapiac hagyományosan lassan reagál az általános gazdasági helyzetre, a fáziskésés immár véget ért, és a következő hónapokban további éles visszaesés várható, amit az üzleti és fogyasztói bizalom csökkenése is egyértelművé tesz, áll az elemzésben. A bizottság szerint a válságjelenségek a gép- és autóipart, a pénzügyi szolgáltatások ágazatát, a közlekedést és egyes logisztikai szektorokat érintették legmélyebben eddig, az elmúlt hónapokban bejelentett munkahelymegszűnések alapján. Októbertől január végéig ezekben az ágazatokban több mint 100 ezer munkahely felszámolását döntötték el az EU-ban. A kiadvány úgy értékelte, hogy elsőként a fiatal dolgozók, illetve az időszakos munkavállalók körét sújtotta legjobban a válság. A legnehezebb helyzetbe kerülők között lesznek azonban várhatóan a legidősebb dolgozók, a külföldiek és az alacsony jövedelmű háztartások is. Utóbbiak problémáit súlyosbítja, hogy a tavalyi második félévben jelentősen nőttek az élelmiszerárak, a lakhatási, valamint az energiaköltségek - tette hozzá a dokumentum. A kiadvány adatai szerint idén várhatóan a balti államok, Írország, Spanyolország és Nagy-Britannia után Magyarországon csökken legnagyobb mértékben a foglalkoztatás, valamivel meghaladva az uniós átlagot is. Figyelmeztet a szöveg arra is, hogy más nagy tagállamokban, köztük Németországban is a helyzet gyorsabb romlása várható. A jelentés számba veszi azt is, mit tesz az EU és tagországai a válság leküzdésére. Ezek között említi a decemberben kormányfői szinten is jóváhagyott nagyszabású gazdaságélénkítési tervet, amely elsősorban a munkahelyek megvédésre összpontosít, egyebek között infrastrukturális programok segítésével és a fogyasztás növelésének ösztönzésével. Módosították, rugalmasabbá tették a válság miatt a globalizáció negatív hatásainak könnyebb kivédésre létrehozott uniós pénzalap és az EU szociális alapjának szabályait is, hogy minél szélesebb körben hozzáférhetők legyenek, Májusban az EU soron kívüli csúcstalálkozón foglalkozik a válságnak a foglalkoztatásra tett hatásaival, illetve szociális következményeivel. Kapós a kölcsön munkaerő Sosem lesz vége: Zalaegerszegen is elbocsátanak 400 embert A kormány fizeti az ötödik munkanapot Ha a briteken múlna, hazazavarnák a munkásokatMTI
Cikkek Újabb csúcson a forint: befagyott az állampapírpiac 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 17:29
Tovább gyengült a forint, a budapesti bankközi devizapiacon kedden délután fél ötkor 308,00/30 forint volt az euró árfolyama, ami az árfolyam történetének legmagasabb záró értéke, hétfőn délután 302,80/303,10 forint volt egy euró. A napi mélypont, a reggeli 309,50 forint/euró árfolyam után kissé erősödött a forint, majd egyebek mellett a mérsékelt forgalom miatt, ismét gyengülni kezdett. Hasonlóan a forinthoz, a régiós devizák is zuhantak. A kereskedők szerint továbbra is a zloty esése a meghatározó: a lengyel deviza reggel egészen 4,93-ig jutott az euróval szemben, és bár 4,85-re korrigált, délután már 4,915-ön jegyezték. 309 forint az euró A térségbeli devizákat a régió iránti befektetői bizalom gyengülése terheli. A nyugati sajtóban több, a kelet-európai recessziós kilátásokat és befektetési kockázatokat elemző cikk jelent meg. A legnagyobb hatást a Moody´s hitelminősítő intézet kelet-európai országokról kiadott elemzése gyakorolta a piaci magatartásra. A tanulmány szerint azok a kelet-európai országok jelentenek nagyobb kockázatot a nyugati bankok leányvállalatai számára, amelyek jelentős külső adósságot halmoztak fel. A Moody´s a beruházási minősítési országok közül a balti országokat, Magyarországot, Horvátországot, Romániát és Bulgáriát emelte ki a legnagyobb kockázatot jelentő országok közül. Az euró folytatja árfolyam vesztését a dollárral szemben, ami szintén árfolyam gyengítő hatással van a térségbeli devizákra; az EKB referencia árfolyama hétfőn 1,2765 dollárra esett a pénteki 1,2823 dollárról, kedden reggel pedig már 1,26 dollár közelében jegyezték az uniós devizát a nemzetközi kereskedelemben. Az euró/dollár keresztárfolyam kedden alig változott, délutáni értéke 1,2620. Budapesten a forint a dollárral szemben is sokat gyengült; az amerikai deviza árfolyama 244,20/45 a hétfői 236,60/70 forint után. Svájci frank: 208 forint A svájci frankot a nemzetközi devizapiacokon délután fél ötkor 208,00 forinton jegyezték, a hétfői záráskor 203,85 forint volt az árfolyama. Az MNB hivatalos frank-devizaárfolyama 206,83 forint volt a hétfői 202,88 forint után. A japán jent kedd délután 100 egységenként 265,28 forinton jegyezték a hétfői 257,65 forint után. Az MNB hivatalos devizaárfolyama kedden 263,37 forint, hétfőn 258,29 forint volt. A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Az állampapírok másodpiacán a forint zuhanásával párhozamosan, és a tőzsdei eladási hullámot követően kettős hatás bontakozott ki: egyrészt 60-80 bázisponttal emelkedtek a hozamok, ám ez inkább csak jelzés, mert valódi adásvétel a vételi oldal hiányában nem alakulhatott ki; a kereskedők szerint megint befagyott a piac. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron Levegőért kapkod a forint Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint Gyurcsány előjött a farbával Gyurcsány terve bedöntheti a forintot MTI
Makro / Külgazdaság Hivatali visszaéléssel vádolják a pápát 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 17:12
Botrányos hivatali visszaéléssel vádolta XVI. Benedek pápát a négy tradicionalista püspök kiközösítésének feloldása miatt Peter Hünermann neves tübingeni teológus. Ez az intézkedés mélyen sérti a hitet és a szokásjogot - írta Hünermann a Herder-Korrespondenz című teológiai folyóiratban -, minthogy a Szent X. Pius Testvériség püspökei továbbra is tagadják a II. vatikáni zsinat alapvető határozatait. Az egyháznak is harcolnia kell a válsággal Csak 900 milliót buknak az egyházak a válságon  MTI
Cikkek Megfizetjük a járulékcsökkentés árát 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 16:59
Kormányzati matematika: idén 128 milliárd forintot, jövőre pedig 740 milliárdot mozgatnának meg Gyurcsányék az adó-, és járulékrendszer átalakításával. Beszedik a járulékcsökkentés árát
