A kormány azt javasolja, hogy idén 25 százalékra emelkedjen az áfa felső kulcsa, és jöjjön létre egy 18 százalékos kedvezményes, átmeneti kulcs. Utóbbiba csak a tej, tejtermékek, kenyér, pékáru és a távhő tartozzon - hangsúlyozta Bajnai Gordon. A jövedéki adó 2009-ben átlagosan 5-6 százalékkal emelkedne.
A válságkezelő program megtartaná a magánszemélyek különadóját 2010. december 31-éig, Jövőre 5 százalékponttal csökkenne a munkáltatói járulék a teljes jövedelemre. Megszűnne a tételes eho, illetve megtörténne az "összbruttósítás": az adóalapot a bruttó bér plusz járulékok tennék ki. Idén a munkaadói járulékcsökkentés 5 százalékpontos lenne a minimálbér kétszereséig.
Csökkennének 2010-ben az szja-kulcsok: 15-17, illetve 33-35 százalékra, az alsó sávhatár pedig 4-5 millió forint lenne. Jövőre az "adóparadicsomba menekített jövedelmet és vagyont" bevonnák az adóalapba - ismertette a kormányfő, hozzátéve, 2010-ben vezetnék be az általános értékalapú ingatlanadót.
Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon!
A szociális területen is változtatásokat kíván a kormány végrehajtani. Eszerint a táppénz 10 százalékponttal csökkenne, azaz a mai 70 százalékról 60 százalékra. A kormányfő közölte: a családi pótlék összegét 2 évre rögzítik, a jogosultsági korhatárt 23-ról 20 évre csökkentik. A gyes és a gyed időtartamát maximálnák, de ez a program akkor indulna, amikor párhuzamosan elkezdődik az óvoda-bölcsőde program is - mondta el Bajnai Gordon.
A LIGA Szakszervezetek továbbra is teljes mértékben elutasítja Bajnai Gordon miniszterelnök válságkezelő csomagját, így az április 30-ára tervezett sztrájkok és a május elsejére tervezett demonstráció még mindig időszerű, továbbá azt kérik a kormányfőtől, hogy kezdjen érdemi tárgyalásokba a szociális partnerekkel - közölte a tömörülés vasárnap. |
Bajnai Gordon szerint a kormány ebben a formában nem tudja fenntartani a közszféra 13. havi fizetését, továbbá a 2009-es nyugdíjkorrekciót átütemezik, a 2010-eset pedig hosszabb időre elhalasztják, és idén már nem fizetik ki a 13. havi nyugdíj második felét, ami jövőre teljesen meg is szűnik - tette hozzá.
Idén július 1-jétől felfüggesztik az állami lakástámogatásokat, de ez az újonnan felvett hitelekre, támogatottakra vonatkozik - derült ki a kormányfő szavaiból, aki elmondta azt is, hogy a kormány újra tárgyal a bankokkal a devizahitelesek ügyében. A következő két évben csökkentik, majd fokozatosan kivezetik a gáz- és távhőár-kompenzációt.
A kormányfő a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: azt szeretné, ha minden magyar polgár megértené, mi történne, ha nem hajtanák végre a válságkezelő programot. Mint mondta, ha nem lépnek elég gyorsan, és elég nagyot, akkor Magyarország hosszú évekre tartós recesszióba kerülhet, lemarad a régió országaitól, egyre nagyobb lesz az adóssága, százezres nagyságrendben szűnhetnek meg munkahelyek, és veszélybe kerülhet a nyugdíjak, családtámogatások értékállósága is.
A magyar gazdaság visszaesése idén a vártnál magasabb, 5,5-6 százalékos lehet - közölte a Bajnai Gordon, aki szerint a programnak igazodnia kell az ingadozó nemzetközi környezethez és a sokkal rosszabb gazdasági, illetve ebből következő költségvetési helyzethez. A kormány által tervezett megszorítások a februári csomaggal együtt idén 400 milliárd, jövőre 900 milliárd forintot tesznek ki.
A Fidesz szerint míg az MSZP-kormány a megszorításokban gondolkodik, ami rossz irány, addig a Fidesz gazdaságpolitikájában a gazdasági növekedésen van a hangsúly.Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője sajtótájékoztatón elmondta, a kormányfő által bejelentett csomag brutális, felhatalmazás nélküli, az intézkedések családok tíz- és százezreit fogja lehetetlen helyzetbe hozni - közölte az ellenzéki párt szóvivője.
Bajnai még mindig keresi gazdasági miniszterét |
"Egy soha, senki által semmire meg nem választott, ennél fogva illegitim miniszterelnök bejelentette, hogy mindenfajta felhatalmazás nélkül lenyomja az emberek torkán a minden eddiginél brutálisabb megszorításokat tartalmazó MSZP csomagot" - fogalmazott Szijjártó Péter sajtótájékoztatón. A politikus "mélyen antidemokratikus jelenetnek" nevezte Bajnai Gordon bejelentését, hiszen - mint mondta - soha senki által semmire meg nem választott miniszterelnök bejelentéséről van szó.
Az MDF szerint az elmúlt hónapokban túl sok volt a szó és kevés a tett, így a Bajnai Gordon által vasárnap bejelentett program jövőjéről csak a kormánypártok konkrét parlamenti döntését követően lehet beszélni - közölte Dávid Ibolya pártelnök. Kiemelte, hogy a kormányfő programjával a kormánypártokat kívánja megszólítani, és mindenekelőtt az MSZP-SZDSZ feladata megválaszolni, elfogadják-e vagy sem a nekik címzett programot.
Nincs gyökeres újdonság a Bajnai Gordon kormányfő által vasárnap ismertetett válságkezelő csomagban, a program tartalma megfelel az előzetes várakozásoknak. Az elemzők többnyire a tervezett áfa-emelés inflációgyorsító hatását emelték ki. Részletek>> |
Nyakó István, az MSZP szóvivője úgy vélte, hogy Magyarországnak egyetlen válságkezelő programja van, mégpedig az, amelyet vasárnap jelentett be Bajnai Gordon miniszterelnök, és ezt a programot szakmailag senki nem támadta.Közölte: ez a program igazat mond, nem ígér szépet, jót. Hozzátette: nem ígéri azt, amit a Fidesz a mai napig sejtet és ki is mond, hogy "megszorítások nélkül is menni fog".
A KDNP reagálásában közölte, hogy a válság és a bizalom hiánya miatt Magyarország is lemondást kér Bajnai Gordon miniszterelnöktől."Bajnai Gordon a válságra való tekintettel lemondást kért Magyarországtól. Magyarország a válság és a megroppant bizalom okán lemondást kér Bajnai Gordontól, akit soha senki, semmire nem választott meg" - fogalmazott Halász Zsuzsa.
"Nem mindegy, hogy meddig fog fájni"
Szakszervezetek: nem sztrájkolni, tárgyalni!
Orbán Bajnairól: Hol él ez az ember?
Magasabb áfa: Bajnaiék még rátesznek két lapáttal?
Bokros ellátta tanácsokkal Bajnait
MTI