Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers cégtársa szerint a programban nincs gyökeresen új dolog, az adózás területén nagyjából ugyanazt az irányt követi, amit a jelenleg "tetszhalál" állapotában lévő, már benyújtott adócsomag. Hangsúlyozta: 2009-ben inkább adónövelésről lehet beszélni, mint -csökkentésről, hiszen az áfa-emelés jóval több adóbevételt eredményez, mint a munkaadói járulék 5 százalékpontos csökkentése a minimálbér kétszereséig. Úgy fogalmazott, hogy idén egyértelműen az egyensúlyjavításon van a hangsúly, ennek ára pedig az, hogy az adóterhelés tovább nő. A tervezett áfa-emeléssel kapcsolatban az elemzők egyöntetűen az inflációgyorsító hatásra figyelmeztettek.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Erst and Young adószakértője hangsúlyozta, az áfa-emelés "békeidőben" - amikor nincs válság - pontonként 0,6 százalékos inflációt jelent, most azonban, recesszió idején nyilván kevesebbet fog. Azzal összefüggésben, hogy belépne egy 18 százalékos, kedvezményes, átmeneti áfa-kulcs, úgy vélekedett, hogy ez elsősorban az elfogadhatóság érdekében hozott intézkedés, bevezetése pedig felesleges, ugyanis - mint fogalmazott - "a szociálpolitikát az adórendszerből ki kellene vinni". Az adószakértő hozzátette, meglepődne, ha ez a kétpontos csökkentés megjelenne az árakban, kivéve a távhő esetében, mivel az hatósági áras.
Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon! |
Erdős Gabriella rámutatott, hogy az unióban a 25 százalékos áfa-kulcs - amennyire a kormány javaslata szerint nőne a forgalmi adó felső kulcsa - a legmagasabbak közé tartozik, azonban átmenetileg vállalható. Az adószakértő szólt az áfa-növekedés egyszeri inflációs hatásáról, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az általában deflációval párosuló gazdasági visszaesés során szerencsés növelni a forgalmi adót. Akkor, amikor a boltok inkább árengedményt adnak, csak hogy vásárolják a termékeiket, akkor kisebb a valószínűsége annak, hogy az áfa-növekedést áthárítják a fogyasztóra - jegyezte meg; kiemelve ugyanakkor, hogy a recesszióból való kilábalásnak egyik módszere a keresletnövelés, az áfa-emelés viszont ilyen irányban nem hat.
A miniszterelnök által vasárnap ismertetett prezentációból kiderült az is, hogy idén a munkaadói járulékcsökkentés 5 százalékpontos lenne a minimálbér kétszereséig. Bajnai Gordon kiemelte: a személyi jövedelemadó (szja) alsó kulcsának mai 1,7 milliós sávhatárát 1,9 millió forintig tolnák ki. A 2010-es adóelképzelésekről szólva a kormányfő elmondta: jövőre 5 százalékponttal csökkenne munkáltatói járulék - a teljes jövedelemre. Azt, hogy ezen adócsökkentő lépések milyen hatásokkal járhatnak, a megkérdezett elemzők más-más szempontból közelítették meg.
Csak néhány hetet adnak a Bajnai-kormánynak |
Az adóalap idei sáveltolásának terveiről szólva kifejtette: három éve változatlan a sáv és az adókulcs, ami gyakorlatilag folyamatos adóemelést jelentett, hiszen ha nőttek a bérek, akkor azonnal egy magasabb kulcsba tartoztak. Ezt most valamelyest kompenzálná az szja alsó kulcsának 1,9 millió forintig való kitolása - fűzte hozzá.
Barcza György a sávkitolással kapcsolatban úgy vélte, középtávon lehet szerepe, hiszen abban segít, hogy a munkavállalási és a többletjövedelem-elérési kedvet javítsa. Ez főként a munka kínálatának növelését segítené, amely valószínűleg most nem igazán jelentős, mert a cégek inkább kapacitástöbblettel rendelkeznek a jelentős kereslet-visszaesés miatt - jegyezte meg.
Erdős Gabriella szerint a 200 ezer forintos sávhatár-emelés hatása inkább szimbolikus, nem pedig jelentős. A program szerinte válságkezelésre alkalmas, hosszú távon viszont a szerkezetátalakításnál több kell ahhoz, hogy javítsa a gazdaság versenyképességét és elősegítse a növekedés gyorsítását.
"Nem mindegy, hogy meddig fog fájni"
Szakszervezetek: nem sztrájkolni, tárgyalni!
Orbán Bajnairól: Hol él ez az ember?
Magasabb áfa: Bajnaiék még rátesznek két lapáttal?
Bokros ellátta tanácsokkal Bajnait
MTI