Cikkek Esett a BUX: 12%-ot zuhant az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 16:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 269,85 pontos, 2,36 százalékos csökkenéssel, 11.167,91 ponton zárt kedden. A Mol árfolyama 1,74 százalékkal 9.055 forintra erősödött, az OTP részvények ára 12,60 százalékkal 2.046 forintra esett, a papírok kereskedését fel is kellett függeszteni ma. A részvénypiac forgalma 23,2 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények vegyesen változtak az előző napi záráshoz képest. A Mol és a Richter erősödött, az OTP kereskedését azonban délben néhány percre felfüggesztették, mert 10 százalékkal 2.105 forintra gyengült. A kereskedés visszaállítását követően tovább csökkent az árfolyam. Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank üzletkötője elmondta, hogy a BÉT a csökkenés ellenére is felülteljesítő volt a régióban, a lengyel, az osztrák és a cseh börze is nagyobb veszteséggel zárt, "7 százalék alatt alig úszta meg valaki" - mondta. Hozzátette, hogy az orosz tőzsde ennél is nagyobb mértékben, 10 százalék felett esett és a nyugat-európai börzék is 3-4 százalékos mínuszban jártak. A bankpapírok húzták magukkal az indexeket, a BÉT-en is rekordot ért el az OTP papírok forgalma. A tovább romló befektetői hangulat mellett ugyanis a régiós bankszektor jelentős kockázatairól szóló hírekre figyeltek a befektetők. A Moody´s Investors Service Londonban kiadott legfrissebb elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kelet-Európában működő banki leányvállalatok romló pénzügyi környezete a nyugat-európai tulajdonos bankokra is negatív hatást gyakorol. Ez pedig  változtathat az anyabankok támogatási stratégiáján az összeállítás szerint, ami Magyarországot a legsebezhetőbb térségi piacok között említi. Az elemzés szerint a fő kelet-európai piacok "hosszú és mély recesszióba kerültek", és helyzetük romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre. Ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja, ha az adott anyabank kelet-európai tevékenysége a cégcsoport működésének jelentős hányadát teszi ki. A cég az általa befektetési szintű szuverén adósosztályzattal ellátott térségi országok közül a balti köztársaságokat, Magyarországot, Romániát és Bulgáriát sorolta a legsebezhetőbbek közé, megjegyezve ugyanakkor, hogy olyan, viszonylag kis külső adósságú országok is nyomás alá kerültek, mint Ukrajna, Kazahsztán és Oroszország. A Mol 155 forinttal, 1,74 százalékkal 9.055 forintra erősödött, 2,5 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 295 forinttal, 12,60 százalékkal 2.046 forintra csökkent, forgalmuk 17,7 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 10 forinttal, 1,69 százalékkal 580 forintra esett, forgalma 1,0 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 250 forinttal, 0,93 százalékkal 27.000 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 122,5 millió forintos forgalom mellett 350 forinttal, 2,94 százalékkal 11.550 forintra gyengült. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.404,34 ponton zárt kedden, ez 35,65 pontos, 2,48 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva. Zuhan az OTP Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek Szűcs Erika: megvédjük a jövő nyugdíjasait 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 16:33
Gyakorlatilag megszűnik a 13. havi nyugdíj - ismerte el a szakminiszter, de szerinte ezzel a jövő nyugdíjasait védjük meg, hogy ne érezzék majd meg a válságot évekkel később. Változhat a családi pótlék is
Cikkek Végre: egységes töltője lesz a mobiloknak 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 15:50
Valamennyi készülékhez alkalmazható egységes mobiltelefon-töltő készülék kifejlesztéséről állapodtak meg a vezető mobilgyártók - jelentette be kedden a GSM Association (GSMA) szakmai szervezet a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, a mobilkommunikációs iparág legnagyobb fórumán. Az "uniszex" töltő mini USB csatlakozóval kapcsolódik majd a telefonkészülékhez. A várakozások szerint 2012-re a mobiltelefonok többségén lesz ilyen típusú bemenet.  Jelenleg minden márkához másmilyen töltő tartozik, és az is előfordul, hogy ugyanaz a gyártó különböző töltőt dob piacra az egyes telefonmodellekhez. A fogyasztó így egyre nagyobb és teljességgel haszontalan kábeldzsungellel küszködik, amikor készüléket vált, mert gyakran újabb töltőt is kell vásárolnia.  Most azonban "széles körű megállapodás született, amelynek révén hamarosan egységes és energiahatékony töltővel jelentkezik a szakma" - nyilatkozott Michael O,Hara, a GSMA marketingigazgatója. A szabványt több mint húsz gyártó fogadta el, köztük a Nokia, a Motorola és a Samsung. A standard töltő bevezetésével a cégek elveszítik a meghibásodott vagy elkeveredett töltők cseréjéből származó bevételt, csökkennek viszont a gyártási költségek, hiszen nem kell majd feltétlenül minden telefonhoz töltőt is gyártani. A lépés javíthat a vállalatok "zöld arculatán" is, mert a telefonkészülékek mini USB portját használó új töltő kevesebb áramot fogyaszt majd a jelenlegieknél, és kevesebb elektronikus hulladék termelődik. Az Európai Bizottság egyébként már régóta szorgalmazza az egységes töltő kifejlesztését. Günter Verheugen ipari biztos a barcelonai kiállítás előtti napokban tovább növelte a nyomást: a Deutsche Welle rádióállomásnak az elmúlt héten kifejtette, hogy több mint 30 különféle töltőt kénytelenek használni a fogyasztók a 27 tagú unióban, és az ő "türelme véges". A pécsiek már mobilon is vehetnek jegyeket, bérleteket Az iPhone az adu ász Ötezer dolgozóját kirúgja az Ericsson Mobilon is megnézhetjük, merre jár a vonatunk MTI
Cikkek Válságkompatibilis források a kkv szektornak 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 15:49
A válság hatására több forrást kell fordítani a vállalkozások direkt támogatására, ezt a célt szolgálja az uniós eszközök átcsoportosítása is - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter kedden az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottsága ülésén. Bajnai Gordon az Új Magyarország Fejlesztési Terv átdolgozását - többi között - azzal is indokolta, hogy a világban megváltozott a helyzet, így szükségessé vált a forrásfelhasználására vonatkozó elképzelések tényekhez való igazítása. Emlékeztetett: a kormány már korábban a válság kapcsán 260 milliárd forint uniós forrás átcsoportosításáról döntött. Több forrást szánnak a vállalkozások számára a technológiai beruházásokhoz, hitelezésük segítésére. Emellett a munkahelyteremtés, a munkahelymegőrzés is fontos szempont, hiszen október eleje óta mintegy 25-27 ezer megszűnt vagy megszűnő munkahelyekről, illetve 8.000 új teremtéséről érkezett bejelentés. A részletekről szólva Bajnai Gordon elmondta: a kisvállalkozásoknak szóló automatikus pályázat támogatási összegét a korábbi 20 millió forintról 50 millió forintra emelték, és kibővítették a felhasználhatósági körét. Bajnai Gordon elmondta, hogy a vállalkozásoknak szóló hitelkeretet, finanszírozási lehetőséget a visszatérítendő támogatásokat tartalmazó Jeremie-programban is megnövelték. Példaként említette, hogy a Magyar Fejlesztési Bank magyar forrását párosították uniós forrással, ezáltal csökkenteni lehetett a beruházási és a forgóeszköz hitelek kamatait. A válság hatására hozott, a vállalkozásokat segítő intézkedésként említette Bajnai Gordon, hogy gyorsították az uniós források eljuttatását a vállalkozásokhoz. Előleget fizetnek, amelynek mértékét 40 százalékra emelték a vállalatok esetében. Arra számítanak, hogy az előlegek révén március végéig, április elejéig 90-100 milliárd forint jut el a már nyertes vállalkozásokhoz, és további 100 milliárd forint kerül a most szerződő önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz. A válságra tekintettel visszamenőleg is enyhítették a pályázati feltételeket - emelte ki a miniszter. Növelték a támogatás intenzitását átlagban 50 százalékra, de a leghátrányosabb helyzetű térségekben megvalósuló beruházásoknál ez az arány 70 százalék is lehet. A hozzá nem értő bankárok is hibásak Gyurcsány lenyúlja Orbán ötleteit? Bajnai: még 2 évig is eltarthat a krízis Most jön a gazdaságpolitikai fordulat? MTI
Cikkek Búcsú a bankok egyoldalú szerződésmódosításától? 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 15:36
A törvényjavaslat behatárolja a pénzügyi intézmények által vállalható kockázatok mértékét, ha a hitelfedezet kizárólag valamilyen ingatlan - mondta Keller László pénzügyi államtitkár expozéjában, a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét érintő egyes törvények módosításáról szóló javaslat általános vitájának kezdetén. A pénzügyi államtitkár hozzátette, hogy emellett a javaslat megerősíti a felügyeleti eszköztárat és csökkenti a pénzintézetek egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségeit.  Kijelentette: a javaslat megfelel a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött szándéknyilatkozatnak, de részben független is attól, különösen az egyoldalú szerződésmódosítás újraszabályozásának tekintetében. Az államtitkár azt mondta, a vállalások között az is szerepelt, hogy erősítik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) működésének hatékonyságát. Hozzátette: ugyanakkor szükségesnek tartja a PSZÁF intézkedési lehetőségeinek bővítését és feladatainak kibővítését a pénzügyi piacok folyamatos felügyeletével. Keller László közölte: miután a magyarországi bankok döntően leányvállalatok, a tőkekivitelt megakadályozandó, a PSZÁF a jövőben akkor is beavatkozhat, ha az anyavállalat pénzügyi tevékenységével akadnak problémák. Kitért arra is, hogy a javaslat korlátozza a pénzügyi intézmények egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségeit. Lecsapott a PSZÁF: 80 milliós büntetés a HSBC-nek   Panaszáradat: nekiestek a magyarok a bankoknak  MTI
Cikkek Adóreform: a terheket lényegében nem érinti 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 15:24
Az adótanácsadó szerint Gyurcsány adóváltoztatásai nem érintik lényegében az adóterheket. Londoni elemzők szerint viszont komoly stabilizációt jelent a reform, jöhet az euró is
Cikkek Ingatlanpiac: menekül, ki merre lát 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 15:02
Az ingatlanpiacot fojtogatja a hitelszűke, de még nagyobb baj, hogy a "vevők" is hitelből élnek. Van, aki már a foglalót is veszni hagyja, inkább menekül a vásárlás elől. 2003-ban voltunk hasonló mélységben, miközben az irodapiac nagyon megfutott. És jön az ingatlanadó is - megint
Cikkek Kinek fizeti ki az adósságát az állam? 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:39
Elvesztette a munkáját? Igazolnia kell, hogy minden magától telhetőt megtesz, hogy állást szerezzen, és adósságát az állam átvállalhatja. Mik a pontos kritériumok?
Cikkek BKV: kirúgták a korrupt ellenőröket 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:27
Azonnali hatállyal elbocsátották állásából a vesztegetéssel gyanúsított négy BKV-ellenőrt - közölte Kiricsi Karola, a közlekedési cég szóvivője kedden az MTI-vel. A BKV azután döntött a szombaton őrizetbe vett négy jegyellenőr elbocsátásáról, hogy a bíróság megállapította: megalapozott a velük szemben megfogalmazott gyanú - mondta. Kiricsi Karola hétfői nyilatkozata szerint szigorúbb lesz ezentúl a BKV-ellenőrökre vonatkozó felvételi követelmény és a munkájukat is jobban vizsgálja a társaság. "Mostantól szigorúbban átvilágítjuk a jelentkezőket". A szóvivő arról is beszámolt, hogy a jegyellenőröket ezentúl "beépített bliccelőkkel", úgynevezett próbavásárlókkal ellenőrzik. Az MTI kérdésre válaszolva hozzátette, hogy kiválasztásukat már megkezdte a BKV. Tájékoztatása szerint a cégnél 406 ellenőr teljesít szolgálatot, akik évente mintegy húszmillió utast ellenőriznek. Évente négy-öt, a szombatihoz hasonló eset fordul elő a cégnél - tette hozzá. A BKV az utasok érdekeit szem előtt tartva és a 12 ezer tisztességes munkavállaló jó hírének védelme érdekében elhatárolódik az ilyen esetektől - közölte a szóvivő. A Budapesti Rendőr-főkapitányság vesztegetés miatt indított eljárást négy BKV-ellenőr ellen, akiket szombaton vettek őrizetbe. A rendőrségi tájékoztatás szerint a gyanúsítottak a jegy és bérlet nélkül utazó emberektől pénzt fogadtak el azért, hogy eltekintsenek a bírság kiszabásától. 8 százalékos pluszt követelnek a BKV-sok  BKV: nem szabályos a behajtási gyakorlat?  MTI
Cikkek GM: sanyarú sors vár az Opelre és a Saabra 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:25
A súlyos pénzügyi nehézségekkel küszködő amerikai General Motors azt fontolgatja, hogy eladna vagy bezárna európai Opel-gyárakat. Ugyanez a sors várna a GM érdekeltségi körébe tartozó svéd Saab autógyárra is. A németországi Bochumban és a belgiumi Antwerpenben lévő gyárakat zárná be a GM, az eisenachi üzemet pedig eladná, meg nem erősített hírügynökségi értesülések szerint. A Saab svéd leányvállalatra is bezárás vagy eladás várhat. A General Motorsnak tervet kell az amerikai kormány elé tárnia a vállalat talpra állítására. Ez a feltétele annak, hogy a cégcsoport esetleg további állami támogatást kaphasson. Az előző amerikai elnök, George W. Bush még Karácsony előtt bejelentette, hogy kormánya kisegíti a csőd közeli állapotba jutott detroiti autógyárakat. Akkor a Chrysler és a General Motors számára helyezett kilátásba hitelt, 17,4 milliárd dollárt. Ez az összeg azonban a hírek szerint nem elegendő a GM számára, a cégnek további állami támogatásra van szüksége, ellenkező esetben csődöt jelenthet. Milliárdos veszteségben a Daimler General Motors: csőd vagy mentőöv  22 ezer dolgozót küldene nyugdíjba a GM MTI
Cikkek Fiktív szervezetek: Zuschlag bevallotta 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:22
Négy fiktív, a baloldali politikai ifjúsági szervezetek finanszírozásában szerepet játszó egyesület létrehozását ismerte el Zuschlag János, az ellene és tizenöt társa ellen folyó perben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság előtt kedden. A civil háló évről évre jelentősebb szerepet töltött be az Ifjú Szocialisták Mozgalmának (ISZM) finanszírozásában. 2000-2001-től merült föl, hogy "kényelmi szempontok" miatt érdemes lenne a pályázatokra fiktív - valós tagsággal nem rendelkező - egyesületeket létrehozni - mondta a vádlott. Az egykori szocialista politikus elmondta, az ISZM vezetése döntött arról, hogy a mozgalom rendezvényeinek finanszírozására újabb szervezeteket kell létrehozni. Azt azonban nem tudta konkretizálni, hogy a döntéshozatal mely szintjén merült fel, hogy ezek fiktív szervezetek legyenek. Végül négy egyesület megalapítására került sor: létrejött az Atlasz, az Y-Generáció, a Vörös fenyő és a XXI. századi egyesület. Ezeknek az ISZM finanszírozásában nem jutott fontos szerep, érdemi tevékenységet csak a Fiatal Baloldal (FIB) létrejöttét követően, 2002 után végeztek. A fiktív szervezetek létrehozásában, "lepapírozásában" részt vevő személyek az ügyben nem vádlottak. Az egyesületek működéséhez szükséges dokumentumok általában úgy születtek, hogy a politikai ifjúsági szervezet irodájában, rendezvényein megforduló emberekkel aláíratták a papírokat, anélkül, hogy az illető tisztában lett volna vele, mit lát el kézjegyével - közölte a vádlott. Zuschlag János elmondta, az ISZM és a Baloldali Ifjúsági Társulás (BIT) 2002-ig "élet-halál harcot vívott". A pártnyomásra létrejött "kényszer egyesülés" után a vádlott még nem bízott a korábbi BIT-esekben, ezért a fiktív szervezetekkel kapcsolatos bizonyos adminisztratív feladatokat Krausz Csaba ötödrendű vádlott látta el. Később azonban korrekt munkakapcsolat alakult ki a két csoport között. Arról, hogy a finanszírozási feladatok a FIB-nél hozzá kerültek, Ujhelyi István elnökkel állapodott meg a vádlott. Mint mondta, ebben közre játszott az is, hogy az ISZM-nél hasonló feladatokat látott el, ahogy fogalmazott "nem eredmény nélkül". A szervezetben kialakult BIT-es többséget úgy tudta némileg ellensúlyozni, hogy a pénzügyek irányítása hozzá került. Zuschlag vallott, de a telefonokról hallgat  Minden pártelnök mehet a bíróságra? Számlagyár működtette a Zuschlag-gépezetet? MTI
Cikkek Milliárdos veszteségben a Daimler 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:17
A német Daimler autógyár 1,261 milliárd eurós veszteséget jelentett adó után a folytatódó tevékenységekből a tavalyi utolsó negyedévről kedden, egy évvel korábban 1,7 milliárd euró volt az adózott eredménye a folytatódó tevékenységekből. A teljes vesztesség 1,526 milliárd euró volt az egy évvel korábbi, 1,697 milliárd eurós adózott eredmény helyett. Az idei évre is nagyon borús előrejelzést adott a cég: a világ autópiaca az idén is legalább 10 százalékkal szűkül a Daimler szakértői szerint. Számok nélkül önmaguknak is az értékesítés jelentős csökkenését jósolták idénre, azzal, hogy a piaci részarányt viszont bizonyára sikerül erősíteni. Az eredményességet költségcsökkentéssel vélik javíthatni. Üzemi veszteség a Mercedes-Benz részlegben, illetve a kisteherautók és buszok üzletágban jelentkezett. Az adó utáni rubrikában a nagy visszaesést azonban nem csak a kereslet és a forgalom csökkenése, hanem az amerikai Chrysler miatt elszámolt veszteség és értékleírás okozta. A Daimler 2007-ben felszámolta a korábbi egyesülést a Chryslerrel, eladván a Chrysler 80,1 százalékát a Cerberus Capital Management befektetőcsoportnak, azonban a maradék 19,9 százalék még mindig elég nagy, 3,228 milliárd eurós rombolást végzett a Daimler könyveiben. Folytatják a tárgyalásokat a maradék Chrysler-részesedés eladásáról, közölték kedden. A Daimler bevétele 23,24 milliárd euró volt a tavalyi utolsó negyedévben, 12 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 26,504 milliárdnál. Ezzel tavaly egész évben a Daimler adózott eredménye a folytatódó tevékenységekből 65 százalékkal 1,704 milliárd euróra csökkent a 2007-es 4,855 milliárdról, a bevétele 4 százalékkal 95,873 milliárd euróra fogyatkozott 99,399 milliárdról. Csak egymásra számíthat a Daimler és a BMW  20 éve vettünk ilyen kevés autót  22 ezer dolgozót küldene nyugdíjba a GM Dráma az autópiaconMTI
Cikkek Veres: csak az élőmunka terheit csökkentik 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:15
Július 1-jétől a vállalkozások eddigi 32 százalékos terhe 27 százalékra csökken a minimálbér kétszereséig, jövőre már a teljes bérre érvényesíthető ez a változtatás - mondta Veres János pénzügyminiszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. Az idén az adóátrendezés összege 130 milliárd forintot, jövőre 740 milliárdot jelent - közölte a pénzügyminiszter. Hozzátette azt is, hogy a tehercsökkenés jövőre a vállalkozásoknak 280 milliárd forintos megtakarítást hoz. A személyi jövedelemadó alsó kulcsa júliustól 18 százalékról 19 százalékra emelkedik, a sávhatár évi 1,7 millióról 2,2 millióra nő, jövőre 3 millióra, a felső kulcs 38 százalékra nő a jelenlegi 36 százalékról, a különadó kiiktatása mellett. A kormány az idén 3-3,5 százalékos gazdasági visszaeséssel számol 3,7-3,9 százalékos infláció mellett, miközben a GDP arányos államháztartási hiány 3 százalékon belül marad, nem lesz több 2,9 százaléknál - jelezte Veres János. A Fidesz szerint újabb megszorító csomagot kapunk Gyurcsány megkérdezte: ki akar távozni? Gyurcsány lenyúlja Orbán ötleteit?  Gyurcsány: nálunk lesznek a legkisebb adók  MTI
Cikkek Az internet legyőzte a vezetékes telefont 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 14:07
Több háztartásnak van internet-hozzáférése, mint vezetékes telefonja, bár az otthon netező háztartások 8,5 százalékában továbbra is tárcsázni kell a világhálóra való csatlakozáshoz - közölte a KutatóCentrum és a MASMI Hungary Piackutató Intézet közös közleményében, az MTI-vel kedden. A kutatásból kiderül: minden második magyar háztartás rendelkezik internet-hozzáféréssel, minden további tizedik pedig fél éven belül tervezi annak bevezetését. A leggyakoribb a kábeles elérés - az otthoni internetkapcsolattal rendelkezők 43 százaléka csatlakozik így a világhálóra -, ezt követi az ADSL-kapcsolat 34 százalékos részesedéssel. A netező háztartások 8,5 százaléka azonban továbbra is betárcsázós, modemes internetet használ, míg 6,9 százalék mobiltelefonon keresztül internetezik. A legnagyobb arányban az alacsony iskolai végzettségű internetezőknél található betárcsázós kapcsolat - 10 százalékuk csatlakozik így a világhálóra -, míg az otthoni internet-hozzáférés aránya az alacsonyabb egy főre eső jövedelemből gazdálkodó, kistelepülésen lévő háztartásokban a legkisebb. A kutatás szerint ma már több háztartás rendelkezik internet-hozzáféréssel, mint vezetékes telefonnal: a magyar háztartások csupán 48 százalékánál van bekötve a vezetékes telefon. Ez az arány ráadásul folyamatos csökkenést mutat: a háztartások negyedének ugyan volt korábban vezetékes telefonja, de azóta különböző okokból lemondták azt. A mobiltelefonok elterjedtsége ugyanakkor kiemelkedően magas, a magyar háztartások 93 százaléka legalább egy mobillal rendelkezik. Jellemzően mind a vezetékes-, mind a mobiltelefon-ellátottság azon válaszadók körében alacsonyabb, akik kisebb településen élnek, alacsonyabb végzettségűek, és kisebb jövedelemből gazdálkodnak. A videojáték mégsem káros, sőt!  A fiatalok az online híreket olvassák  A magenta-korszak vége? Jöhet a negyedik!  MTI
Cikkek A Fidesz benyújtja a "három csapást" 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 13:37
Jelentősen szigorítaná a harmadjára visszaeső, erőszakos bűncselekményt elkövetők büntetését a "három csapás törvény", amelyet kedden nyújt be a Fidesz a parlamentnek - jelentette be Répássy Róbert jogi kabinetvezető és Lázár János, a rendészeti bizottság fideszes elnöke. Az amerikai mintán alapuló javaslat lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabni a bírónak - mondta el Répássy Róbert. Ennek alapján aki két személy elleni bűncselekmény, például testi sértés után fegyveres rablást követ el, az 10 év helyett 20 év börtönbüntetést kaphatna, a két személy elleni erőszak után elkövetett emberölésért viszont minden esetben életfogytiglan járna - ismertették a sajtótájékoztatón. Halálbüntetést és csendőrséget akar a Jobbik Enyhék a magyar büntetési tételek? MTI
Cikkek Az APEH elrettent minket az adócsalástól 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 13:15
Nem változnak az idén az adóhivatal kiemelt vizsgálati területei, a tavalyi évhez hasonlóan fokozottan ellenőrzik például az újonnan alakuló vállalkozásokat, a jövedelem-, illetve nyereségminimum alatt vallókat, a magánszemélyek vagyongyarapodását és továbbra is nagy hangsúlyt kap a feketefoglalkoztatás kiszűrése - derült ki a hivatal idei ellenőrzési irányelveit ismertető keddi sajtótájékoztatón. Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke elmondta: az ellenőrzések célja, hogy jogkövetésre ösztönözze, s az adócsalástól elrettentse az adózókat, továbbá biztosítsa az államháztartás adóbevételeit. Az APEH arra törekszik, hogy mindenhol jelen legyen, ahol az adókikerülés kockázata nagy, a jogkövetőeket ugyanakkor békén hagyja. Az elnök hangsúlyozta: az APEH a válságra tekintettel nem szüneteltetheti ellenőrzési, végrehajtási tevékenységét. Az APEH a 2008-ban befejezett több mint 317 ezer ellenőrzés során 468 milliárd forint nettó adókülönbözetet tárt fel, amihez 304 milliárd forint szankció kapcsolódott. APEH-ellenőrzés: ne ijedjen meg, ha duplán lát! Senki sem licitált az APEH árverésén Rengetegen döntöttek az APEH mellett Rendesen adózik? Iratkozzon fel a dicsőséglistára!  Megint okosabbak lettünk: így bírságol az APEH Hatezren retteghetnek vagyonosodási vizsgálattól MTI
Cikkek Kínai-orosz olajpaktum rekordösszegért 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 13:08
Oroszország minden eddiginél nagyobb kőolajipari szállítási megállapodását írta alá kedden Kínával: orosz olajipari vállalatok 25 milliárd dollár hitelt kapnak, cserébe hosszú távra szóló szállítási szerződést kötnek Kínával - közölte az ügyletet jól ismerő forrás a Reuters hírügynökséggel. A megállapodást a Rosneft állami kőolajipari vállalat, és a vezetékrendszert üzemeltető állami monopólium, a Transneft, valamint a China National Petroleum Company (CNPC)képviselői írták alá az orosz miniszterelnök és kíséretének kínai látogatása alkalmából. A hitelt a China Development Bank nyújtja. Elemzők emlékeztetnek arra, hogy Oroszország arra törekszik, hogy diverzifikálja exportját és Kínát szemelte ki a kelet-szibériai olajmezőkről kitermelt kőolaj fő piacának. A kőolajszállítási megállapodás húsz évre szól, a Transneft és a CNPC pedig abban állapodott meg még tavaly októberben, hogy kiépít egy leágazást a két ország között meglévő hálózathoz kapcsolódva, amely 2009-től 300 ezer hordó (15 millió tonna) kőolajat fog szállítani. Szomorú szerda: megint drágul a benzin Jövőre már nem lesz elég a kőolaj a világnak? MTI
Cikkek Ausztria: a magyaroknak 2011-ig várnia kell 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 12:43
Ausztria csak két év múlva kívánja teljesen megnyitni munkaerőpiacát a közép- és kelet-európai uniós országok előtt, addig szándékában áll fenntartani a korlátozásokat. A kormány keddi ülésén felhatalmazta Michael Spindelegger külügyminisztert, hogy értesítse a brüsszeli bizottságot arról az elhatározásról, amely szerint az alpesi ország 2011-ig élni kíván a korlátozás intézményi lehetőségével. A most megerősített szándékot eleve belevették a decemberben megalakult új nagykoalíciós - szociáldemokrata-néppárti - kormány programjába.   Az Európai Unió 2004-es kibővítése után Ausztria - Németországhoz hasonlóan - korlátozta a munkaerő beáramlását az újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai államokból. A szabályozást először két évre alkalmazta, majd később újabb háromra meghosszabbította. Az EU-rendelkezések szerint a tilalmak fenntartására 2011-ig van lehetőség, ha valós a veszély, hogy a nyitás komoly zavart okozhat az adott ország munkaerőpiacán. Spindelegger keddi nyilatkozatában a belső munkaerőpiacon kialakult feszültséggel indokolta a meghosszabbítást. Hangsúlyozta, hogy különösen a gazdasági válság idején fontos a hazai munkavállalók érdekeinek védelme. Érvelése szerint a jelenlegi szabályozás eddig is lehetővé tette, hogy a közép- és kelet-európai munkavállalók foglalkoztatását az osztrák gazdaság szükségleteihez igazítsák, és elsősorban a magas szakképzettséget igénylő hiányszakmákban bontsák le a korlátozásokat. A szövetségi gazdasági minisztérium az utóbbi években több mint hatvanöt szakmában nyitotta meg a hazai munkaerőpiacot a közép- és kelet-európai EU-tagországok előtt. A kormány megítélése szerint bevált az a gyakorlat, hogy az újonnan csatlakozott uniós tagállamokból származó munkaerő alkalmazását lépcsőzetesen, a munkaerőpiac helyzetének függvényében engedélyezik. Kutatóintézetek becslése szerint az osztrák gazdaságnak pótlólag 350 ezer foglalkoztatottra (javarészt szakmunkásra)  lesz szüksége 2020-ig, ám a belső kapacitásból csak 200 ezer igény tűnik fedezhetőnek, a maradék  kielégítésére külföldről kell embereket toborozni, illetve a hiányt bevándorlókkal pótolni. Kapós a kölcsön munkaerő  Két kézzel kapkodnak a jól képzett mérnökökért  Rohamosan emelkedik az osztrák munkanélküliek száma MTI
Cikkek Nobel-díjat érdemel, aki megmenti Magyarországot 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 12:35
Nehéz hírt adni a mai magyarországi helyzetről, mert pontosan senki sem tudja, hogy valójában milyen mély is a magyar válság - külföldi lapszemle
Cikkek Saját üzletláncot nyit a Microsoft 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 12:01
Saját bolthálózat nyit hamarosan a Microsoft, egyaránt árulnak majd saját szoftvert, vagy más felhasználói és játékprogramokat, illetve hardvertermékeket is. Az Egyesült Államokban a bolthálózat tevékenységét David Porter irányítja majd, aki 17 évig volt a Wal-Mart kiskereskedelmi láncnál vezető pozícióban - olvasható az IGN honlapján. A Microsoft ezzel a lépéssel tulajdonképpen riválisainak ötletét használja fel, hiszen minden nagyobb ellenlábasának akad saját hálózata, ahol elsősorban - vagy kizárólag - a cég termékeit lehet kapni. Az Apple, a Nintendo, a Sony már megalkotta ezt a kiskereskedelmi hálózatot. A hír kapcsán a magyarországi Microsoft képviselője az MTI-vel közölte: a cég "terveiben szerepel, hogy bizonyos országokban a közeljövőben saját boltokat nyisson, de a magyar piacon egyelőre nem tervez hasonló aktivitást." Nem tudni, hogy véletlen egybeesés, vagy a Microsoft bejelentésére egyfajta válasz, de a Sony éppen a redmondi cégóriás sajtóközleménye után jelentette be, hogy saját üzletüket San Franciscoban bezárják. A japán cég ezzel megszüntette azt az egyetlen boltját, amelyet az Egyesült Államokban működtetett. XP-ről is lehet majd Windows 7-re ugrani Hatot látunk a Windows 7-ből  Hoppá! Ötezer embert kirúg a Microsoft  MTI
Cikkek Zuhan az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 11:49
Több mint 10 százalékkal 2105 forintra esett az OTP részvények ára kedden délben, a papírok tőzsdei kereskedését néhány percre szüneteltették. Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron MTI
Cikkek Titkosították az ukrán GDP-t 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 11:32
Az Ukrán Statisztikai Állami Bizottság titkosította a nemzeti össztermék (GDP) csökkenésére vonatkozó januári adatot, így Julija Timosenko miniszterelnök a tavasz közepéig elleplezheti az ukrán gazdaság valós helyzetét - írta kedden a kijevi Kommerszant-Ukraina című üzleti napilap. A gazdasági minisztérium a statisztikai hivatal hétfői döntését, amely szerint a GDP alakulásának mutatóját az eddigi gyakorlattal ellentétben nem havonta, hanem negyedévenkénti összegezésben közli, a havi számítások pontatlansága indokolta - olvasható a cikkben. A hirtelen váltásnak - állítják szakértők és politikusok - kizárólag politikai okai vannak, és úgy vélik, a statisztikai adatok eltitkolása csak tovább mélyíti az ukrán gazdaság válságát - mutatott rá a lap. A cikk szerint a statisztikai hivatalnak hétfőn kellett volna közzétennie a januári GDP-adatot, de ezt nem tette meg arra való hivatkozással, hogy áttért a nemzetközi szabványokra, s ezeknek megfelelően a továbbiakban negyedévenként közli a mutatót, viszont az egyes gazdasági ágazatok, köztük a mezőgazdaság, ipar, építőipar és szállítási szektor állapotát tükröző információkat továbbra is havonta adja majd közre. Újabb pofon Ukrajnának: még mélyebbre húzták  Szorul a hurok Ukrajna körül: az IMF nem fizetMTI
Cikkek Tavaly még szárnyalt az irodapiac 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 11:24
A közép- és kelet-európai irodapiac 2008-ban kiemelkedő évet zárt a romló gazdasági körülmények ellenére – áll a CB Richard Ellis (CBRE) 2008-as évet összefoglaló kelet- és közép-európai ingatlanpiaci jelentésében. A bérbeadás számos országban rekordot döntött 2008-ban. „Az erős kereslet ellenére Kelet- és Közép-Európa irodapiacai nem tartottak lépést a rekord mennyiségű új kínálattal, ami a kihasználatlanság növekedésével járt” - nyilatkozta Jos Tromp, a CBRE kelet-közép-európai kutatási vezetője. A bérleti díjak Közép- és Dél-Kelet-Európában relatíve stabilak maradtak 2008 második felében, míg Kelet-Európában a 2008 első felében tapasztalt jelentős emelkedés után a második félévben esésnek indultak, kiváltképp a gyorsan romló piaci körülmények és a jelentős valutaárfolyam-változások hatására. A központi piacok kivételével az első osztályú ingatlanok bérleti díja régió-szerte csökkenhet. „Az első és másodosztályú ingatlanok tényleges bérleti díja közötti különbség nőhet, ahogy a bérlők egyre több kedvezményt kapnak, főleg a hosszú-távú szerződések és a spekulatívan épített irodák esetében. Az olyan piacokon, ahol az a különbség túl nagyra nő, az első osztályú ingatlanok bérleti díjára lefelé irányuló nyomás nehezedik majd.” – tette hozzá Tromp.   A régió más piacaihoz képet a budapesti irodapiac különösen jól teljesített. Ahogyan a CBRE jelentéseiben már korábban szerepelt, a fővárosi irodapiaci kereslet 2008-ban is magasabb volt, mint az előző években, 2006-os értékét egyharmadával haladta meg. Fontos megemlíteni, hogy a régióban Budapesten kötötték a legnagyobb méretű irodabérleti tranzakciót 2008-ban. 2009-ben új időszámítás kezdődik, hiszen mind a bérlők, mind a fejlesztők sokkal előbbre terveznek. „Nem indul annyi fejlesztés, mint egy vagy két éve” – mondta Konthur Adrienne, a CBRE budapesti irodájának ügyvezetője. „Egy projekt indítása előtt a finanszírozók és a fejlesztők nagyobb arányban kötnek előbérleti szerződést, mint korábban. A piac összetettebb: több tervezéssel és tárgyalással, és kevesebb építkezéssel számolhatunk a közeljövőben.” Egy teremtett lélek sincs az ingatlanpiacon A bécsi ingatlanok vonzzák a befektetőket Hatalmasat zuhant az ingatlanpiacunk
Cikkek Zuschlag: nálam csengettek, ha pénz kellett 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 11:05
Az Ifjú Szocialisták Mozgalmának (ISZM) gazdasági, finanszírozási kérdéseivel Zuschlag János foglalkozott - hangzott el az egykori MSZP-s politikus és tizenöt társa ellen folyó perben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság előtt. "Nálam csengettek, ha valamire pénzt kellett szerezni" - mondta Zuschlag a meghallgatása során. A pénzszerzés legkevésbé hatékony módszere az volt, hogy a különböző programokra, rendezvényekre megpróbált forrásokért "kuncsorogni" az MSZP-től. Másik lehetőségként a párt holdudvarától, vállalkozóktól igyekezett támogatást szerezni. A harmadik finanszírozási csatornát a különféle pályázatok jelentették - fogalmazott Zuschlag János. 1998 után a politikai jellegű ifjúsági szervezetek a finanszírozás megváltozása miatt elkezdték a saját civil hálózatukat kiépíteni. Ez teljesen bejáratott rendszer lett, amelynek működésével mindenki elégedett volt - közölte. Hozzátette: csak a legszűkebb működési tevékenység, illetve a külügyi kapcsolattartás volt, melyet nem lehetett civil "köntösbe" öltöztetni, s így nem lehetett rá pályázati forrást kapni. Zuschlag János, aki 2002-ig az ISZM vezetője volt, elmondta: a szervezet is igyekezett megteremteni saját civil hálózatát. Az első egyesületek 1997-ben alakultak, jelentős számban azonban 1998 és 2002 között jöttek létre. Kezdetben igyekeztek együttműködni különböző egyesületekkel, majd a mozgalom tagjai is alapítottak civil szervezeteket. Az ISZM ekkoriban komoly "konkurenciaharcot" folytatott a Baloldali Ifjúsági Társulással, ezért fontos volt számára, hogy minél több rendezvényt, tábort szervezhessen - tudatta a vádlott. A vádlott - mint mondta - országgyűlési képviselőként és ifjúságpolitikusként "széles körű lobbi tevékenységet" végzett, a döntéshozatalnál segítette az ISZM-hez köthető civil szervezetek pályázatait. Zuschlag vallott, de a telefonokról hallgat Számlagyár működtette a Zuschlag-gépezetet?MTI
Cikkek Nullszaldós lesz a kormányfő csomagja 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 10:32
A bejelentett adóváltoztatások összege mind 2009-ben, mind 2010-ben a költségvetés szempontjából lényegében nullszaldós - mondta Veres János
Cikkek Nem elég gyors a válságkezelés 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 09:56
A nemzetközi pénzügyi rendszer még jó ideig nem lesz egészséges állapotban, ezért fokozni kell a bankok támogatását és az ezzel kapcsolatos nemzetközi együttműködést is. Ezt nyilatkozta Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója. Dominique Strauss-Kahn szerint a világgazdasági válság 2010 elejére fejeződhet be, de ha elmaradnak a szükséges intézkedések, akkor a válság elhúzódhat. "2009 mindenképpen nehéz év lesz" - mondta. Teljesen rendbe kell tenni a bankok könyveit, de ez nem halad elég gyorsan. Nyugtalanító, hogy amit az országok e téren elhatároznak, az jó irányban mutat, csak nem mennek eléggé messze a végrehajtásban. Ez vonatkozik a bankokkal kapcsolatos nemzetközi együttműködésre is - tette hozzá. A France Inter rádióban Kahn azt is fejtegette, hogy szerinte a növekedés serkentését célzó intézkedések sem tekinthetők elégségesnek, nem elég jelentősek. Igaz ugyan, hogy a reálgazdaság fellendítésének terveiben az országok az IMF útmutatásait követik, de nem kellő eltökéltséggel, így például ez hiányzik Japánban és egyes országoknál Európában is. Az IMF is más pénzére szorul  Aranyból csinálna pénzt az IMF MTI
Cikkek Tavaly is vergődött az építőipar 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 09:18
Tavaly 5,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene a 2007. évi 14,8 százalékos visszaesés után - közölte a Központi Statisztikai Hivatal
Cikkek A Futureal beperli a Magyar Hírlapot 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 08:53
A Futureal csoport a leghatározottabban visszautasítja a Magyar Hírlap Corvin Sétánnyal kapcsolatos minden alapot nélkülöző vádjait, helyreigazítást kér és hitelrontásért pert indít. A Magyar Hírlap hétfői számának 2. oldalán „Elértéktelenedő józsefvárosi telkek” címmel közölt cikket, amelyben számos valótlan állítás olvasható - olvasható a Futureal sajtóközleményében. A cikk megkísérel olyan ügyeket összemosni a Corvin sétány projekttel, melyeknek sem tulajdonilag, sem fizikailag semmi közük ahhoz. A Futureal cégcsoport bízik abban, hogy nincs összefüggés a Széles Gábor tulajdonában álló Magyar Hírlap alaptalan vádjai, illetve a között, hogy Széles Gábort a Futureal cégcsoport elnöke, Futó Péter váltotta az MGYOSZ elnöki székében - írja a csoport közleménye. A Futureal szerint a cikk a következő valótlan állításokat tartalmazza: Nem igaz a Magyar Hírlapban közölt fotó képaláírása: a Corvin Sétány projekt ügyében semmilyen rendőrségi vizsgálat nem zajlik. A cikk feletti fotó a Corvin sétány építkezését és annak reklámtábláját mutatja. A cikkben szereplő telkek nincsenek összefüggésben a Corvin sétány projekttel, azok a Corvin sétány projekt területén kívül esnek, amit sajnálatos – és etikátlan – módon a cikk szerzője nem ellenőrzött. A mellékelt térkép ezt bizonyítja. A cikkben említett ingatlanügyek vevői teljesen függetlenek a Corvin sétány projekt fejlesztőjétől, a Futureal cégcsoporttól, mi több, annak versenytársai a piacon. A cikk állításával szemben a projekt fejlesztője nem kapott és a jövőben sem kap semmilyen közpénzt az Önkormányzattól a fejlesztésekre. Sőt, a Futureal cégcsoport az eredeti, szerződésben foglalt megállapodást meghaladó mértékben, több mint 1 milliárd forinttal járul hozzá önkormányzati közfeladatok ellátásához. A projekt fejlesztője, a Futureal cégcsoport a leghatározottabban visszautasít minden olyan állítást vagy sugalmazást, amely a projekttel kapcsolatban bárminemű jogi vagy etikai visszaélést emleget. A kékkel jelölt terület a Corvin Sétány projekt területe. Sem a Dugonics utca, sem a Horváth Mihály tér 16., sem pedig a Kisfaludy utca 14. nem esik bele a Corvin Sétány projekt területébe, így semmilyen  összefüggés sincs a megjelölt területek és  a Corvin Sétány projekt valamint beruházója között - olvasható a közleményben. Nem trükköztek Józsefvárosban - cáfol a polgármesteri hivatal Privátbankár
Cikkek 309 forint az euró 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 08:26
Reggel óta folyamatosan gyengül a forint: jelenleg 309,15 forintot adnak egy euróért. A forint a dollárral szemben is gyengül, 244 forintnál jár az árfolyam. Az európai nyitást követően a forint és a zloty egyaránt meredek gyengülésbe kezdett. A zloty közel két százalékot veszített árfolyamából, míg a cseh korona erősödéssel nyitott, majd fordulatot vett és szintén gyengülni kezdett. Az euró folytatja árfolyamvesztését a dollárral szemben: az EKB referencia árfolyama hétfőn 1,2765 dollárra esett a pénteki 1,2823 dollárról, kedden reggel pedig már 1,26 dollár közelében jegyezték az uniós devizát a nemzetközi kereskedelemben. A térségbeli devizákat a régió iránti befektetői bizalom gyengülése terheli meg. A svájci frankot 207,45 forinton jegyezték reggel a nemzetközi devizapiacokon a hétfői 204,99 forintos zárás után. A japán jen reggeli jegyzése 2,6446 forint a hétfői 2,6061 forintos zárás után. A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Az állampapírok másodpiacán a forint gyengülése hétfőn nagymértékben megemelte a hozamokat. Délután az irányadó három éves államkötvény 12,00 százalékon, az öt éves 11,35 százalékon, míg a tíz éves 10,30 százalékon állt. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron Levegőért kapkod a forint Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint Gyurcsány előjött a farbával Gyurcsány terve bedöntheti a forintot MTI, Privátbankár
Cikkek Rizikófaktor vagyunk a bankok szemében 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 08:24
A Moody"s szerint azok a kelet-európai országok jelentenek nagyobb kockázatot a nyugati bankok leányvállalatai számára, amelyek jelentős külső adósságot halmoztak fel
Cikkek A németek már rá se bagóznak a Balatonra 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 08:05
Jelentősen, mintegy 16 százalékkal csökkent a német vendégek száma 2008-ban a Balatonnál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal
Cikkek Tombol a tél: egész héten szakadni fog a hó 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 08:00
Ma országszerte számíthatunk havazásra, a középső és keleti tájakon jelentős mennyiségű, 10 centiméter körüli friss hó hullhat
Cikkek Messzire elkerülik a befektetők az ingatlanokat 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:51
Világszerte 435 milliárd dollár értékű kereskedelmi ingatlanbefektetés történt az elmúlt évben, amely 59 százalékkal alacsonyabb a 2007. évinél
Cikkek Egyesülhet a Groupama és az OTP Garancia 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:47
Megkapta a felügyeleti engedélyt a Groupama Biztosító Zrt., hogy egyesüljön az OTP Garancia Biztosító Zrt.-vel oly módon, hogy beolvad az utóbbiba. A Groupama SA tavaly vásárolta meg az OTP Banktól az OTP Garanciát, a megállapodásnak az is része volt, hogy a két társaság hosszú távú bankbiztosítói partnerségre lép, továbbá, hogy a Groupama két lépcsőben legfeljebb 8 százaléknyi részesedést szerez az OTP-ben. A Groupama vállalta az OTP Garancia romániai, szlovákiai és bulgáriai leányvállalataiban az OTP Bank helyi leánycégeinek tulajdonában álló kisebbségi részesedések megvásárlását is. Az akvizíció és a disztribúciós partnerség teljes ellenértéke 164 milliárd forint volt. A megállapodást 2008. február 11-én írták alá, a Garancia-tranzakció magyarországi zárása 2008. szeptember 17-én történt meg. Az OTP Garancia Biztosító piaci részesedése a tavalyi első háromnegyedévi 63,433 milliárd forintos díjbevétel alapján 9,26 százalék, a Groupama Biztosítóé pedig a 7,295 milliárd forintos díjbevétel alapján 1,07 százalék volt a Mabisz adatai szerint. A két társaság együttes díjbevétele alapján a negyedik helyezett volt az Allianz (21,68), a Generali-Providencia (15,03) és az ING (10,66) mögött. Új vezért kapott a Groupama Az OTP Garancia eladta szlovák érdekeltségeit a Groupamának  Az OTP Garancia kivonult RomániábólMTI
Cikkek Az IMF-nek tetszenek a tervek 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:31
A gazdasági korrekció elkerülhetetlen Magyarországon a magas államadósság és a külső finanszírozás nehézségei miatt - jelentette ki az IMF delegációjának vezetője
Cikkek Levegőért kapkod a forint 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:21
A közép-kelet-európai régió egészét negatív hangulat uralja, és ez továbbra is nyomás alatt tartja a valutákat
Cikkek Négy éve van még a forintnak 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:17
Reálisnak nevezték a magyar miniszterelnök által hétfőn említett, 2012-2014 közötti euróövezeti csatlakozási lehetőséget londoni feltörekvő piaci elemzők
Makro / Külgazdaság Gőzerővel takarítják a fővárosi utakat 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:10
Mintegy 80 járművel takarítják Budapesten a főutakat, így az intenzív havazás ellenére a főutak járhatók
Cikkek Öveket becsatolni: kirajzanak a rendőrök 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:06
A biztonsági öv és a gyermekbiztonsági rendszer használatát ellenőrzik fokozottan a rendőrök a közutakon mától csütörtökig
Cikkek Gyurcsány stílust tévesztett 
Privátbankár.hu | 2009. február 17. 07:04
Gyurcsány Ferenc hétfői parlamenti beszéde olyan politikai beszéd volt, amelyből hiányzott a politika - nyilatkozott Juhász Attila politikai elemző; Szomszéd Orsolya elemző szerint a kormányfő azt akarja elérni, hogy a Fidesz is előálljon egy válságkezelő programmal
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG